Evden çalışma için motive olmanın 8 yolu

Evde iş yapmak içinE-posta kutumda “Bir makale ile cevap vermeliyim” diye işaretlediğim bir sürü mektup birikti ve hemen hepsinde de aynı soru sorulmakta: “Canım hiç istemediği halde evden çalışma yapmam gerekiyor, nasıl motivasyon bulabilirim?” Bu soruya bugün yanıt veriyorum çünkü kendi yaşantımda da bu soruya cevap bulmam gerekiyor. Havalar ısınıyor, hayat geçen ayki kadar koşuşturmacalı değil ve önümüzdeki haftalarda programımda pek bir şey yok. Evde öylece oturup tembellik etmek çok kolay.

Aşağıda isteksizlikle, ilgisizlikle ya da evinizin genel müdürü olarak aynı yerde dönüp durmaktan kaynaklanan can sıkıntısıyla başa çıkmak için birkaç fikir bulacaksınız.

1. Bunun bir iş olduğunu unutmayın

Birisi nerede çalıştığınızı sorduğunda “çalışmıyorum, evde duruyorum” demeyin. Onun yerine, “evden çalışma yapıyorum” deyin. Evinizi idare edip, yemeklerinizi planlayıp, mali durumunuzu yönetip, takviminizi düzenleyip, üstüne de aile üyelerinizin dünyaya üstü başı düzgün ve temizlenmiş olarak çıkmalarını sağlıyorsanız, bol bol çalışıyorsunuz demektir. Kendinizi evinizin CEO’su olarak düşünün. Eğer eviniz “Ev A.Ş.” ise, bu çeyrekteki performansınızı nasıl değerlendirirsiniz?

2. Gününüze gerçekçi bir sabah rutini ile başlayın

Hayatta farklı mevsimler olması bile esneklik ve değişiklik gerektiğinin bir ispatıdır ve canınızın her istediğini her zaman yapamazsınız – fakat siz yine de hafta içi günlerinde her sabah yapacağınız rutin bir iş planlayıp programınıza yazın. Bu ister spor yapmak olsun, ister kitap okumak, bir yürüyüşe çıkmak ya da ev ahalisi kalkmadan duş alıp giyinmek, kendinizi o günkü işlerinize hazırlamak için ne yapabiliyorsanız onu yapın.

3. Kurbağanızı yiyin

Sabahki rutin işinizden hemen sonra, en istemediğiniz o işe yüklenin. Çamaşır mı? Derhal bir posta yıkamaya atın ve kendinize akşam yemeğinden önce temiz çamaşırları dolaba yerleştirme hedefi koyun. Faturaları ödemeniz gerekiyor ama canınız o tantanayı çekmek istemiyor mu? Derhal üzerine gidin – bir kere böyle istemediğiniz işleri aradan çıkarırsanız, günün kalanı boyunca omuzlarınızdaki yük kalkmış olur.

4. İlham arayın…

Biraz zamanınızı ayırıp evinizin müdürü olarak işinizde sizi yüreklendirecek makaleler okuyun. Ortalığı toparlamanız için size motivasyon verecek birkaç dergiye göz atın. Bunları yaparken bir saat kurun ki, bulduğunuz ilhamı işe dökme zamanı geldiğinde bunu fark edin.

evden çalışma

Evden çalışma 2020’nin yükselen değeri

5. …Ama okuduğunuz o dergilerin ve makalelerin sizi yıldırmasına izin vermeyin

Her şeyi tek başlarına yapabiliyormuş gibi duran diğer anneleri okuduğunuzda ya da sayfalardaki o muhteşem, üzerlerinde bir damla bile leke olmayan mobilyaları gördüğünüzde, daha işe başlamadan havlu atıvermek kolay gelecektir. Özellikle eğer siz de benim gibi kusursuzdan daha azıyla tatmin olamayanlardansanız, “düzgün yapamayacaksam hiç yapmayayım” kafasına girme ihtimaliniz yüksektir. Eğer siz böyle biriyseniz, kendinize bir not yazın ki günlük işlerinizin büyükçe bir kısmını yapmadan bilgisayarınızı ya da dergilerinizi açmamayı size hatırlatsın.

6. Evden çıkın

Lego halısına ayağınız takılınca yere düşüp odanın kenarına biriktirdiğiniz kirli çamaşır yığınını fark ettiğinizde, her şeyden vazgeçip olduğunuz yerde kalmak mı istiyorsunuz? Çocuklarınız enerjilerini atamadıklarından kıpır kıpır ve fazlasıyla hareketli mi? Hemen manzarayı değiştirin. Parka gidin. Yürüyüşe çıkın. Bir arkadaşın evine gidin. Bazen biraz taze hava sizi tamamen kendinize getirir.

7. Derdinizin ne olduğunu düşünün

Belki işlere girişmek istemiyorsunuz çünkü yapacak çok şeyiniz olduğunu ve sonunu getiremeyeceğinizi düşünüyorsunuz. Yoksa çok mu fazla şey yapmaya kalkıyorsunuz? İşinizin hedefi parıldayan bir ev, tertemiz çocuklar ve her akşam üç farklı yemekten oluşan bir sofra kurmak mı? İşinize gücünüze karşı duyduğunuz sevgiyi mi kaybediyorsunuz? Belki de oturup bir “aile hedef tanımı” oluşturma zamanı gelmiştir. Bir aile olarak kim olduğunuza karar verin. İş yapmanız gerektiğinde de verdiğiniz bu karar size rehberlik etsin.

8. İş gününü sonlandırın

Hasta çocuklar, bakıma muhtaç yeni doğanlar, ya da emekleme çağında çok hareketli bebekler yüzünden uykusuz geceler hafta içi günlerinizi baltalıyor ve işlerin sonu yok gibi duruyor… Yine de elinizden geleni yapıp işlerinizi makul bir saatte bitirmeye çalışın ki eşinizle vakit geçirmeye, biraz yetişkinlik yaparak ya da yalnız başınıza vakit geçirerek pillerinizi şarj etmeye ve ertesi gün için dinlenmeye zamanınız kalsın.

Hayatta herkesin iniş çıkışları vardır, bazen o kıvılcımı kaybedersiniz ve işlerinizi severek yapmanın nasıl bir şey olduğunu unutursunuz. Sevginiz muhtemelen hala orada bir yerlerdedir… Görev icabı enerjinizi tüketmektense, o sevgiyi bulmak için ne elinizden geleni yapın. Göreceksiniz, bunu başardığınızda ailenizdeki herkes size teşekkür edecek.

Peki ya siz ev idaresi işlerini yapmaktan usandığınızda kendinizi nasıl motive ediyorsunuz?

Kaynak: https://theartofsimple.net/

———————–
Bu yazı İstanbul Go Okulu editörlerince yazılmıştır/çevrilmiştir. İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir