Çocuklarınızın Dikkatini Artırmak İçin 13 Yöntem

Görevler ve ödevler nasıl daha kolay tamamlanabilir?

Dikkat dikkat! Çocuğunuz ödevlerini bitirmekte zorlanıyor mu? Ya da başladığı bir işi yarım bırakma alışkanlığı mı var?

Çocuklar yetişkinlerden daha kolay bir şekilde dikkatlerini cezbedici ve eğlenceli uyaranlara kaptırabilirler. Bu eğilimi doğru yönetebilmek için psikolog ve çocuk gelişim uzmanı Vidya Ragu’nun önerilerine kulak verebilirsiniz.

Klasik oyun oynayan çocuklar

İstanbul Go Okulu Go oyunu başta olmak üzere çocukların klasik oyunları oynamaları için atölyeler düzenliyor.

1. Dikkati geliştiren oyunlar oynayın ve egzersizler çözün

Çocuklar oyun oynayarak daha iyi öğrenirler. Dahası çocukların aktivitelerini eğlenceli hale getirmek her zaman işe yarar.

Onları tabletlerden, dikkati dağıtan elektronik cihazlardan uzak tutun ve klasik oyun ve oyuncaklarla oynamalarını sağlayın. Dikkati geliştiren egzersizler ve bulmacalar da kullanabilirsiniz. Sözlü olarak oynanan grup oyunları da oldukça faydalı olur.

Araştırmaların hem fikir olduğu üzere elektronik cihazlar çocukların dikkat sürelerini düşürmekte ve belleklerini zayıflatmakta. Bu cihazların yerine ne kadar doğru alternatifler sunabilirseniz o kadar iyidir.

2. Dikkat dağıtıcılardan arınmış bir çevre yaratın

Bazı çocuklar sakin ve sessiz ortamlarda iyi çalışırlar. Diğerleri ise kaotik ortamlarda verimli olabilirler. Çocuğunuzun hangi ortamda daha iyi odaklanabildiğini gözlemlemeniz gerekir. Bu konuda herkes için ideal olan tek bir reçete yoktur. Kimisi ferah ve geniş ortamlarda dikkatini toplar, kimisi ise daha küçük ve kapalı alanlarda.

Çevre ile ilgili birkaç öneri:

  • Sakinleştirici klasik müzikler ya da doğa sesi efektlerini deneyebilirsiniz. Çocuğunuzun odaklanmasına yardımcı olabilir.
  • Çocuğunuzun çalışma alanından tüm elektronik cihazları çıkarın. Bu mümkün değilse de en azından kapalı olmalarını sağlayın. Eğer çalışması için bilgisayar kullanması gerekiyorsa gerçekten bu amaç için bilgisayar kullandığından emin olun.
  • Çocuğunuzun çalışması sırasında ihtiyacı olabilecek materyallerin yakınında olması bunları aramak için çalışmasını bölmesini engelleyecektir. Kalem, silgi, not defteri, su, kalemtraş ya da yedek uç, başvuru kitapları gibi örnekler ilk akla gelenler.

3. Sağlıklı beslenme

Çocuğunuzun ne yediği çalışma performansı üzerinde birebir etkilidir. Kan şekerinde hızlı iniş çıkışlara neden olan şekerli gıdalardan ve abur cuburdan uzak durmakta fayda var. Bol şekerli bir tatlı ya da kek onu an içerisinde mutlu edebilir ama etkisi bir süre sonra negatife dönüşecektir. Beslenme rejimi içerisinde yer alan yumurta, az yağlı kırmızı et, yeşil sebzeler, doğal meyveler ve badem gibi kuruyemişler çocuğunuzun genel sağlığına ve çalışma performansına olumlu katkı sağlayacaktır.

Oyun hamuru ile oynayan çocuk

Çocuklar oyun, yemek, ders zamanlarını rutin olarak deneyimleyerek daha kolay doğru ruh haline kavuşabilirler.

4. Onlara takip ettikleri bir rutin oluşturun

Çocuğunuzun günlük bir rutini olması ve günün belli bir saatinde mesela oyun saatinden sonra ders çalışacağını bilmesi onun çalışma motivasyonuna geçiş yapmasını kolaylaştırır. Bu rutin her gün saati saatine aynı olmasa bile her gün birbirini takip eden düzenli aktiviteler çocuğunuzun konsantrasyonuna yardımcı olur.

5. Kısa şekerlemeler konstrasyonu artırır.

Okuldan eve gelişte ya da öğle saatlerinde 20 dakika kadar şekerleme yapan öğrenci çok daha iyi odaklanabilir. Bu uyku süresi uzarsa eğer çocuğunuz derin uykuya geçebilir ve istenen etkinin tam tersi elde edilebilir.

Benzer şekilde çalışma esnasında belli aralıklarla kısa molalar vermek faydalı olabilir. Ancak bu aralar doğru zamanda olmazsa ters etki yaratabilir. Bunun önüne geçmek için derse oturmadan önce lavaboyu kullanmak, yaklaşmakta olan ara öğün acıkmasını dikkate almak gerekir.

6. Büyük işleri küçük görevlere bölün.

Sayfalarca uzunluktaki ödevi bitirme hedefi çocuğunuzu demotive edebilir. Ona ara hedefler oluşturmak ve mesela her sayfayı, hatta her paragrafı bitirdiğinde tatmin duygusu yaşamasını sağlamak iyi bir yöntemdir.

Bu yöntemi sadece dersler için değil ev işleri için de kullanabilirsiniz. Dağınık bir odayı tek seferde toplamasını istemektense önce dolabı toplamak, sonrasında okul kitaplarını ve çantalarını toplamak gibi küçük görevler daha uygun olacaktır.

7. Çocuğunuzun öğrenme şeklini öğrenin. (Görsel, işitsel, kinestetik…)

Her çocuk farklı şekilde öğrenir. Kimisi gördüklerini, kimisi ise işittiklerini daha iyi hatırlar.

Çocuğunuzun öğrenme yöntemine uygun bir metot seçmeniz dikkatini toplamasını kolaylaştırdığı gibi öğrenme kalitesini de artırır.

Dokunulabilir üç boyutlu kitaplar

Dokunulabilir üç boyutlu kitaplar kinestetik öğrenmeyi destekler

Görsel öğrenme

Görsel öğrenmeye yatkın çocuklar için okumak kadar yazmak da önemlidir. Önemli bilgileri “hatırlatma kartlarına” yazmak ve bu kartları tekrar çalışmak önerilebilir.

Çocuğunuzdan öğrendiği kavramı çizmesini isteyebilirsiniz. Bu yöntem hem görsel hafızayı harekete geçirir hem de motor becerileri geliştirir.

Bazen çocukları çalışırken defterlerini karalarken ya da defterlerine desenler çizerken görebiliriz. Bu her zaman dikkatlerinin dağıldığı ya da canlarının sıkıldığı anlamına gelmez. Aksine bu eylemleri, aldıkları bilgiyi hatırlamalarını kolaylaştırabilir ve dikkatlerini korumalarına yardımcı olabilir.

İşitsel öğrenme

İşitsel öğrenmeye yatkın çocuklar bir kitabı sesli okuyabilirler ya da sesli okuyan birinden dinleyebilirler. Basılı kitaplardansa sesli kitapları tercih edebilirler.

lego oynayan çocuk - dikkat geliştirme

Çocukların kendi yaratıcılıklarını kullanacakları klasik oyuncaklar dikkat için dijital oyunlardan çok daha doğru bir tercihtir.

Bu profildeki çocuklar çoğunlukla çalışırken müzik dinleyerek daha iyi konsantre olurlar.

Kinestetik öğrenme

Kinestetik çocuklar daha iyi öğrenebilmek için konuyla ilgili objelere dokunmak ve bunları hissetmek isterler. Bu çocuklar için uygulama ve dokunma, yazma ve okumadan daha önemlidir.

Örnek olarak gezegenleri öğrenen çocuğunuzla bir gök evine gitmeniz değerli bir deneyim olacaktır. Evde gezegenleri kartondan kendiniz oluşturmanız ve boyamanız belki de asla unutmayacağı gezegenler bilgisine sahip olmasına vesile olacaktır.

8. Çocuğunuza sıradaki görevini hatırlatın

Çocuğunuz bir işle meşgulken ya da sevdiği bir işi yaparken mesela en sevdiği oyuncağı ile oynarken onu birden durdurmanız ve derse çağırmanız mutsuz edecektir. Daha iyisi, ona sıradaki görevinin ne olduğunu söyleyin ve elindeki işi/eğlenceyi bitirmesi için makul bir süre tanıyın. Çocuğunuzun zihnen hazır olması ve geçiş yapması için ona işaret verin ve süre tanıyın.

9. Kısa süreli hedefler kullanın

Bir görevi yerine getirmek için mesela 10 sayfa okuması için çocuğunuza 20 dakika verebilirsiniz. Ortalama bir yetişkinin dikkat süresi 42 dakika iken bu çocuklarda 20 dakikaya denk gelir.

Bu sebeple görevleri 20 dakikalık parçalara bölebilirsiniz.

Zaman kısıtı bazı çocukların konsantrasyonunu artırırken bazı çocukların da endişeli ve huzursuz olmasına neden olabilir. İkinci durumda bu yöntemden vazgeçmeyi düşünebilirsiniz.

10. Dikkat dağıtıcı aktiviteler için zaman verin

Çocuklar doğal olarak enerji dolu ve hareketli varlıklardır. Onlar bir görevi yerine getirdiklerinde ikinci göreve hemen geçmeden onlara enerjilerini atmaları için süre vermek iyi bir fikirdir. Bu sürede arzu ettikleri eylemi gerçekleştirebilirler. Zihinsel aktiviteler fiziksel aktiviteler dönüşümlü olarak kullanılırsa daha iyi bir performans elde edilebilir.

11. Enerjiyi doğru kullanın

Yetişkinler gibi çocukların da enerji dolu oldukları saatler farklıdır. Kimisi sabahları, kimisi akşamları daha iyi çalışırlar. Çocuğunuzun en verimli zaman dilimini keşfedebilir ve en zor görevleri bu zamana yerleştirebilirsiniz. Enerji düştükçe yapılacak işler de kolaylaşabilir.

bisiklete-binen-aile

Ödevleri bitirdikten sonra biraz gezinmeye ne dersiniz?

12. Bir ödül sistemi kurabilirsiniz

Bazı çocuk gelişim uzmanları bu yöntemi önermese de halen pek çok aile bu şekilde sonuç elde edebilmektedir. Çocuğunuz kendisine verilen görevi yerine getirdiğinde bir ödül alacağını bilirse daha iyi çalışabilir. Bu ödül, bir çikolata ya da oyuncak olmasından ziyade bir övgü, bir çıkartma ya da sevdiği bir aktiviteyi birlikte gerçekleştirmek de olabilir.

13. Derin nefes alın ve hayal edin!

Basit rahatlama ve meditasyon tekniklerini kullanabilirsiniz. Çocuğunuza derin nefes almasını, gözlerini kapamasını ve pozitif bir durumu zihninde resmetmesini söyleyebilirsiniz.

Hatta ondan sınıfında nasıl dikkatlice ders çalıştığını düşünmesini ve size anlatmasını isteyebilirsiniz. Bu hayalde çocuk neler görmektedir? Neler duymaktadır? Dikkatini dağıtan etkenlerle nasıl baş etmektedir? Arzu edilen hayali geliştiren ve netleştiren çocuk bu hayali gerçek hayatına daha kolay yansıtabilir.

Sonuç:

Her beceri gibi konsantrasyon becerisi de geliştirilebilir. Bunun için en önemli nokta tutarlı ve sürekli olunmasıdır. Bu yöntemleri çocuğunuzla birlikte uygularken sadece derslere dikkatini artırmasını sağlamazsınız. Aynı zamanda iletişiminizin ve ilişkinizin de güçlendiğini görebilirsiniz.

Kaynak: https://flintobox.com


Bu yazı İstanbul Go Okulu editörlerince yazılmıştır/çevrilmiştir. İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir