Çocuk Sinema Atölyesi

@Mecidiyeköy
@Kızıltoprak, Kadıköy

Adres: Büyükdere Cad. Garaj Sok. Andsoy Apt. No:4/8 K:4 Fulya Mah. 34394 Şişli/İstanbul

Adres: Bağdat Caddesi Nazlı Apt. No: 78/11 34726 Kızıltoprak/Kadıköy (Florence Nightingale karşısı, QNB Finansbank üstü)

Bilgi ve kayıt için: Telefon: 0216 550 9910 | Mobil ve Whatsapp: 0535 952 8993

Atölye içeriği

8 haftalık sinema eğitimi derslerimizde sinemayı sevdirmek ve sinema konusunda çocukların algılarını genişletmek için detaylı çalışmalar yapılıyor. Öğrenciler, derslerimizde sinema tarihinden başlayarak film yapım süreçlerinin tüm aşamalarını teorik ve pratik olmak üzere deneyimleyeme şansı bulacaklar.

Sinema dünyasının kapılarını eğlenceli bir şekilde oyun ve alternatif çalışmalarla aralayan öğrencilerimiz film nasıl izlenir, sinemaya bakış açımız nasıl olmalı gibi temel sorularından yola çıkarak derslerimizde bir filmin nasıl yapıldığının cevabını bulacaklar. Filmlerle ilgili hem genel bakışa hem de detayların nasıl oluştuğuna dair görüş edinecekler.

Çocukların sinemaya neden ilgi duydukları, onların hangi filmi neden çok sevdikleri, iyi bir filmle kötü bir film arasındaki farkların neler olduğu, örnek bazı kısa filmler arasındaki temel ayrımların neler olduğu gibi pek çok açık uçlu konuda da çocukların sorularını ve fikirlerini birlikte tartışacağız.

Temel kamera açıları nelerdir? Hangi planlar hangi duygular için tercih edilmelidir? Sahne ve planlar arasında geçiş nasıl yapılır? Hikayede konu bütünlüğü nasıl korunur? Film başlangıcı neden önemlidir ve nelere dikkat edilmelidir? Oyuncu yönetimi konusunda nasıl bir çalışma yapılır?… gibi pek çok soru atölyemizde gündeme gelmektedir.

Çalışmalar esnasında senaryo, kamera, oyunculuk, ses, ışık, efekt ve kurgu gibi sinemanın temel başlıklarını workshop çalışmaları ile teoriden pratiğe taşıyabilecek ve ekip çalışmasının tadına varabilecekler.

Eğitmen: Kutay Ucun

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden “Kent Planlama ve Sinema Bağlamında Ütopik ve Distopik Filmler Üzerinden Kent Okumaları” adlı bitirme tezi ile mezun oldu. Marmara Üniversitesi’nde Sinema Yüksek Lisansı yapıyor ve Korku Sineması üzerine yüksek lisans tezini tamamlamak ile meşgul. Profesyonel anlamda Açı Okullarında sinema eğitmenliği yapıyor ve 2011’den bu yana gönüllü olarak Fil’m Hafızası sosyal sinema platformunun Genel Koordinatörlüğünü yürütüyor.

Sorularınız ve kayıt için bizimle irtibata geçebilirsiniz.