cho chikun

Cho Chikun – Japonya’nın efsane Go oyuncusu

7 Unvan Sahibi Efsane

Cho Chikun, 25. Honinbo, Onursal Meijin, Judan, Nihon Ki-in tarihinde 71 unvan ile en çok unvan kazanmış kişi, aynı anda Kisei, Meijin ve Honinbo unvanını elinde tutmuş tek kişi… Japonya’daki en büyük 7 unvan olan Kisei, Meijin, Honinbo, Judan, Tengen ve Gosei unvanlarını almıştır.

Kore’de zengin bir ailenin altıncı çocuğu olarak 20 Haziran 1956’da doğdu. Kore savaşı esnasında ailenin sahip olduğu bütün para yanlış ve her şey tersine dönmüş. Bir falcının sözünü dinleyen babası ölmemesi için Cho’nun ismini Pung-Yeon’dan Chikun’a çevirdi. Ayrıca aynı falcı Chikun ünlü olacağı için küçük kardeşinin öleceği öngörüsünde de bulunmuş.

Go ile tanışması henüz daha çok küçükken ondaki yeteneği gören büyük babası sayesinde oldu. 1962 yılında yükselişe geçip zirveye kadar çıkacağı Japonya’ya babası tarafından gönderildi. Minoru Kitani tarafından kurulmuş olan Kitani dojosuna katıldı. 1962 Ağustosu’nda Haneda havaalanına giderken yanında amcası ve kardeşi Cho Shoen vardı. Kendisiyse 6 yaşındaydı.

Havaalanında onları Minoru Kitani, eşi, bir diğer öğrenci olan Kobayashi Chizu ve ustanın kızı Reiko Kitani karşıladı. Reiko Kitani ileride Cho Chikun’un rakibi olacak olan Koichi Kobayashi ile evlenecektir. Ertesi gün Kitani dojosunda 100 Dan etkinliği yapılmaktadır ve Cho Chikun 5 taş handikap aldığı Kitani ustasını yenerken bütün dikkatleri üzerine çekmişti.

Yedi yaşında insei oldu ve Koreli olduğu için diğer inseiler tarafından oldukça rahatsız edilmiş. “Kitani’lerin bebeği” olarak anılmaya başlanınca sinirlenmeye başladı. Derslerde oldukça laçka olduğu ileri sürülür ki buna kanıt olarak da Kobayashi’nin daha güçsüzken sonradan çalışarak onu yakalaması gösterilir.

GO tarihinde en genç profesyonel olan oyuncu unvanını kazandı.

Henüz 11 yaşında ve 10 aylıkken, 1968 Mayısında Michihiko Azuma’yı yenerek shodan oldu. Böylece GO tarihinde en genç profesyonel olan oyuncu unvanını kazandı. Aynı yıl 2 Dan ve sadece iki yıl içerisinde de neredeyse bütün Oteai maçlarını kazanarak 4 dan oldu. Henüz 15 yaşındayken, 1971’de 5 dan derecesine ulaşmıştır.

1972 yılında “The Go Review” ve “Kido Yearbook” Chikun hakkında yazılar yazmıştı. Daha çok gençken adı biliniyordu. Aynı yıl içerisinde 30 maçını kazanmış 6’sını kaybetmişti. Koichi Kobayashi’ye dördüncü Shin-Ei turnuvasında, televizyonda yayınlanan bir maçta ve on altıncı Başbakanlık Kupası’nda olmak üzere iki kez yenilmişti. Bundan sonra büyük bir hırsla zirvedeki üç oyuncuyu yenmişti ancak o sırada Meijin olan Rin Kaiho’ya dokuzuncu Asahi en iyi 10 Pro turnuvasında kaybetmişti.

Beşinci Shin-Ei turnuvasında, 8 dan olan rakibi Yasumasa Hane’yi yenerek turnuvayı kazandı. 5 dan ve üzeri Oteai maçlarındaki %83.75’lik kazanma oranı ile ikinci bir ödül daha aldı. 11. Asahi En İyi 10 Pro Turnuvası’nda 10. oldu. 1973 yılında 30 galibiyet ve 11 mağlubiyeti vardı ve bu yıl 6 dan olmuştu.

Cho Chikun DeepZen Yapay Zeka Karşı Oynarken

Cho Chikun DeepZen Yapay Zeka Karşı Oynarken

1974 yılındaki en büyük başarısı 22. Nihon Ki-in Şampiyonası’na katılmaktı. Özellikle de Honinbo ön elemelerinde Takaho Kojima tarafından yenilerek elenmesinden hemen sonra oldu bu. 18. Başbakanlık kupasında ikinci turu geçemedi ve kupa yine Kobayashi’nin oldu. Ancak 6. Shin-Ei ‘de Kobayashi’yi yenerek intikam aldı. 33 galibiyet 9 mağlubiyetlik serisinden ötürü de Kido dergisinden Özel Erdem Ödülü’nü(Special Merit Prize) aldı.

“Bir Numaralı Genç Oyuncu”

Kido dergisi tarafından “Bir Numaralı Genç Oyuncu” seçildiğinde kariyeri çok hızlı yükselmeye başladı. Oyun sonundaki becerisi, gücü ve soğukkanlılığı ile birleşiyordu. 22. Nihon Ki-in Şampiyonası finalinde Eio Sakata karşısında neredeyse kazanacakken küçük bir hata ile oyunu terk etti. Bu oyun onu öyle hırslandırdı ki, bütün rakiplerinin 9dan olduğu 12. Asahi En İyi 10 Pro Turnuvası’nı yenilgisiz tamamladı. Bu da onu Japonya’daki en genç unvan sahibi oyuncu yaptı.

30. Honinbo ön elemelerinde ikinci turda Toshihiro Shimamura‘ya (9dan) yenildi. Masao Kato karşısında 3’lü Ko’ya girerek alma şansı olsa da kaybetti. 1. Tengen ligindeki şansı da Shuzo Ohira tarafından yenilince kaybolmuş oldu. Bu yıl turnuvalarda çok ilerleyemedi ancak ekim sonunda 7 dan oldu ve bir ay sonra Kitani Sensei öldüğünde yıkılmıştı. Bu yıl içinde 39 galibiyeti 16 mağlubiyeti vardı.

1976, özellikle Cho için oldukça şanslı bir yıldı. Senseisini kaybetmenin acısını atlatmış olacaktı ve gücüne tekrar kavuşarak başarılı bir yıl geçirecekti. Bu yıla 1. Asahi En İyi 8 Oyuncu Turnuvası’nı (1st Asahi Top 8 Players Tournament) kazanarak başladı. Sonrasında unvan sistemi değiştirildi: Asahi En İyi 10 Pro ve Asahi En İyi 8 Oyuncu Turnuvaları yerine Kisei ve Gosei turnuvaları getirildi. Bu Cho için bir şanssızlıktı çünkü ilk iki unvanını savunamadı.

Tengen ise Nihon Ki-in Şampiyonasına Kansai Ki-in Şampiyonası’nın eklenmesiyle geliştirilmiş oldu. 32. Honinbo Ligi’ne girememesinden hemen önce 2. Meijin Ligi’ne girmeyi başarmıştı. Tengen’in ikinci turunda ve 1. Gosei’nin ön elemelerinde kaybettiğinde yılın zor kısmı başlamıştı. 20. Başbakanlık Kupası’nda yarı finale kadar gelebilmişti ve 1. Shinjin-O ‘nun 2. turunda elenmişti.

Bundan sonra kendisini toparladı. Oza finaline ulaşmak için peş peşe 4 maç kazandı. Finalde Hideo Otake’yi 2-1 yenerek Oza unvanını kazandı. 15. Judan finalinde Eio Sakata’ya kaybetti. Turnuvalarda çok da iyi sonuçlar elde etmemişte olsa Kido’dan en çok maç kazanan ve en iyi teknik ödüllerini aldı. 46 galibiyeti ve 18 mağlubiyeti vardı.

Zirveye çıkan taşlı yolllar

1977 Cho için oldukça kötü bir yıldı. 2. Meijin Ligi, 15. Judan ve 16. Judan ön elemelerinde elendi. Kasım’da da tek unvanı olan Oza’yı kaybetti. Bu yıl kazanabildiği tek turnuva 8. Shin-Ei idi. Bunun hemen akabinde 2. Shinjin-O finalinde rakibi Kobayashi’ye yine yenildi.

1978’de Cho daha iyi görünüyordu. Yaz içerisinde 8 dan olmadan önce 3. Kisei‘nin 7dan kısmını kazandı. Meijin Ligi’nde üçüncü sırayı aldı. Bu yıl bir takım başarılar elde etmiş olsa da 33. Honinbo ön elemelerini geçemedi. Pek özel bir sonuç olmasa da 16. Judan, 3. Tengen ve 26. Oza ön elemelerinde iyiydi.

1979 Cho için şanslı bir yıldı. 16. Judan ve 3. Tengen Liglerine girmiş ve bunun arkasından en sonunda 34. Honinbo Ligi’nde kendisine yer bulmuştu. 4. Gosei Ligi’ne katıldı ve Ağustos’ta bu unvanı da aldı. Bu yılın en iyi Oteai skorunu aldı: 5 galibiyet 1 mağlubiyet. Bu yılın geneline bakıldığında da 39 galibiyeti ve 13 mağlubiyeti olmuştu.

80’lerin zirvedeki ismi

1980’de yeni kazandığı Gosei unvanını kaybetmişti ama peşinde olduğunu almıştı: Meijin unvanı. İlginç olarak bu unvanı, aynı yıl kendisinden Gosei unvanını alan Hideo Otake’den almıştı. Cho hakkında, Japonya’ya geldikten sonra Meijin unvanını almadan Güney Kore’ye dönmemek için yemin ettiği yönünde dedikodular vardır. 1980’de, 24 yaşındayken yeni yıl tatilinde ilk kez evine, Güney Kore’ye gitti. Kore’de şimdi ulusal bir kahramandı. Kore şampiyonu Cho Hunhyun ile 2 maç yaptı. İlki hızlı bir oyundu; ikincisi ise 2 gün üzerinden 18 saat süren bir maçtı. Cho Hunhyun iki maçı da kaybetti ve bir daha Cho Chikun’a yenilmeyeceğine dair yemin etti.

81 yılında ilk kez Honinbo unvanını kazandı. Honinbo Ligi’ni 7 galibiyetle namağlup geçmişti. Başarısı Honinbo Ligi’ni yenilgisiz geçen ilk kişi olmaktı. Bu yılı 36 galibiyet 10 yenilgi ile geçmişti.

chı chikun samsung cup

8. Samsung Kupası Yarı Final Maçı, 2. oyun-55. hamle sonrası

Meijin ve Honinbo’dan sonra Judan

Meijin ve Honinbo unvanlarının yanına bir de Judan’ı ekledi. Meijin unvanını 3 yıl üst üste korudu. Aynı zamanda Honinbo unvanını da Kobayashi’yi 3 kez üst üste yenerek korumaktaydı. Kisei finaline de ulaştı ve bu yılı da oldukça verimli tamamlamıştı: 34 galibiyet 13 mağlubiyet.

Kisei finalinde 3-0 önde olan Fujisawa Shuko 7. kez bu unvanı koruyacak gibi görünüyordu. Ancak Cho durumu 3-3’e getirerek herkesi şaşırtmıştı. 7. maçı Shuko önde götürürken kariyerinin en büyük hatalarından birini yaptı ve Cho yine kazandı. İlk kez Kisei, Meijin, Honinbo ve Judan unvanları bir aradaydı. Halen bu başarıyı yakalayabilen biri çıkmadı.

Ancak hepsi bir arada sadece 40 gün elinde durabildi. Sonrasında Meijin hariç diğer unvanlarını kaybetti. Buna rağmen tarihte üst üste 4 yıl Meijin unvanını koruyabilen ilk oyuncu idi. Bu yıl 28 galibiyet 22 yenilgi ile pek de istediği gibi değildi.

8. Kisei Turnuvası finalinde Rin Kaiho karşısında Cho Chikun kazanmıştı. Meijin finalinde ise 5 yıl içinde 4. kez Otake Hideo ile karşılaşıyorlardı. Cho yine 3-0 geriye düştü ve 4 maçı üst üste kazanarak Meijin unvanını 5. kez korudu. Honinbo ligine girmeyi bir kez daha başaramadı buna rağmen başarılıydı. Kisei unvanını 85’te yine korudu. Finalin 7. maçında Takemiya Masaki 120 puan büyüklüğünde moyoya sahipti. Buna rağmen Cho köşe ve kenarlardaki alanlarıyla 1.5 puan farkla kazandı. Ancak bu mutluluğu yaşarken 5 yıldır elinde bulunan Meijin unvanını Kobayashi’ye kaptırdı.

Üzücü bir kaza

1986 yılının hemen başında her şeyi alt üst eden olay gerçekleşti. 6 Ocak 1986’da öğlen saatinde Cho arabasından inerken bir motosiklet az kalsın Cho’ya çarpıyordu. Cho’ya çarpmamak için manevra yaptığı sırada motor kontrolünü kaybetti ve yere düştü. Cho önce sürücüyü yerden kaldırdı. Daha sonra motoru kaldırdığı sırada başka bir araba Cho’ya çarptı. Pek çok kırığı ve eziği vardı. Acile kaldırıldı. Ertesi gün kırılan baldır kemikleri için ameliyat oldu. Tamamen iyileşmesi 3 ay sürmüştü.

Cho bu olaydan etkilenmemeye kararlıydı. Başı ve elleri iyileştiği an oynamaya başladı. İlk maçı Kisei turnuvasındaydı. İyi oynadı ancak 2.5 puanla kaybetti. Bundan sonraki 2 maçını kazandı. Ancak Kobayashi üst üste 3 maçı da aldığında Cho 8 yıldır ilk kez unvansız kalıyordu. Meijin play-offlarında kaybetmeye devam etti. Bu yılı bitirmeden önce Gosei unvanını kazandı ve yıl sonunda 35 galibiyet, 17 yenilgisi vardı.

1987’de Gosei unvanını arkadaşı Masao Kato’ya kaybetti. Oza unvanını da almayı başaramadı. Bu iki kayba rağmen en büyük rakibi Kobayashi’den Tengen unvanını almayı başarmıştı. Hem bu yüzden hem de Gosei ve Oza’ya göre daha çok getirisi olan Tengen’i kazandığı için tatmin olmuştu. Bu yıl 40 maçı kazanırken 23’ünü kaybetmişti.1988 geldiğinde herkes eski Cho’yu görür gibi oluyordu ancak bazı tutarsızlıkları olduğu söylenmekte. Kato’dan Judan unvanını aldı ve Tengen’i korumayı başardı.

Ing kupasında Çin’in Çelik Kalecisi Nie Weiping’e karşı kaybetti. 1989 yılında Honinbo unvanını aldığı Rin Kaiho’ya Tengen unvanını kaptırdı ancak Honinbo unvanı onu oldukça mutlu etmişti. Ama yine de almayı çok istediği Kisei ve Meijin unvanları hala en büyük rakibi Kobayashi’deydi. 1990’da Takemiya’ya Judan finalinde yenildi ancak Honinbo unvanını korumuştu. Kobayashi’yi yenmişti ancak Takemiya’yı yenecek bir açılış bulamamıştı. Bu yılı ortalama bir skorla geçiyordu: 26 galibiyet 20 yenilgisi vardı.

1999 yılına kadar Cho Chikun’da kalan unvan

Cho, Honinbo unvanını 1999 yılına kadar sürekli korumayı başaracaktı. Cho’nun kendi ifadesiyle Meijin’i alamamak berbattı. 91 yılında 2 uluslararası turnuvaya katılmıştı. Bunlarda istediği kadar başarılı olamamıştı. Fujitsu Kupası’nı kazanmıştı ancak şanslıydı. Finalde rakibi Qian Yuping sağlık sorunlarından dolayı oyuna dikkatini verememişti ve son maçı tamamlayamamıştı. Judan unvanını bir kez daha ve Kisei play-offlarını da kaybetti.

1992 yılında Honinbo final maçında rakibi Kobayashi Koichi idi. Kobayashi 1990 ve 91 yıllarında yine Honinbo finalinde karşına gelmişti ancak Cho bu unvanı ona vermemeye kararlıydı. Bu iki finalde de Cho geriden gelerek unvanını korumuştu. 90’da 3-1 gerideyken, 91’de de 2-0 gerideyken 4 maç üst üste kazanmıştı. Bu kez 3-0 gerideyken yine 4 maçı kazandı ve unvanını korudu.

“Go’dan nefret ediyorum”

Honinbo’yu 5. kez koruduğu 93 yılında Tong Yang kupasında finale kadar geldi. Finalde Lee Chang-ho’ya kaybetti. Kisei finaline yükselmişti ve bu yıl 26 maçını kazanmış 13’ünü kaybetmişti. Kisei’yi tekrar aldı ve Honinbo’yu korumayı sürdürmekteydi. 17 yıldır ilk defa Oza’yı kazandı. 33 galibiyet 19 yenilgi ile tekrar eski haline gelmişti. 1995 Kisei finalinde yaptığı hata sonucu bu unvanı kaybetti ama Honinbo unvanını 7. kez korumayı başarıyordu. Oza’yı O Rissei 3-0‘lık skorla yenerek almıştı. 96’da üç unvanı tekrar elinde tutuyordu. Bu yıl Cho için oldukça yorucuydu. 62 turnuva maçı oynamıştı ve 45’ini kazanmıştı.

1997 ve 1998 yıllarında üç unvanını korumayı bildi. Ancak 99’da beklenmedik bir şekilde Honinbo unvanını kaybetti. Oza’yı denedi ama O Riseei çok güçlüydü. 2000 yılında ise yine unvansızdı. Meijin finalinde Norimoto Yoda’ya kaybetti. Final Amsterdam’da oynanmaktaydı. Burada Hollandalı bir muhabir Cho’ya niye Go’yu bu kadar sevdiğini sordu. Cho Chiku’nun ünlü cevabı geldi: “Go’dan nefret ediyorum.” Ve ekledi: “Benim için çok yorucu ve gergin.”

Cho Chikun ve ünlü saçları

Cho Chikun ve ünlü saçları

Cho’yu gözlemleyen bir gazeteci ise bunları yazmıştı: “Oyun esnasında sık sık saçıyla oynuyor ve sürekli kıpırdanıyor.”

Bu finalde Yoda karşısında 4-0’lık yenilgiyle oldukça üzülmüştü. 2001’de yeni bir yıla büyük bir unvanı olmadan başlamak kendisi için garipti. Elinde sadece NEC Kupası vardı. Bu yıl içerisinde Honinbo unvanını geri aldı ve NEC kupasını korudu. Oza’yı aldı ve 34. Hayago Şampiyonası’nda oldukça başarılıydı. Önce Naoki Hane’yi, siyahla 5,5 puanla yendi. Bir sonraki rakibi Yoda’yı ise beyazla terk ile kazandı. Yarı finaldeki rakibi O Meien’i de yine terk ile yendi. Final maçında ise karşısında Kobayashi Koichi vardı. Bu maçı 6.5 puanla kazandı ve kendisinin 62. unvanını kazanmış oldu.

65. unvan ve Eio Sakata’nın geçilen rekoru

Cho 35. Hayago Şampiyonasına geçen yılın kazananı olduğu için 2. turdan katıldı. İlk maçında rakibi Kobayashi Koichi idi. Cho terk ile maçı kazandı ve sonraki turda Yasuhiro Nakano’yu da terk ile yendi. İki maçta da Cho beyazdı. Finalde Yoshio Ishida ile karşılaştı. Bu kez siyah olan Cho henüz 187. hamlede terk ile maçı kazandı. Daha önce 64 unvan kazanmış olan Eio Sakata’nın rekorunu kırmıştı. 65. unvanını almıştı.

2002 yılı ortasında 9. Agon Turnuvasıı’na katıldı. Bu sırada Cho, Oza unvanını elinde bulunduruyordu. İlk maçında Shuzo Awaji’yi terk ile yendi. İkinci maçında rakibi Minori Kitani’nin öğrencilerinden biri olan ve o yıllardan arkadaşlıkları olan Yoshio Ishida idi. Bu maçı 4.5 puanla kazandı. 3. maçında O Rissei’yi terk ile yendi. Finalde Cho U’yu terk ile yenerek ilk kez Agon kupasını aldı.

Hakem Yamamato’ya “Benim sıram mıydı?” diye defalarca sordu. Odadan çıkarken ağlıyordu.

50. Oza finalinde Cho önde gidiyordu ve O Meien’i yenmesini engelleyebilecek hiç bir şeye izin vermeyecekti. 145. hamlede Cho’nun hamlesi için hakem Kentaro Yamamato saniyeleri geri sayıyordu. Cho doğru hamleleri veya maçı okumak için o kadar ağır konsantre olmuş ki sıranın kendisinde olduğunu fark etmemişti. Çok üzülmüştü. Sürekli kendisine “Niye?” diye soruyordu ve hakem Yamamato’ya “Benim sıram mıydı?” diye defalarca sordu. Odadan çıkarken ağlıyordu. Hakemler Cho’nun süreyle kaybettiğine hükmetti. Önde olduğu maçta bunu yaşamak bir hayli sarsmıştı.

2003 yılında 3. Samsung Kupası’na katıldı. Cho Chikun uluslararası turnuvalarda çok başarılı olmayan biri olarak biliniyordu ancak çeyrek finale yükseldiğinde pek çok kişiyi şaşırtmıştı. Daha önce 1991 Fujitsu Kupası’nı kazandığında finalde rakibi çok hastaydı. Yarı finalde rakibi Cho Hunhyun’u 1981’den beri ilk kez yenmesi Cho için tarihi bir olaydı. Yarı finale Cho Chikun, Hu Yaoyu, Xie He ve Park Young-Hoon kalmıştı. Cho 47 yaşındaydı ve diğer 3’ü 21 yaşın altındaydı. Yarı finalde Hu Yaoyu’yu yarım puanla yendi. Xie He’yi yenen Park ile finalde eşleştiler. Park ilk maçı 4,5 puanla kazandı. Sonraki iki maçı Cho aldı. 4. maçın 180. hamlesinde Park çok fazla zayıflık bırakmıştı, Cho’nun kesebileceği çok fazla taş vardı ve Park’ın maçı terk etmesiyle Cho 12 yıl aradan sonra ikinci kez uluslararası bir turnuvayı kazanmış oldu.

2003 yılında Jal Super Hayago Şampiyonası’na katıldı ancak ilk maçta Naoki Hane’ye terk ile kaybetti. 2004’te yine aynı turnuvaya katıldı. Bu kez oldukça iyi başladı. Önce Shigeaki Yokota’yı ve ardından Yokota’nın Kansai Ki-in’den arkadaşı olan Satoshi Yuki’yi yendi. İki maçı da terk ile kazanmıştı. 3. maçında rakibi arkadaşı Masao Kao’yu 2,5 puanla yendi ve finalde Tomoyasu Mimura’yı terk ile yendi.

43 Judan Ligi: Efsaneler bir arada

43. Judan Ligi’nde Cho Chikun, Masao Kato, Rin Kaiho ve Yoda Norimoto gibi bir çok eski arkadaşı ve rakibiyle bir arada bulunuyordu. Bunun yanında Cho U, Shinji Takao ve Keigo Yamashita gibi genç jenerasyondan güçlü oyuncular da vardı. İlk maçında siyah olan Cho rakibi Yujiro Hashimoto’yu terk ile yendi. Sonraki maçında beyaz olan Cho’nun rakibi güçlü ve genç oyunculardan biri olan Kimio Yamada idi. Yarım puanla bu maçı da kazandı. Sonraki maçlarında Naota Hikosaka’yı 2,5 puanla ve Tomoyasu Mimura’yı terk ile yendi. Final öncesi son rakibi, Masao Kato ve Norimodo Yoda gibi güçlü oyuncuları yenen Shinji Takao idi. Cho bu maçta beyazdı ve 1,5 puanla kazandı.

Böylece 43. Judan için O Rissei’nin karşısındaydı. İlk maçta Cho 0,5 puanla kazandı. İkinci maçı 5,5 puanla ve 3. maçı 19,5 puanla O Rissei kazandı. 19,5 puan fark profesyonel maçlarında sık görülmeyen bir olay. Bu yenilgi Cho’yu durduramadı. 4. maçta terk ile kazanarak intikam almış oldu ve son maçta 5,5 puanla kazanarak 4. kez Judan unvanını aldı.

Kisei unvan maçından44. Judan finalinde rakibi yeni Kisei unvanını alan Keigo Yamashita’ydı. İlk maçı terk ile Cho kazanmıştı. İkinci maçta Yamashita’nın moyosunda yaşamayı başardı. Cho bu maçı da terk ile kazandı. 3. maçta Yamashita 8,5 puanla kazandı ancak 4. maçta 2,5 puanla kaybetti.

2007 yılında oldukça yoğun bir takvime sahip olan Cho 11 Ocak’ta Tengen ön elemelerinde Toshiya Imamura’yı, 18 Ocak’ta Gosei ön elemelerinde Hiroshi Yamashiro’yu ve 25 Ocak’ta da Kisei ön elemelerinde Kunio Ishii’yi yendi. 3 maçı da terk ile kazandı. 8 Şubat’ta Fujitsu Kupası ön elemelerinde Satoshi Yuki’ye kaybetti. 54. NHK Kupası’nı 18 Mart’ta kazandı. Judan finalinde ise Keigo Yamashita ile oynadı. 5 maç sonunda 3-2 kazandı ve halen bu unvanı korumakta.

Cho Chikun Dojosu

Cho Chikun’un şu an Go öğrettiği bir dojosu var ve en önemli özelliği oldukça sıkı bir programı olması: 09:00-12:00 sabah çalışması, 12:00-15:00 öğle yemeği ve öğlen arası, 15:00-18.00 çalışma, 18:30-19:00 akşam yemeği, 19:00-21:00 çalışma. Dojo içerisinde her öğrencinin katıldığı bir de lig düzenlenmekte. Dojonun en başarılı öğrencilerinden Kim Shushun (7p-Jap) 30. Shinjin-O unvanını aldı. 2006 yılında Ko Iso karşı Shinjin-O finalini kazanan Takehisa Matsumoto da Cho’nun öğrencilerindendi. Diğer başarılı öğrencilerinin arasında ise Atsushi Tsuruyama (6dan-Jap), sonradan Takeo Ando’ya transfer olan Tetsuya Mitani ve Avrupa ING Kupasında 3. olan ve aynı zamanda dünyanın en iyi amatör oyuncularından biri olarak sayılan Dragoş Băjenaru bulunmakta.

Yazan: Serdar Sandıkçıoğlu

Bu yazı Go Dergisi 3. sayısında yayınlanmıştır. Cho Chikun’un 2007 yılı sonrası kariyeri bu yazıya dahil değildir.


Bu yazı İstanbul Go Okulu editörlerince yazılmıştır/çevrilmiştir. İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir