Çocuk Aikido Kursu Göztepe

Çocuk Aikido Atölyemiz Deneyimli Hocamız Cevdet Çiner’le başlıyor.

Aikido Kursu – Çocuklar ve Yetişkinler İçin

@Esatpaşa, Göztepe

Aikido eğitimi merkezimiz:

Adres: Esatpaşa Mah., Mareşal Fevzi Çakmak Cd. 47 A, 34704 Ataşehir/İstanbul

Adres Tarifi: Göztepe Emaar AVM lokasyonu, Zübeyde Hanım Hizmetiçi Binası

Konum: https://goo.gl/maps/A7dJonaBhAPL56tB7

Bilgi ve kayıt için: 0216 550 9910 | 0212 249 9048 | 0535 952 8993

07 Eylül 2019 itibariyle her Cumartesi ve Pazar günü geçerli olan ders programımız:

Program:

16.00 – 17.00: 2010-2013 doğumlular
17.00 – 18.00: 2006-2009 doğumlular
18.00 – 19.15: 2005 doğumlular ve üstü

Program Cumartesi ve Pazar günleri için geçerlidir.

AIKIDO NEDİR?

“Hareket ettiğim her an Aikido’dur.”

Morihei Ueshiba tarafından geliştirilen (genellikle ‘O Sensei’ veya ‘Büyük Usta’ unvanı ile anılır) bir Japon savaş sanatıdır. Tamamen fiziksel düzeyde, Jujitsu’dan türetilmiş fırlatma ve eklem kilitleme hareketleri ile Kenjutsu’dan türetilmiş fırlatma hareketleri ve diğer teknikleri içeren bir savaş sanatıdır.

Aikido, rakiplerine yumruk veya tekme atmaya değil, rakibin kontrolünü ele geçirmek veya onu uzaklaştırmak için kendi enerjini kullanmaya odaklanır. Durağan bir sanat olmayıp, harekete ve hareketin dinamiğine büyük önem verir.

Daha yakından bakıldığında, kişinin aradığı şey ister uygulanabilir savunma teknikleri, ister ruhsal aydınlanma, ister fiziksel sağlık, isterseniz de iç huzuru olsun, Aikido’da bulabilir. O Sensei, sanatın etik ve manevi yönlerini vurgulamış, uyum ve huzurun geliştirilmesine büyük ağırlık vermiştir.

“Aikido” sözcüğünün olası bir çevirisi de “Ruhun Uyum Yolu” şeklindedir. Bu günümüzde halen geçerli bir tanımdır ancak farklı stiller bu ruhsal yönleri daha fazla veya daha az vurgulayabilmektedir. Huzur ve uyum arayan bir savaş disiplini fikri paradoksal görünse de, bu fikir temel prensip olarak kalmaya devam etmektedir.

Cevdet ÇİNER Semineri Mayıs 2017

Cevdet Çiner Semineri Mayıs 2017


Aikido Eğitmenimiz Cevdet Çiner

Aikido Eğitmenimiz Cevdet Çiner

NEDEN AIKIDO? AIKIDO’NUN FAYDALARI

  • Aikido bir savunma tekniğidir. Öğrenci saldırgana karşı kendisini en şekilde müdafaa etmeyi öğrenir. Hız, çeviklik ve esneklik düzenli çalışma ile birlikte gelişir.
  • Vücudu zinde ve sağlıklı tutan bir egzersiz olarak da işlev gösterir. Öğrencinin bedeni esneklik, dayanıklılık ve denge kazanır.
  • Aikido eğitimi öğrencinin baskı altında soğukkanlı ve odaklanmış kalmasını sağlar. Eğitim süreci içerisinde kişinin özümsemeye başladığı farkındalık, dikkat, duygusal dengesindeki artış tüm hayatına yansır. Birey meditatif bir hale ulaşabilir.
  • Dojo’da öğretilen teknikler ve bu tekniklerle birlikte aktarılan felsefe içselleştirildikçe öğrencinin her gün karşılaştığı gündelik sorunları aşmasına yardımcı olur. Uyum, farkındalık ve denge gibi değerler modern hayatta hepimizin ihtiyaç duyduğu ve değerlerdir.
  • Farklı kimliklerden ve kesimlerden insanları bir araya getirir ve kollektif bir çalışmaya dahil eder. Öğrenci hem bir kimlik edinir hem de gündelik hayatındaki ön yargılarından kurtularak bariyersiz bir iletişim ortamında yer alır.
Morihei Ueshiba Aikido'nun Kurucusu

Morihei Ueshiba Aikido’nun Kurucusu

Farklı Aikido stilleri nelerdir?

Aikido aslen tek bir kişi, O Sensei tarafından geliştirilmiştir. O Sensei gözetiminde eğitim alan çok sayıda öğrenci kendi dojolarını açarak Aikido’yu yaymıştır. Başka bazı sebeplerin yanı sıra Aikido’nun dinamik doğası nedeniyle, O Sensei’nin farklı öğrencileri kendisinin öğretilerini farklı şekillerde yorumlamış, böylece farklı stiller ortaya çıkmıştır.

Aşağıda en yaygın stilleri listeledik ve temel özelliklerini kısaca açıkladık. Her stilin kendi güçlü ve zayıf yönleri bulunmakla birlikte hepsi Aikido’yı özel kılan temel kavramlar üzerine oturmaktadır. Hiçbiri diğerinden üstün veya aşağıda görülmemeli, bunun yerine kişi kendine en uygun stili bulmaya çalışmalıdır. Elbette coğrafi konum gibi dış etkenler ulaşabildiğimiz seçenekleri sınırlayabilir.

Hangi stili seçerseniz seçin, Aikido’yu kendi eğitimeninizin yorumladığı şekliyle öğrenecek ve siz de kendi Aikido’nuzu geliştireceksiniz. Yani aslında Aikido yapan kişi sayısı kadar stil olduğunu söylemek mümkündür.

Bu liste için Aikido tanımını, kökenlerinin Ueshiba O Sensei’ye dayandığı net olarak gösterilebilen stillerle sınırlayacağız.

“Eski” Ekoller

Bunlar savaş öncesi öğretiler üzerine inşa edilen ekollerdir.

Aiki-Budo

O Sensei’nin gelişiminin ilk aşamalarında öğrettiği sanata verilen addır. Stil açısından Daito-ryu Aiki-Jutsu gibi önceden var olan Jutsu  formlarına çok yakındır. Zor formlardan biri olarak bilinir. O Sensei’nin ilk öğrencilerinden çoğu bu dönemde başlamış ve Japonya dışındaki ilk uygulamaların çoğu bu stili takip etmiştir (Abbe Sensei’nin 1950’lerde İngiltere’de yaptığı gibi).

Yoseikan

Bu form O Sensei’nin ve ayrıca Kodokan’da Jigoro Kano Sensei’nin öğrencisi olan Minoru Mochizuki tarafından geliştirilmiştir. Aiki-Budo öğeleri ile Karate, Judo ve diğer savaş sanatlarının farklı yönlerini bir araya getirir.

Yoshinkan

Gozo Shioda tarafından öğretilen stildir. Shioda Sensei 1930’lu yılların ortalarından başlayarak O Sensei ile çalışmıştır. Savaştan sonra Yoshinkan olarak bilinen organizasyonu kurmuştur. Yoshinkan daha zor bir stil olup genellikle pratik verimliliğe ve fiziksel olarak güçlü tekniklere odaklanmaktadır. Japonya’da birçok polis birimi bu stilin eğitimini almaktadır.

Geleneksel ve Modern Aikido Stilleri

Bir öğrencinin hem geleneksel hem modern Aikido stillerinden öğreneceği çok şey var

“Modern” Ekoller

Günümüzde öğretilen çoğu stil bu gruba dahildir. Birçoğu O Sensei’in farklı öğrencileri tarafından öğretilmiş ve ustanın ölümünden sonra farklılıklar ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu öğrencilerin hepsi O Sensei’nin kendilerine öğrettiği sanatı öğrettiklerini iddia edeceklerdir ve bazıları diğerlerinden çok farklı olsa bile bu iddianın doğru olduğu düşünülebilir. Birçoğumuzun farklı stillere ilişkin ön yargıları ve tercihleri olabilir ancak hepsinden öğrenebileceğimiz bir şeyler vardır.

“Geleneksel” Ekoller

Aikikai

Aikikai, O Sensei‘nin torunu Moriteru Ueshiba tarafından başı çekilen stilin yaygın adıdır ve Uluslararası Aikido Federasyonu’nun himayesinde öğretilmektedir. Çoğu kişi bu stili Aikido gelişiminde ana akım olarak kabul eder. Gerçekte ise bu “stil” belirli bir stilden ziyade bir şemsiye gibidir çünkü organizasyon içindeki farklı bireyler farklı şekillerde öğretim vermektedir. Ueshiba Sensei tarafından öğretilen Aikido genellikle geniş ve akıcıdır ve standart bir müfredata vurgu yaparken silah eğitimine çok az önem vermektedir. Aikikai himayesindeki başka öğretmenler ise silah eğitimine çok daha fazla vurgu yapmaktadır.

Iwama-ryu

Iwama dojosunda Morihiro Saito tarafından öğretilen bu stil ana akım Aikikai’den ayrı bir isim alacak kadar farklı kabul edilmesine rağmen yine de Aikikai’nin bir parçasıdır. Saito Sensei 1946’dan itibaren uzun bir süre O Sensei’nin uchideshi’si olmuştur ve ölümüne kadar kendisiyle birlikte kalmıştır. Çoğu kişi Saito Sensei’yi doğrudan O Sensei ile en çok çalışan öğrenci olarak kabul eder. Saito Sensei, sanatı tamamen kendisine O Sensei tarafından öğretilen şekliyle korumaya ve öğretmeye çalıştığını söylemektedir. Teknik açıdan, Iwama-ryu O Sensei’nin 1950’li yılların başlarında Iwama dojosunda öğrettiği Aikido’ya benzerlik göstermektedir. Teknik repertuar diğer stillerin çoğundan daha geniştir ve silah eğitimine büyük önem verilir.

“Ki” Ekolleri

Aikido dünyasındaki en önemli ayrışmalardan biri 1974’te Aikikai’nin baş eğitmeni olan Koichi Tohei’nin bu organizasyonu bırakıp Ki kavramlarına odaklı bir eğitim vermek üzere Ki no Kenkyukai’yi kurmasıyla gerçekleşmiştir. O zamandan itibaren geleneksel ekollerle Ki ekolleri arasında çok az etkileşim olmuştur. Bu sanatların hepsi kendilerine Ki Aikido dese de stillerin bazıları arasında çok az temas bulunmaktadır.

Shin-shin Toitsu Aikido

Koichi Tohei tarafından kurulan stildir. Zihin ve vücudun birleştiği Aikido anlamına gelir. Tohei Sensei, Ki kavramının anlaşılmasına ve genel sağlık ve günlük yaşama uygulama amacıyla bu yönün Aikido eğitiminden bağımsız olarak geliştirilmesine büyük önem vermektedir. Bu, en yumuşak stillerden biridir ve sıklıkla uygulayıcının hareket sırasında atlamasını veya kaymasını içeren yumuşak hareketlerle karakterize edilir. Çoğu ekol tekniklerin pratik uygulamasına odaklanmamakta, bunları Ki’yi daha da geliştirmeye yönelik egzersizler olarak görmektedir. Son yıllarda Tohei Sensei giderek Aikido’dan daha da uzaklaşmıştır ve neredeyse tamamen Ki eğitimine odaklanmıştır.

“Spor” Stilleri

Aikido tarihindeki büyük kırılmalardan bir diğeri, O Sensei’nin hayatta olduğu dönemde Kenji Tomiki’nin Kata ve Yarışma yoluyla Aikido eğitimini “rasyonelleştirmeyi” önermesiyle gerçekleşmiştir. O zamandan itibaren Tomiki ekolleri ile ana akım ekoller arasında çok az benzerlik söz konusu olmuştur. Son yıllarda yarışma fikrini terk ederek Tomiki-ryu’dan ayrılan gruplar olmuştur.

Tomiki-ryu

Judo’nun kurucusu Jigoro Kano’nun ve O Sensei’nin öğrencilerinden olan Kenji Tomiki tarafından kurulmuştur. Tomiki Sensei’ye göre Kano Sensei’nin Judo için izlediği yol takip edilerek Aikido eğitiminin “rasyonelleştirilmesi” başta Japonya’daki üniversitelerde olmak üzere sanatın eğitimini kolaylaştırabilirdi. Ayrıca uygulama artık gerçek dövüşlerde test edilmediği için, yarışma kavramının eklenmesinin uygulamanın keskinleşmesini ve odaklanmasını sağlayacağına inanıyordu.

Bu ikinci görüş, Aikido eğitiminde yarışmaya yer olmadığına sağlam bir şekilde inanan O Sensei ile ayrılma sonucunu getirdi. Tomiki-ryu’nun özelliği eğitimde Kata (önceden düzenlenen formlar) kullanılması ve hem boş elle hem de kauçuk bıçakla yapılan yarışmalar düzenlenmesidir.

Sorularınız ve kayıt için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Eğitmenimiz Cevdet Çiner’in Eğitimlerinden