Bir Problem Çözme Aracı Olarak Zihin Haritaları

Bir Problem Çözme Aracı Olarak Zihin Haritaları

Problemler burada. Çözümler nerede?

Problem çözme becerisi neden önemlidir?

Problem çözme başarılı olmanızda size yardımcı olacak anahtar bir beceridir. Engeller ve problemler sürekli olarak karşımıza çıkar ve bizim bunlara hem yaratıcı hem de hızlı çözümler üretebilmemiz önemlidir. Problemleri çözebilmek üniversitelerde ve iş yerlerinde aranan en önemli özelliklerden biridir. Bunun nedeni, problem çözebilme becerinizin hem mantıklı hem de yaratıcı düşünebildiğinizin bir göstergesi olmasıdır.

Zihin haritalarının konuyla ilgisi nedir?

Zihin Haritası kullanmak, beynin bir problemle karşılaştığında içgüdüsel olarak verdiği panik tepkisini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bir problemle karşılaştığımızda New Scientist’in “aşırı korku, hızlı kalp atışları, nefes darlığı ve titreme” olarak tanımladığı otomatik bir panik haline gireriz. Bu, problem çözmek için uygun bir zihin durumu değildir!7

Problem çözmek için zihin haritası kullandığınızda, hızla daha net düşünmeye ve cevaplara ulaşmaya başlarsınız.

Beyninizi bir çözüm bulması için “zorlamak” ve strese yol açmak yerine zihin haritası oluşturmak seçeneklerinizi net görmenizi ve sakinleşmenizi sağlar. Problem çözmek için zihin haritası kullandığınızda, hızla daha net düşünmeye ve cevaplara ulaşmaya başlarsınız. Karşınızdaki problemi, olumlu bir görev olarak algılamaya ve yaratıcı yeteneklerinizi ortaya koymak için bir fırsat olarak görmeye başlarsınız.

Sorunlar, Çözümler ve Seçenekler

AyThink Zihin Haritaları eğitimleri öğrenciler ve iş dünyası profesyonelleri için İstanbul Go Okulu merkezlerinde devam ediyor.

Problem çözmede zihin haritalarının kazandırdıkları nelerdir?

Zihin haritaları elinizdeki problemin tüm öğelerini tek bir seferde görebilmenizi sağlar. Zihin Haritalarının problem çözmede neden bu denli faydalı olduklarına birkaç örnek:

 • Zihin Haritaları problemin en önemli yönlerini ortaya koyar ve odaklanmanızı sağlar.
 • Renkler ve şekillerin kullanımı beyni canlandırır. Bu, odaklandığınız ve problemi çözmeye
  hazır olduğunuz anlamına gelir.
 • Merkezden etrafa yayılan bir düşünme biçimini kullandığınız için, beyin daha fazla fikir ve çağrışım üreterek çözüme daha hızlı ulaşmanızı sağlar.

  Zihin Haritaları görsel algıyı kullanır

  Zihin Haritaları ile zihninizi düzene koyabilirsiniz.

Zihin Haritalarını kullanarak problem çözmek için izlenecek adımlar

 1. İki ayrı zihin haritası yaratın. Biri problemin kendisiyle ilgili, diğeri ise olası çözümler için olsun.
 2. İlk olarak problemin haritasını çıkartın
 3. Problemi zihin haritanızın merkezine koyun. Problemi oluşturan tüm yönleri ve sebeplerini ana dallara yerleştirin. Yavru dallarda her sebebin detaylarını sıralayın.
 4. Problemi bu şekilde inceleyerek, problemin nereden kaynaklandığını neden ortaya çıktığını net bir şekilde görmeye başlayacaksınız. Bu sayede durumu iyileştirmek için neler yapabileceğinizi göreceksiniz.

Örneğin, tek katlı bir ofis binasının ısınma problemini inceleyelim:

 1. Şimdi çözümler için ikinci bir Zihin Haritası yapın.
 2. Haritanızın merkezine “çözümler” yazın ve ana dallara sizi çözüme götürecek unsurları ekleyin. Size yardımcı olabilecek iş arkadaşlarınızı, şirketleri, teknikleri ve kaynakları da yazın ve yavru dalları bu kaynakların detaylarına inmek için kullanın.
 3. Bir problemi çözmek için Zihin Haritalarından faydalandığınızda bir engelin birden fazla çözümü olabileceğini göreceksiniz. Hangi çözümün daha ekonomik, pratik veya zaman kazandırıcı olacağını görebileceksiniz.
 4. Son olarak en uygun çözüm veya çözüm kombinasyonu için bir dal çizin ve yavru dallara bu çözüm planını nasıl uygulamayı düşündüğünüzle ilgili detayları yerleştirin.

  Örnek problem çözümü

  Tabii, belediyeden izin almayı da unutmayın!

iMindMap yazılımı problem çözmede nasıl işe yarar?

iMindMap elinizdeki tüm bilgileri bir araya toplamak için muhteşem bir araçtır. iMindMap ile yarattığınız zihin haritasına çözüm ile ilgili her türlü kaynağı ekleyebilirsiniz.

Örneğin bir bütçe tablosunu, bir videoyu, bir word dosyasını rahatlıkla haritanıza ekleyebilirsiniz. Bu sayede büyük resmi görme konusunda iMindMap yazılımının da yardımıyla yepyeni bir seviyeye çıkabilirsiniz.

Tek bir zihin haritasında parmaklarınızın ucunda ihtiyacınız olabilecek her türlü bilgiye ulaşabilme özgürlüğüne sahip olursunuz. Böylece tüm kontrolün sizde olmasının verdiği rahatlıkla problemleri çözmeye her zamankinden daha hazır hissedersiniz.

iMindMap programında ayrıca Focus In/Out ve Dalları genişlet/daralt (Collapse- Expand Branches) seçenekleri de vardır (bkz. Kullanım kılavuzu manuelleri). Bu seçenekler sayesinde problemin etrafında daha rahat dolaşır, zihninizi rahatlıkla istediğiniz noktalara odaklayabilirsiniz.

Yazan: Aykut Açkalmaz

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir