go-oyun-taş

Google’ın geliştirdiği AlphaGo dünyanın en güçlü Go oyuncusu olabilir mi?

Yapay zeka ürünü Go oyuncusu ‘AlphaGo’, eşit bir oyunda profesyonel bir oyuncuyu mağlup ederek bir ilke imza attı – bir sonraki karşılaşma için ise Lee Sedol’e meydan okudu.

İlk defa bir Go programı profesyonel bir Go oyuncusunu eşit bir oyunda mağlup etti – uzmanlar böyle bir olayın en az on sene daha gerçekleşmesini beklemiyordu.

Bu ürkütücü açıklama, Google DeepMind (DerinAkıl) üyeleri tarafından 27 Ocak 2016’da bilim dergisi Nature’da yayınlanmış bir makaleden geliyor.

Fan Hui 2 dan (profesyonel, solda) AlphaGo tarafından 5-0 mağlup edildi.

Fan Hui 2 dan (profesyonel, solda) AlphaGo tarafından 5-0 mağlup edildi.

AlphaGo adlı program (üç defa Avrupa Go Şampiyonluğu olan) 2p Fan Hui’yi 5-0 gibi şaşırtıcı bir skorla mağlup etti! Oyunlar 5 – 9 Ekim 2015 arasında oynandı ancak bu haber ancak makale tamamlandıktan sonra açıklandı.

Çin Go Topluluğu’ndan bir profesyonel olan Fan Hui, 2000’lerin başlarından beri Go öğrettiği ve tanıttığı Fransa’da yaşıyor.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=SUbqykXVx0A[/youtube]

Yapay zekanın kutsal davası

Go veya bilgisayar bilimi topluluklarının dışındaki birçok insan, az bilinen bir oyununun dünyanın birçok yerinde haber başlıklarını işgal etmesine şaşıracaktır.

Fan Hui AlphaGo'ya karşı bir sonraki hamlesini düşünürken.

Fan Hui AlphaGo’ya karşı bir sonraki hamlesini düşünürken.

Google’ın, DeepMind’ın yapay zeka yazılımı olan AlphaGo’ya, insanları Asya’nın bu kadim tahta oyununda yenebilmesi için yatırım yapmış olduğuna da bir o kadar şaşıracaklardır.

IBM’in Deep Blue yazılımı Garry Kasparov’u 1997’de yendikten sonra en iyi Go oyuncularını mağlup edebilmek yapay zeka araştırmacıları için adeta kutsal bir dava haline geldi.

Bir süre için birçok insan, sayısız miktardaki olası Go oyunu düşünüldüğünde, bunun imkansız olduğunu düşünüyordu; ancak birçok Go oyuncusu ve yapay zeka araştırmacısı için esas soru bunun yapılıp yapılamayacağı değil ne zaman yapılacağıydı.

Birkaç yıl önce Crazy Stone yazılımı 9P Ishida Yoshio’yu dört taşlık bir handikapla mağlup ederek dikkat çekmişti (dört taş handikap, Crazystone’un Ishida oynamaya başlamadan önce dört el oynaması anlamına geliyor).

O zamandan beri birçok başka insan-yapay zeka maçı yapıldı.

Zamanında AyaMC programına karşı maç yapmışlığı da olan Uluslararası Go Federasyonu’nun Genel Sekreteri 3p Lee Hajin AlphaGo’nun gücünden etkilenmiş:

“AlphaGo, Fan Hui’den daha güçlü görünüyor ama ne kadar daha güçlü olduğunu henüz bilmiyoruz. Diğer güçlü yapay zekâ programları genellikle diğer profesyonellere karşı dört taş handikapla oynar, dolayısıyla AlphaGo’nun diğer programlardan daha güçlü olduğu açık.”

AlphaGo’nun bir sonraki karşılaşması Lee Sedol’le

DeepMind bir sonraki karşılaşmada 9 dan Lee Sedon’a meydan okuyor.

DeepMind bir sonraki karşılaşmada 9 dan Lee Sedon’a meydan okuyor.

Bu başarılarının ardından AlphaGo takımı beş oyunluk bir maç için 9p Lee Sedol’a meydan okudu.

Kore Go Topluluğu’na göre maç 8 – 15 Mart 2016 arası Kore’nin başkenti Seul’de gerçekleşecek.

Google DeepMind’un Lee Sedol’ü seçmesinin sebebi, Sedol’ün dünyadaki son on yıldaki en iyi Go oyuncusu olması.

Oyunlar eşit olacak (yani handikap olmayacak), kazanan ise 1 milyon dolarlık ödülün sahibi olacak.

Lee, DeepMind AlphaGo – Lee Sedol karşılaşmasıyla alakalı olarak sakin ve kendine güvenli:

“Google tarafından icat edilmiş bu yapay zekâya karşı oynamak benim için bir onur. Bunun Go tarihindeki önemli bir karşılaşma olduğunu düşünüyorum, dolayısıyla daveti kabul ediyorum. Karşılaşmayı kazanacağıma güveniyorum.”

AlphaGo ve Lee Sedol’la karşılaşması ile alakalı Nature tarafından yapılmış bir videoyu aşağıda görebilirsiniz.

 

 

 

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=g-dKXOlsf98[/youtube]

 

Çoğu Koreli profesyonel Lee’yi favori olarak görüyor

Kore’deki profesyonel Go topluluğunun çoğu üyesi de Lee’yi destekliyor:

“Lee Sedol hiç güçlü bir yapay zekaya karşı oynamadı, dolayısıyla bilgisayar birkaç oyun kazanabilir, ama Lee’yi yenemez.” – Yang Jaeho, 9p, Kore Go Topluluğu Genel Sekreteri

“Bu maçla çok ilgileniyorum. Bilgisayar Go’sunun, profesyonellerin dört taş gerisinde olduğunu duymuştum. Ancak eğer bir yapay zeka Avrupa’nın en iyi oyuncusunu yendiyse, epey gelişme var demektir. Bana kalırsa birçok profesyonel by maçı takip etmeyi isteyecektir, ancak Lee’nin kazanacağından şüphem yok.” – Choi Cheolhan, 9p

“İlginç bir maç olacak ancak bence bu maçta Lee Sedol’u yenmek imkansız olacak.” – Choi Myeonghun, 9p, Kore Ulusal Baduk Takımı koçu

Ancak profesyonel Go oyuncusu olmanın yanı sıra bilişim alanında bir kariyer sahibi olan 6p Choi Moonyong o kadar emin değil:

“Karşılaşma ilginç olacak ve AlphaGo’nun kazanma şansı olabilir. Ya da en azından, birkaç yıl içinde en güçlü insan oyuncuyu yenme yolunda ilerliyorlar.”

Moonyong aynı zamanda Go için yapay zeka geliştiren diğer gruplar için de endişeli zira AlphaGo diğer güncel Go oyuncusu programlardan çok daha güçlü görünüyor.

Peki neden?

Google’ın kadim bir tahta oyununa neden bu kadar kaynak yatırmaya gönüllü olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Bunun sebebi ise DeepMind’ın Go’yu, kendini insanların yaptığı gibi değişik sorunların çözümüne uyarlayabilen daha genel bir yapay zekaya giden bir basamak olarak görüyor olması.

AlphaGo’nun gerçekten de kısmen, klasik atari oyunlarında ustalaşmış ve tıbbi görüntüleme ve makina çevirisi gibi alanlarda gelecekte uygulamaları olabilecek böyle bir genel öğrenme algoritmasına dayanıyor,

Bunu en iyi Londra’da Royal Society’ye verdiği konuşmada Demis Hassabis açıklıyor (atari oyunları oynayan yapay zeka görüntüleri oldukça eğlenceli):

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=08Cl7ii6viY[/youtube]

Yakında daha fazlası

Bu Go oyuncuları için heyecan verici bir gelişme; oyun yorumları ve karşılaşma hakkında daha fazla haberle yakında tekrar burada olacağız.

Kaynak: https://gogameguru.com/

Çeviren: Melih Barsbey

CREATIVE COMMONS ATTRIBUTION-NONCOMMERCIAL-SHAREALIKE 4.0 INTERNATIONAL LICENSE

 

 

Bu yazı  gogameguru.com web sitesinden İstanbul Go Okulu editörlerince çevrilmiştir. Bu çeviri İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir