Çocuk gelişiminde dikkat ve odaklanma

Çocuk Gelişiminde Dikkat ve Odaklanma

Küçük çocukların göreceli olarak kısa süreli ilgi alanları vardır. Genellikle hareketsiz oturmayı ve odaklanmayı gerektiren aktivitelerde en iyisini yaparlar. Öğretmenlerse dersleri teşvik edici hale getirmenin yollarını bularak ve hatta dikkat çekmek için aktiviteleri ders planlarına dahil edebilirler. Böylece çocukların dikkat ve odaklanma süresi artar.

Yaşa Göre Dikkat ve Odaklanma

Beş ve altı yaş arası çocuklar yaklaşık on beş dakika ilgisini çeken bir aktiviteye katılabilir. Yetişkin rehberliği yoksa da belirli bir sınıf aktivitesine yalnızca on dakika boyunca katılabilirler. Bazı araştırmalar, çocuğun yaşının dikkat süresinde bir başlangıç ​​noktası olarak kullanılmasını önermektedir. Bir çocuğun bir olaya odaklanma süresi beş yaşındakiler için beş dakika, yedi yaşındakiler için yedi dakika olarak örneklendirilebilir.

Çocuklar grup halindeyken olaylara daha uzun süre odaklanabilirler. Gruplarda on beş dakika veya yarım saate kadar birlikte oynayabilirler. Altı ve yedi yaş arası çocuklar, bir olaya 30 dakika boyunca dikkatlerini verebilirler.

Çocuk gelişiminde dikkat ve odaklanma davranışlarını gerektiren derslerin daha kısa ve net etkinliklerden oluşması gerekir. Küçük çocuklarda odaklanma süresindeki başarının anahtarı, ona ipuçları verebilecek bir öğretmene ya da yardımcısına sahip olmaktır.

Öğretmenlerin Dikkat Toplamada Uyguladığı Yöntemler

Okul öncesi ve anasınıfındaki çocuklar için eğitimciler, yetişkinler olarak, çocuklara uzun konsantrasyon süresi kazanmaları için anlayış, sabır ve zamana ihtiyaç duyarlar. Çocuk gelişiminde dikkat ve odaklanma konsantrasyonunun sağlanmasında çocuklara müdahale etmezler. Birçok velinin çocuklara yardım adı altında bulunduğu müdahaleler çocuğun konsantrasyonunu zayıflatır. Bu nedenle öğretmenler, çocuğun hal ve hareketlerini düzeltmek yerine hareketlerini gözlemler ve odaklanma sürelerini müdahale etmeden takip ederler.

Çocuğunuza Evde Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

İşe çocuğun ihtiyaçlarını anlayarak başlayın. Çocuğun yeteneğine ve kendisi için bir şeyler keşfetme ihtiyacına saygı gösterin. Kendi işinize değer verdiğiniz gibi, çocuğun işi de aynı derecede önemlidir.

Gözlem, güçlü bir araçtır ve bir çocuğun konsantrasyonu bozulmadan önce ne yaptığını izleyin. Çocuğunuz bir işle uğraşıyorsa onu bölmeyin. Televizyon gibi dikkat dağıtıcı araçlardan uzak, huzurlu bir alanda işine yoğunlaşmasına izin verin. Bu uygulamaların evde benimsenmesi ayrıca çocuk için ev ve okul arasında öngörülebilirlik veya süreklilik sağlar.

Konsantrasyon Kaybına Dikkat

Düşük konsantrasyon milyonlarca çocuk arasında yaygın bir sorundur. Her geçen gün, daha fazla çocuk konsantrasyon sorunlarından mustarip olur. Konsantrasyon kaybı, özellikle okulda çocuğunuz için ciddi bir problem teşkil edebilir. Bununla birlikte, çocuğunuzda konsantrasyon ve odaklanma sorununun aşılması zor değildir.

Bir dizi faydalı aktivite ve alıştırma kullanarak, çocuk gelişiminde dikkat ve odaklanma arttırımına yardımcı olabilirsiniz. Çocuklarınızın odaklanma, dikkat ve konsantrasyon gücünü geliştirmelerine yardımcı olmak için birçok şey yapabilirsiniz. Çocuklarınıza bu konuda yardım etmek onların zeki bireyler olmasına yardımcı olacaktır. Sağlıklı bir şekilde odaklanabilen çocuk, vaktinin kalanını diğer aktiviteler için harcayabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir