Feng Shui Hakkında

Feng Shui Hakkında Temel Bilgiler

Kadim Çin bilgeliğinin bilim ve sanatı

Eğitmenimiz Başak Arpacıoğlu bizim için cevapladı.

Feng Shui ne demektir?

Rüzgar ve su anlamında gelen iki kelimeden oluşur. Su yaşam enerjisi Chi’yi temsil eder. Rüzgar da doğada var olan su/enerji üzerinde esen değiştirici, dönüştürücü gücü sembolize eder.

Feng Shui mistik bir inanç mıdır? Rasyonel bir yaklaşım mıdır?

Feng Shui kadim Çin geleneğinin bilim ve sanatıdır. Yaşadığımız mekanların enerjisine, mimariye uygulanan enerjinin uyumlu akışını sağlama sanatıdır.

Feng Shui uygulayıcısı olabilmek, enerjiyi anlamak için sezgilere ve duyarlılığa ihtiyaç duyar. Ancak aynı zamanda da bunu somut hale dönüştürebilmek için de analitik zihne ve rasyonel yaklaşıma da… Özetle sezgisel zihin ve rasyonel zihnin her ikisini de kullanır ve köprü kurar.

Buddha Heykeli ve Kadim Çin BilgeliğiFeng Shui’ye en basit yaklaşım nasıl olabilir? Bir sloganı ya da mottosu var mıdır?

Enerjinin doğada var olan halini Feng Shui prensiplerini çalışarak anlamak ve onunla uyumlu mekan düzenleme sanatı olarak düşünebiliriz. Chi’nin yani yaşam enerjisinin doğru şekilde akışını sağlamak ve çevremizin sağlık, huzur ve bolluk getirecek şekilde düzenlenmesi ilkelerine bağlıdır. Kişinin bulunduğu mekanın tasarımındaki akış uyumunun gerçekleşmesini ve bütünleşmesini amaçlar. Böylece kullandığımız mekanlar, varoluş amaçlarını doğru şekilde gerçekleştirebilirler.

Mottosu : “Doğayı anlamak, tanımak ve onunla uyumlu yaşam alanları yaratmak”tır.

Feng Shui felsefesini hayatımıza yansıtmak için ne yapabiliriz? Bu yolda nasıl çalışabiliriz?

Feng Shui felsefesini anlamak ve hayatımıza yansıtmak için Tao felsefesini, Kadim I-Ching kitabını, Chi enerjisinin değişken yin ve yang hallerinin döngüsel işleyiş prensiplerini çalışmak ve anlamak gereklidir. Tüm bu öğretiler, bilgiler doğanın kendisinden alındığı için, doğanın işleyiş prensiplerini aktaran kadim öğretileri çalışmak ve idrak etmeye ihtiyaç vardır. Bu öğretileri aktaran kitaplar okumak ve eğitimlere katılmak bilginizi ve anlayışınızı genişletmenizi sağlayacaktır. Sonrası uygulama yoluyla tecrübe kazanmaya dayanır…

Bu felsefe hayatımıza ne katar? Bizi hangi yönde geliştirir ya da değiştirir?

Feng Shui yaşadığınız, kullandığınız iç ve dış mekanlardaki enerjiyi amacınız doğrultusunda düzenlemeyi sağlar. Enerji akışlarını fark eder, değişimleri sezinler ve denge bozulursa tekrar kurabilir hale gelirsiniz.

Böylece huzur, mutluluk, bereket, başarı ve sağlık gibi ihtiyaç duyduğunuz konularda, hayatınız üzerindeki olumlu enerjileri artırır ve olumsuz enerjileri ise önleyecek şekilde düzenleme yapmayı öğrenirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir