mental aritmetik

Mental Aritmetik Nedir?

Matematik, bir bilim dalı olarak birçok alanda kullanılan, sadece okullarda verilen eğitim ile değil hayatın her alanında geçerliliği olması açısından oldukça önemlidir. İnsan zekasının ikiye ayrıldığı bilim adamları tarafından belirtiliyor. Bu bölümlerden birisi olan matematik zeka, pratiklik ve çözümcülük konusunda önem kazanan bir bölümdür. Bu nedenle matematik biliminde bilgili olabilmek için bu konuya ilgi duymak ve aynı zamanda matematiğin geliştirilmesine yönelik birtakım yöntemler kullanılıyor. Bu yöntemlerin başında gelen mental aritmetik sadece matematik biliminin kişilerde geliştirilmesine değil aynı zamanda düşünce kabiliyeti ile muhakeme yeteneklerinin de gelişmesine yardımcı oluyor.

Mental aritmetik sayılar ile uygulanan ancak kişisel birçok özelliğin gelişmesine yardımcı olan bir yöntem olarak biliniyor. Birçok yabancı ülkede bu disiplinin okullarda eğitim müfredatı içerisinde yer aldığı düşünüldüğünde mental aritmetiğin önemi daha da belirgin olarak ortaya çıkıyor.

Mental Aritmetik Dersleri Kadıköy'de Kızıltoprak'ta İstanbul Go Okulu'nda devam ediyor.

İstanbul Go Okulu Kadıköy Kızıltoprak merkezinde devam eden Mental Aritmetik derslerinden bir kare.

Mental Aritmetik Nasıl Uygulanıyor?

Mental aritmetikte genel mantık, herhangi bir hesap makinesi ya da fiziksel işlem yapılmadan tamamen düşünce gücü ile sayılar ile dört işlemi yapma işidir. Özellikle mental aritmetik konusunda uzman olan ve bu konuda eğitim veren kişilerin mental aritmetik eğitimlerine küçük yaşta başlanması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Küçük yaşta mental aritmetik tekniklerini öğrenen çocukların okul çağlarında çok daha başarılı oldukları görülüyor. Mental aritmetik uygulamalarına abaküs yardımı ile başlanıyor. Öncelikle birbiri ile işlem yapılacak olan değerlerin karşılığı abaküs üzerinde belirlenerek gerçekleştiriliyor. Bu uygulama mental aritmetiğin iki uygulamasından birisidir.

Abaküs konusunda belli bir deneyime sahip olanlar ikinci aşamaya geçerek mental aritmetiği tam anlamı ile kavramış oluyorlar. İkinci aşamada herhangi bir abaküs yardımı almadan kendilerine söylenen çeşitli basamaklardan oluşan sayıların 4 işlem içerisinde kullanılarak işlem sonuçların doğru bir şekilde çıkması sağlanıyor.

Mental Aritmetiğin Faydaları Nelerdir?

Mental aritmetik dışarıdan bakıldığında matematiksel problem çözme tekniği olarak görülse de içerik olarak aslında sadece bunla kalmıyor. Aynı zamanda bu disiplini uygulayanların ya da bu konuda eğitim alanların muhakeme yeteneklerini, bir problem ile karşılaştıklarında problemlerin üstesinden gelme yöntemlerini ve aynı zamanda pratik zekanın gelişmesine yardımcı oluyor.

Küçük yaşlarda çocukların mental aritmetik tekniklerini öğrenmesi okul çağlarındaki başarılarını arttırır. Bu çocukların genellikle daha iyi okullarda ve fakültelerde okudukları, çevrelerinde sorunları çözen, umutsuz olmayan ve becerikli bireyler oldukları gözlemlenmiştir. Aynı zamanda okul sıralarındaki matematik dersleri ile ilgili başarı oranları da bir hayli yükseliyor. Çünkü bu eğitimi alanlar matematik problemlerini herhangi bir yardım almadan kafalarından çözebilecek düzeyde olduklarından başarılı olabiliyorlar.

Mental aritmetik eğitimleri günümüzde birçok kurum tarafından verilen bir eğitim sistemi olarak biliniyor. Bu eğitim sisteminin kökeni Uzak Doğuya dayanıyor. Mental aritmetik tekniklerinin yararlı olduğunun farkına varılması ile birlikte birçok aile çocuklarının bu eğitim tekniklerini alması için arayışa girmişlerdir.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir