Babylogy: Bebek Ebeveyn Gelişim Programı

Anla, Oyna, KeşfetBebek Ebeveyn Gelişim Programı

Adres: Bağdat Caddesi Nazlı Apt. No: 78/11 34726 Kızıltoprak/Kadıköy

Bilgi ve kayıt için: 0216 550 9910 | 0535 952 8993

Babylogy Nedir?

Babylogy, 0-2 yaş arasındaki bebeklere ve ebeveynlerine yönelik duyu gelişim atölyeleri yapıyor. Bu atölyelerde duyulara yönelik uyarıcılar (görme, tatma, dokunma, işitme, koku) müzik, ritim, sanat, kitap, hareket ve eğitici oyunlar kullanarak, bebeğin kendi hızında ve sağlıklı gelişimini desteklemeyi hedefliyor. Bebeğin gelişimi ile birlikte ebeveynin de gelişimini bütünsel bir yaklaşımla ele alan Babylogy programı, ailelerin bebekleriyle sağlıklı iletişim ve güvenli bağ kurmasına yardımcı oluyor.

Araştırmalar, bebekliğin ilk yıllarında beyin gelişiminin ve öğrenme kapasitesinin insan yaşamındaki diğer dönemlere göre çok daha yüksek olduğunu gösteriyor. Yani bebeklerin doğumdan itibaren yeterli, doğru uyaranlarla buluşması ve tüm kapasitelerini kullanmaları tüm yaşamları açısından çok önemlidir. Bu ise ancak bebeğin psiko-sosyal, bilişsel, fiziksel ve dil gelişimini bütünsel olarak kapsayacak, güvenli bir ortamda mümkün. İşte biz, Babylogy atölyelerinde bu ortamı oluşturuyor ve bebeğinizin potansiyelinin en üst noktasına ulaşmasını sağlıyoruz.

Babylogy Nasıl Çalışır?

Atölyeler 6-9, 9-12, 12-30 ay arası bebek ve çocuklar için 3 farklı grupta ayrı ayrı tasarlanıyor ve düzenleniyor. Bebekler çalışmalara bakım veren biriyle katılıyor. Her ay grubundaki bebek için haftada 1 saatten toplamda 8 hafta süren 8 ayrı aktivite bulunuyor. Programımız, 4 hafta veya 8 haftalık paket seçenekleriyle devamlılık ilkesine dayanıyor.
***Ebeveynler 1 saatlik deneme dersine katıldıktan sonra yaş grubuna uygun paketi seçebiliyor.

Babylogy Neyi Amaçlar?Bebek Gelişimi

Tüm atölyeler Okul öncesi eğitimcisi Tuba C. Kankul ve Klinik psikolog Mehtap Gübür tarafından uygulanıyor. Ayrıca bu uzmanlar atölye çalışmaları sırasında bebeklerin gelişim evrelerini ve becerilerini de gözlemliyor.

Babylogy atölyelerinde ebeveynler de bebeklerinin ilgi, ihtiyaç ve gelişim süreçlerini uzmanlarla beraber gözlemliyor ve doğru davranışı gösterme provası yapıyor. Bebekleriyle oyun yoluyla ilişki kurmayı öğrenen anne ve babalar bu tecrübeyi günlük yaşantılarında da uygulama becerisi kazanıyor. Ebeveynler aynı yaş grubunda bebeği olan diğer ebeveynlerle tanışarak onlarla paylaşımda bulunma fırsatı buluyor. Hem bebek hem ebeveyn sosyalleşerek rahatlıyor ve potansiyelini daha iyi yansıtma fırsatı elde ediyor.

Baybylogy programının misyonu; bebeklerin kendi gelişim hızlarına ve öğrenme yetilerine güvenmeye ve onların çevrelerindeki dünya ile olan etkileşimlerine saygı duymaya dayanıyor.

Bebek merkezli bir program

Siz ebeveynlerin doğumdan itibaren bu misyona uygun şekilde; müdahaleci ve öğrenme/sonuç odaklı davranışlar yerine, bebeğin sinyallerine duyarlı ve bebeğin seçimlerine saygı duyan bir yaklaşımı benimseyen davranışları göstermesi önemlidir. Biz de Babylogy atölyeleri ile bu konuda sizi destekliyoruz.

Babylogy atölyeleri bebek ve ebeveyn arasındaki ilişkiyi güçlendirmeyi hedefliyor. Bu nedenle bebeğinize eşlik ettiğiniz mutlu anları kaçırmamanız ve ondan gelen sinyallerin farkında olmanız önemlidir. Her atölyenin son 5-10 dakikası paylaşıma ayrılıyor ve ebeveynler bebekleriyle ilgili atölye sırasında gözlemledikleri bir şeyi sırayla paylaşarak farkındalık egzersizi yapma fırsatı elde ediyor. Birlikte keyif alarak paylaşımda bulunduğunuz bu deneyim hem siz hem de bebeğiniz için çok kıymetli; çünkü bebeğiniz ileriki yaşamını şekillendiren becerileri elde ediyor. Sizinle kurduğu güvenli ve sağlıklı bağ bebeğinizin ileride mutlu, bağımsız ve başarılı olmasına, daha doyurucu ilişkiler yaşamasına, kendisini daha iyi anlamasına ve en önemlisi hayatla daha barışık, güçlü ve dirençli bir birey olmasına temel hazırlayacaktır. Biz de bebeğinizle yaşadığınız bu değerli yolculuğa keyifle rehberlik ediyoruz.

Bablogy Eğitmenleri Kimdir?

Tuba C. Kankul

2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında Tohum Otizm Vakfı, FSM Işık Okulları’nda staj yaptı. Mezun olduktan sonra Teis, Açı Okulları ve International Small Hands Academy gibi tam zamanlı İngilizce eğitim veren anaokullarında farklı yaş grubundan çocuklarla çalıştı. Ardından 2 sene İstanbul International School-Çamlıca’da Anaokulu müdürlüğü yaptı. Kampüs Kreş ve İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları gibi okullarla da çalışan Tuba C. Kankul eş zamanlı olarak Müjdat Ataman liderliğinde İstanbul Drama Sanat Akademisi (İDSA)’da Yaratıcı Drama Liderliği Eğitimini tamamladı. Yaratıcı Drama Yöntemiyle Ebeveyn Çatışmalarının Çözümlenmesi konusunda çalışmalarına devam eden Tuba C. Kankul, okul öncesi velileriyle farkındalık çalışmaları yapmaya devam etmektedir. Üniversiteden yakın arkadaşı Mehtap Gübür ile 0-2 yaş bebek ve aileleriyle atölye çalışmaları yapan ve bütünsel bir yaklaşımla aile gelişimini ele alan Babylogy markasını kurdu.

Mehtap Gübür

2012 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. Uzmanlığını Okan Üniversitesi Klinik Psikoloji Bölümü’nde yaptı. Üniversite yıllarında General Elektrik Healthcare İnsan Kaynakları veEkip Normarazon’da staj yaptı. Staj süresince ve mezun olduktan sonra oyun grubu çalışmaları hazırladı ve yönetti, özel ihtiyacı olan çocuklarla ev seansı yaptı ve uzman psikologlardan süpervizyon aldı. Davranış Bilimleri Enstitüsü’nde çocuk ve genç psikolojisi alanında teorik ve pratik eğitim aldı. Eş zamanlı olarak Oyun Terapisi eğitimi ile Bender-Gestalt, TAT, AGTE, Ev-Ağaç-İnsan Çizim Testi, Peabody gibi test eğitimlerini tamamladı. Mehtap Gübür bebek ve çocuklarla bire bir oyun oynayarak çocukların gelişimsel süreçleriyle ilgili aileleri bilgilendirme ve yönlendirme çalışmaları yapmaktadır ve gerekli alanlarda ailelere danışmanlık hizmeti vermektedir. Üniversiteden yakın arkadaşı Tuba C. Kankul ile 0-2 yaş bebek ve aileleriyle atölye çalışmaları yapan ve bütünsel bir yaklaşımla aile gelişimini ele alan Babylogy markasını kurdu.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir