Çocukluk Çağındaki Gelişimsel Engellere Go Terapisi!

Osaka’daki profesyonel Go oyuncuları derneği Kansai Kiin’in başkanı olan 85 yaşındaki Toru Masaoka çocuklar için uygulanan Go terapisine öncülük etmekte.

Çocukların gelişim problemlerine yardımcı olmak üzere geliştirilen yeni bir teknikte, aynı zamanda Go meraklısı olan bir doktor bu uğraşında strateji oyunundan yararlanıyor. Osaka’daki profesyonel Go oyuncuları derneği Kansai Kiin’in başkanı olan 85 yaşındaki Toru Masaoka çocuklar için uygulanan Go terapisine öncülük etmekte. Yakın vakitte bu alanda tıbbi veriler de toplamaya başlayan Masaoka “Umarım Go’nun etkilerini daha iyi anlamak için uluslararası bir düzlemde işbirliği yapabiliriz.” dedi.

Eski Japonya İlik Bağışı Derneği başkanı ve Osaka Uluslararası Kanser Ensitüsü’nde danışman olan kan kanseri uzman doktoru; bu vazifeyi geçen yıl haziran ayında Kansai Kiin ile beraber üstlendi.

Osaka’daki profesyonel Go oyuncuları derneği Kansai Kiin’in başkanı olan 85 yaşındaki Toru Masaoka

Osaka’daki profesyonel Go oyuncuları derneği Kansai Kiin’in başkanı olan 85 yaşındaki Toru Masaoka

Bir ilkokul öğrencisi olarak abisinden aldığı eğitimle Go’ya başlayan Masaoka, yüksek seviye amatör bir Go oyuncusu.

Gelişimsel engelleri olan çocuklar başkaları ile iletişim kurmakta çoğu zaman zorlanır, sosyal becerileri gelişmemiştir ve kendilerine dair negatif bir algıya sahip olma eğilimindedirler. Bu engellere örnek olarak Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (ADHD), Otistik Yelpaze Bozukluğu ve Asperger Sendromu verilebilir.

Go’nun çocuklara nasıl iletişim kurulacağını öğreteceği, çocuklardaki sosyalliği ve kişisel saygıyı besleyeceği düşünülüyor.

Gelişimsel problemleri olan çocuklar için bir okul sonrası fasilitesi olan Zorlu Çocuklar Takarazuka, yazma, konuşma ve aritmetikle beraber Go’yu da kırk aktivitesinden biri olarak benimsedi. Kansai Kiin’deki amatör oyuncular da 2016 yılının mart ayından beri de gönüllü olarak fasiliteyi haftada bir ziyarete geliyor.

Program başladığında on çocuktan yalnızca ikisi katılım gösterdiyse de, bir sene sonra tamamı katıldı. Başlangıçta gönüllüler on beşer dakikalık bire bir dersler yapıyorlardı fakat artık iki çocuğa birden yarım saatlik dersler vermek mümkün.

Çocuklardan bazıları artık kendi başlarına maç yapabiliyor. Hatta kimi zaman iki tarafın da taşlarının aynı renkte olduğu ve oyuncuların hangi hamlenin kendilerine ait olduğunu hatırlamak zorunda oldukları isshokugo dahi oynuyorlar. Standart go maçlarında oyunculardan biri siyah diğeri siyah taşı alıyor. Amaç oyun tahtası üzerinde rakibini çevreleyerek daha fazla bölge ele geçirmek.

Çocuklardan bazıları bu sene içinde, daha fazla tecrübe kazanmak için Go turnuvalarında yer almayı dahi düşünüyor. “Gelişimsel engeller beyin fonksiyonlarına bağlı olan kalıtsal meselelerdir.” diyor 72 yaşındaki Masaoka’nın davasını destekleyen psikiyatrist kardeşi Satoshi.“Bu tip engeller üzerine yapılan araştırmalar yalnızca son birkaç senede faal hale geldi ve hala açıklanacak çok fazla şey var. Oturmuş bir rehabilitasyon metodu olmamakla beraber, şu aşamada deneme ve yanılma yoluyla bir şeyler öğrenmekteyiz. Belirli bir çocuk için hangi rehabilitasyon yönteminin işe yaradığını denemedikçe bilemiyoruz. Terapiler erken yaşta başlarsanız daha etkili olur. Bu erken evrede çeşitli şeyleri denemek oldukça mühim.”

Çocuklar ve yaşlılar bir arada oyun oynuyor

Go: Diğer bir adıyla shudan (el ile iletişim)

Satoshi Masaoka’daki klinik psikologlar ve hemşireler, çocukların Go terapisine katılımı konusunda veri toplamak için bir ekip oluşturdular. Şimdiye kadar, resim yapmak ya da herhangi bir enstrümanı çalmanın da dahil olduğu bazı terapiler kendini göstermişti. Ancak Go, diğer bir adıyla shudan (el ile iletişim) küçük yaştaki çocuklar tarafından oynanabilen ve yoğun iletişime dayanan bir oyun.

 “Profesyonel olmayı başarabilmiş bazı Go oyuncularının gelişimsel engelleri olduğu bilinmektedir.” diyor Masaoka. “Her çocuğu erken dönemde karakterini anlayarak desteklemek çok önemli. Yaşadığım süre boyunca Go terapisini büyük bir hareket haline getirmek istencindeyim.”

*Bu yazı japantimes.co.jp web sitesinden İstanbul Go Okulu editörlerince çevrilmiştir. Bu çeviri İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
 
0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir