Çocuklar için Masal Atölyesi

Çocuklar İçin Masal

Kadıköy Kızıltoprak merkezimizde masal etkinliğimiz

Masal ne işe yarar?

Masalın yüzyıllar içinde oluşmuş renkli dünyası zihinleri şekillendirmiyor. Oysa masalın gerçek üstü ve renkli dünyasına girmek her çocuğun hakkı. Her anne baba çocuğuna masal anlatmalı. Her çocuk mutlaka, uçan halıyla denizleri aşarak, kaf dağına ulaşarak, bir şehzadeyle saray bahçesinde dolaşarak büyümeli. Ruhunun karanlık odaları Alaaddin’in sihirli lambasıyla aydınlanmalı.

Modern çağın, dört duvar arası çocukları, ne yazık ki, bu renkli dünyadan mahrum yetişiyor. Grip olmaması için çocuğuna her sabah portakal sıkan anne, ruhunun kanatlanması için ona her akşam masal anlatmıyor. Minik zihinlerde nasıl bir karışıklık oluşturduğunu düşünmeden onu beyaz camın esaretine bırakıyor. O yüzdendir ki ‘temelsiz, yanlış önermeli’ bir büyülü dizi çıktığında çocuklar arasında hemen revaç buluyor.

Her çocuk mutlaka, uçan halıyla denizleri aşarak, kaf dağına ulaşarak, bir şehzadeyle saray bahçesinde dolaşarak büyümeli.

Anne-babasından dedesinden mutlaka masal dinlemiş bir neslin bugünkü çocukları, ‘masal çağı’nı masalsız geçiriyor. Önemli olanın çocukla çok zaman geçirmek değil ‘kaliteli’ zaman geçirmektir; masal anlatarak geçirilen zamanın çocuklarla geçirilebilecek en kaliteli zamandır. “Çocuklar için masalın konusu ve kurgusundan çok anlatan anlatıcı ile arasında oluşan sıcak ilişki önemlidir.” diyor.

Çocuklar masallarla hayatı öğrenir

Hayatta iyilerin yanında kötülerin de olduğunun farkına varırlar. İyilerle kötülerin mücadelesinde tuttuğu taraf bellidir: İyilerin tarafı. Fıtratlarında bencillik, kıskançlık, açgözlülük olmasına rağmen masalda bu özelliklerin olmadığı varlıklarla kendini özdeşleştirir. Bu açıdan değerlerin çocuğa aktarılmasında masal çok önemli bir vasıtadır. Çocuk, masalın gidişatına göre kendi zihninde çözümlemeler yapar, masal analitik düşünmeyi öğretir, hayal gücünü geliştirir ve “Dil gelişimi” üzerindeki etkisi tartışmasız kabul edilen bir gerçektir. Doğru davranış kalıplarını da masalla vermek mümkündür. Annesinin sözünü dinlemeyen Keloğlan’ın yaşadığı pişmanlık ona büyüklerin tavsiyelerine uyma konusunda verilebilecek en etkili yöntemlerden biridir mesela.

Çocuklar için masal etkinliğinde ne yapıyoruz?

Çocuklar için masal anlatma etkinliğimizde yaş gruplarına göre seçtiğim masalı önce anlatıyorum.
Sonra masalın resmini çizdiriyorum, en sonunda da çizdikleri masalları anlattırıyorum.

Her etkinlik ortalama 40 dakika sürüyor.

Bu etkinlikle çocukların:
… Anlatım yetenekleri,
… Dil becerileri,
… Kelime hazineleri
… Arkadaşlarıyla paylaşım,
… Empati kurabilme,
… Çizim yetenekleri
… Paylaşma,
… Topluluk karşısında konuşabilme gibi yetenekleri gelişmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir