Çin’in çelik kalecisi: Nie Weiping

Efsanevi Go Oyuncusu

Çin, Go’nun anavatanı. Oyunun Japonya ve Kore’ye taşınması tahminlere göre 2.000 yıl kadar sonra. Ancak Batılılar için Go, daha çok bir Japon oyunu olarak bilindi. Çünkü özellikle Edo döneminde gelişen Japonya Go’su diğer ülkelere göre derinlik kazandı ve güçlendi. Batılılara oyunu askeri, ticari ve kültürel ilişkilerin aracılığıyla Japonlar tanıttı. Bu sebeple Go’nun adı Çinlilerin oyuna verdikleri “Weiqi” isminden değil Japonlara ait “IGO” kelimesinden türetildi. Uzun yıllar boyunca Japon ustalar diğer ülkelerin profesyonel oyuncuları karşısında büyük bir üstünlük sağladılar.  Ancak bu gidişatı değiştiren iki oyuncu oldu, Güney Kore için Cho Hunhyun Çin için ise Nie Weiping.

Çin-Japonya Süper Go Maçları

Çin'in efsanevi usta Go oyuncusu: Nie Weiping

Nie Weiping

1984 yılında başlayan ve 17 yıl boyunca devam eden Çin-Japonya süper maç mücadelelerinde ilk yıllarında üstünlüğün Japonların elinde olması bekleniyordu. Ancak Weiping takımının ayakta kalan tek oyuncusu olarak 4 yıl boyunca sahne aldı. 11 maçlık bir seride Japonların efsane oyuncuları Kobayashi Koichi, Kato Masao, Fujisawa Shuko, Kataoka Satoshi, Yamashiro Hiroshi, Sakai Takeshi, Takemiya Masaki ve Otake Hideo’yu yendi. Weiping ezeli rakipleri Japonya’ya karşı gösterdiği bu başarıyla ulusal kahraman haline geldi ve ülkesinde “çelik kaleci”  lakabını aldı. Ulusal liderler ve pek çok vatandaş Weiping’i ziyaret etti ve Ulusal Spor komitesi tarafından “Qisheng” unvanıyla ödüllendirildi.

Go dendiğinde akla gelen isim

Weiping’in bu başarısı Çin’de Go’nun güçlenmesi için büyük bir enerji sağladı. Çinli profesyoneller uluslararası sahnede daha kalıcı ve iddialı bir yer edindiler. Bugün hala, daha güçlü Çinli profesyonel oyuncular yetişmiş olmasına rağmen bir Çinli’ye Go’yu sorsanız mutlaka önce Nie Weiping’in adını verecektir.

Yazan: Mehmet Emin Barsbey
Bu yazı Akıl Oyunları Dergisi Kasım 2011 sayısında yayımlanmıştır.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir