Go’da  amatör oyuncular oyuna ilk başladıkları anda 30 kyu seviyesindedirler. Oyunda ilerledikçe seviyeler azalır ve 1 kyu’a kadar gelir. 1 kyu’dan 1 dan’a geçilir ve devamında 7 dan’a kadar yükselmek mümkündür. Seviye atlamak her atlanan seviyede biraz daha zorlaşır. Seviyelendirme sistemi resmi maçları baz alan bilgisayar programları tarafından yürütülebilir. Ancak pek çok oyuncu seviyesi ulusal bir sistemden ziyade yerel olarak tespit edilir. Bunun en basit mantığı 12 kyu seviyesindeki oyuncuları genelde yenen, 11 kyu seviyesindekilerle hemen hemen eşit galibiyet alan ve 10 kyu seviyesindekilere genelde yenilen oyuncunun kendisini 12 kyu olarak ilan etmesi gibidir. Esasen programlar da daha detaylı olmak kaydıyla benzer bir kıyas sistemi üstüne kuruludur. Bu mantıktan dolayı farklı bölgelerdeki aynı seviyeden oyuncular arasında güç farklılıkları oluşabilir. Mesela Türkiyeli 1 dan amatör oyuncu Japon 1 dan amatör oyuncudan daha güçlüyken aynı seviyeden Koreli bir oyuncudan daha zayıf, Amerikalılıysa hemen hemen aynı güçte olabilir. Bununla birlikte Amerikan Go Birliği(AGA)’nin dan aşamasına gelmiş olan oyuncuları tespit etmek için özel karşılaşmalar düzenlendiklerini biliyoruz.
Profesyonel oyunculara gelindiğindeyse işler daha derli toplu ilerler. “Insei” olan yani profesyonel oyuncu adayı sayılan her oyuncu ancak özel sınavları/karşılaşmaları başarı ile geçerse profesyonel  1 dan(1p) oyuncu olur. Daha sonrasında resmi maçlarda aldığı galibiyetlere göre eğer başarabilirse zamanla 9 dan seviyesine kadar gelebilir ya da hep 1 dan kalabilir. Tüm bunlar ulusal Go akademileri tarafından titizlikle organize edilir.
Profesyonel oyuncularla amatör oyuncuların seviyelerini birebir kıyaslamak pek mümkün değildir. Genellikle profesyonel oyuncular amatörlerden açık ara öndedir. Profesyonel 1 dan oyuncu kolaylıkla amatör 7 dan oyuncuyu yenebilir. Ancak amatörler arasından ender de olsa bazı oyuncular çıkar ve güçlü profesyonelleri alt edebilir.

Posted in: Sıkça Sorulan Sorular