Çocukların Bilgisayar Kullanımı Nasıl Düzenlenmeli?

Bilgisayarların çocuklar üzerindeki zararları ve bilgisayar kullanımı süresi

Çocuklar için bilgisayar kullanımı ne kadar süre ve nasıl olmalı?

Çocuk eğitiminde bilgisayarlar…

Günümüzde neredeyse her evde bilgisayar bulabilirsiniz. Dahası bilgisayar ulusal düzeyde erken çocukluk eğitimi programlarına ve ilk ve orta okullara girmiş durumda. Bir ebeveyn olarak, çocuklarınızın bilgisayarla ilişkisini nasıl düzenliyorsunuz? Bilgisayarların potansiyel tehlikelerini biliyor musunuz?

Ebeveynlere evlerinde çocuklarına neden bilgisayar kullandırdıkları sorulduğunda en sık verilen cevaplar “öğrenmeye yardımcı olduğu için” ve ardından “günümüz toplumunda önemli olduğu için” şeklindedir. Bilgisayarlar gelişimsel açıdan uygun şekillerde kullanıldığında çocuklara faydalı olmasına rağmen yanlış kullanılmaya da müsaittirler. Peki bu nasıl olabilir?

Bazı potansiyel zararlar şu şekildedir:

Programların içeriği ve yaş uygunluğu

Birçok aile çocuklarının en çok kullandığı bilgisayar yazılımlarının isimlerini bilmekle birlikte bu programların içeriklerini her zaman bilmeyebiliyorlar. Yapılan diğer bir yanlış da çocuğun yaşına uygun olmayan programların seçilmesi. Bu nedenle ebeveyn çocuğu kullanmadan önce bilgisayar programını detaylı bir şekilde incelemelidir. Programın sadece tıklama ve fareyi hareket ettirmekten ibaret olmayıp çocukların etkileşim ve diyalog kurmasını destekleyici özellikte olduğundan emin olmalıdır. Ebevenyler şu gibi sorular sormalıdırlar: Bu programın içeriği nedir? Yazılımı üretenler, içeriklerin yaş uygunluğunu test ettiler mi?

Bilgisayarda Geçirilen Süre Ne Kadar Olmalıdır?

Bazı aileler bilgisayarı (ve TV’yi) çocuk bakıcısı gibi kullanıyorlar. Bu durumda çocuklar bilgisayarda çok fazla zaman harcamış olabiliyor. Bunun sonucunda da, uzun vadede sosyal etkileşimde sorun yaşama olasılıkları artarken daha geleneksel formlardaki oyun ve okuma etkinliklerinde bulunmaları da zorlaşıyor. Elbette buna ek olarak çocukların erken yaşlardan itibaren bilgisayar önünde uzun vakitler geçirmesinin fiziksel sonuçları da var. Yapılabilecek şeylerden biri çocuğunuzun bilgisayar (ve TV) ile geçirdiği süreyi sınırlandırmaktır. Genel olarak, 2-3 yaş aralığındaki çocuklar için günlük 30 dakika yeterli bir süredir. En önemlisi de bilgisayar kullanan çocuğa eşlik etmek ve çocuğun ekranda gördükleri veya yaptıkları konusunda onunla konuşmak ve ona yardım etmektir.

Bilgisayar oyunları bağımlılığı

Bilgisayar oyunları gerçek hayatın ve geleneksel oyunların yerini tutar mı?

Bilgisayar kullanımı nasıl sınırlandırılmalı?

Çocuklarınızın çok şey öğrenebileceği birçok yararlı bilgisayar programları bulunmaktadır. Bununla birlikte bilgisayar, tıpkı bir kitap, bir kalem veya bir televizyon gibi, çocuklara faydalı olacak şekilde kullanılabilen ancak göz ardı edilemeyecek belirli sınırlamaları olan bir araçtır. Günümüzde bilgisayar programları o kadar çok şey yapıyor ki, çocuğa yapacak çok az şey kalıyor. Fareye tıkladıklarında, bu uyarılmış deneyimler özellikle -mış gibi yapma oyunu ve sembolik düşüncenin gelişimi alanlarında çocukların kazanım elde etmelerine yardımcı olmayabiliyor. Çocuklar, önemli kavramları bilgisayar kullanarak değil de, günlük ve gerçek hayat deneyimleriyle öğrenebilirler. Örneğin, çocuğunuz ile oyun oynarken, oyuncakların boyutlarını karşılaştırdığınızda büyük ve küçük kavramlarını kategorize etmiş olursunuz.

Bu kazanımlar bilgisayarların sağlayabileceğinden daha anlamlı ve daha uzun ömürlüdür. Şekil sıralayıcı gibi geleneksel formdaki oyuncaklar, çocuklara ince motor becerilerini ve problem çözme becerilerini geliştirme konusunda ‘uygulayarak deneyim kazanma’ imkanını sunar. Bu, bilgisayar kullanarak öğrenme yöntemi ile karşılaştırıldığında kesinlikle daha zengin bir deneyimdir.

Bilgisayar oyunları zararlı mıdır?

Çocuğunuzu küçük yaşta bilgisayar oyunlarına maruz bırakıyor musunuz? Bu, bir çocuğun bilgisayar oyunlarına bağımlı olarak büyümesinin önemli bir nedenidir. Çocuklar küçük yaşlardan itibaren bilgisayar oyunlarına maruz kaldıklarında, zamanla şiddet içerikli bilgisayar oyunlarına yönlendiren daha grafiksel ve daha hareketli oyunlardan etkilenme eğiliminde olurlar. Stanford Üniversitesi ve Japonya’daki Tohoku Üniversitesi’nde birbirinden bağımsız yürütülen ve aynı sonuca varan çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar bilgisayar oyunları oynamanın beyin hasarına neden olan beyin gelişimi sürecini durdurduğunu göstermiştir. Ayrıca, bilgisayar oyunu oynamanın çocukların saldırgan davranışlarını arttırdığı ve davranışlarının potansiyel anti-sosyal unsurlarını kontrol etme yeteneklerini etkilediği görülmüştür. Bu yüzden, çocuklarınızı sadece eğitim programlarıyla ilgilenmesini sağlayın.

Bilgisayarlar, bilgi edinme yöntemlerimizi yeniden tanımlamaktadır ve bilgisayarların etkisi günlük hayatımızı değiştirmiştir. Bu değişiklikleri kabul etmeliyiz. Bununla birlikte, yapılan araştırmalar, bilgisayarların sanat, bloklar, kum, su, kitaplar ve drama gibi erken çocukluk etkinliklerini ve materyallerini tamamlayıcı nitelikte olduğu; fakat bunların yerine kullanılamayacağını göstermiştir. Bilgisayarların giderek artan kullanımı daha iyi gözlem gerektirmektedir. Ebeveynler, bilgisayarların çocuklarına fayda sağladığından, okuryazarlık, bilişsel ve sosyal becerilerini geliştirdiğinden emin olmalılardır.

Kaynak sayfa: http://www.brainy-child.com/article/computer.shtml

 

1 cevap

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir