Her Çocuğun Evcil Hayvanı Olması İçin 7 Neden

köpek gezdiren çocukÇocuk ve Evcil Hayvan Günü çocuklarınızın evcil hayvanları ile kurdukları bağı kutlamak için harika bir fırsattır. Pek çoğumuzun bir evcil hayvanla beraber büyümekle ilgili harika anıları vardır ve hayvan dostlarımızın hayatlarımızı nasıl da zenginleştirebildiklerini tecrübe etmişizdir. Bu nedenle bir köpeğin, kedinin, tavşanın ya da bir atın sosyal ve fiziksel gelişimimize katkıda bulunacağı ve hatta sağlığımız için faydalı olacağı fikri bizi şaşırtmaz. İşte bu yüzden çocuğunuz doğum günü için bir köpek yavrusu istediğinde, ailenizde bir evcil hayvan bulunmasının yedi faydasını göz önüne almak isteyebilirsiniz:

Her Çocuğun Bir Evcil Hayvanı Olması İçin 7 Neden

  1. Sevgi ve Kıymetli İlişkiler 

Çocukluk dönemindeki bir evcil hayvan genelde ilk ve en iyi arkadaşımız olur. Evcil hayvanlar bize beraber vakit geçirdiğimiz arkadaşlarla yakın ve samimi ilişkiler kurabilmeyi öğretir. Bir evcil hayvanla yaşayacağı olumlu etkileşimler çocuğunuzun düzgün sosyal beceriler geliştirmesine yardımcı olur.

Köpekler içinde bulundukları insan ailesine sürekli biçimde ve karşılıksız sevgi gösterirler. Bizi gördüklerinde mutlu olurlar, şöminenin başında bizimle dinlenmeyi severler ve tabii ki dondurma yemeyi ve yürüyüşe çıkmayı severler.

Kediler ise sevgilerini kendilerine has biçimlerde gösterir. Zıplayıp kuyruklarını sallamazlar belki, ama onlar da yakın bağlar kurabilen duygusal varlıklardır. Sevgilerini biraz daha ince yollarla gösterirler. Ayrıca kediler kucağınıza kıvrılmayı, siz kitap okurken veya bilgisayarla ilgilenirken yanınıza uzanmayı ve siz yürürken size eşlik etmeyi severler.

  1. Yaşama Dair Bilimsel Tecrübe

Bir hayvanın doğumuna tanıklık etmek insanı zenginleştiren bir tecrübedir. Çocuklar gelişim evrelerini hayat döngüsünü görerek ve fiziksel olarak içinde yer alarak öğrenirler. Yeni doğan canlıların ne kadar narin olduklarını ilk elden gördüklerinde hayatta kalmak için nelere ihtiyaç olduğunu daha iyi anlarlar. Düzgün beslenmenin, korunmanın ve bakımın hayvanın büyümesi ve gelişmesi için ne kadar önemli olduğunu kavrarlar.

Canlıların dünyaya gelmesi ve sonrada yetişip büyümesi için nelere ihtiyaç olduğunu kimi zaman yeni doğan bir buzağının, kuzunun, ya da oğlağın ayakta durmayı çalışmasını, kimi zaman bir anne kedinin yavrularını temizleyip emzirmesini, kimi zaman bir kelebeğin kozasından çıkışını, ya da bir pilicin yumurtasını içeriden kırmaya çalışmasını izlerken görüp anlarız.

  1. Sorumluluk

Ailenin evcil hayvanlarının bakımını öğrenmek çocukların sorumluluk geliştirmesine yardımcı olur. Evcil hayvanların bize ihtiyacı olduğunu çocuklara öğretmenin en iyi yolu onların bakımında aktif rol almalarıdır. Bir evcil hayvanın tasına su veya yiyecek koymak çocukların önemli ve rutin görevlerde tutarlılık geliştirmelerine yardımcı olur. 

  1. Bakım ve koruma

Evcil hayvanınızla ilgilenip onu beslerken, çocuğunuz bir yandan da doğrudan bakım ve koruma becerilerini uygulamaya koyar. Ufak kardeşlerin olmadığı ailelerde bir evcil hayvana sahip olmak çocuğa başka türlü tecrübe edemeyeceği duyarlı ve dikkatli davranma becerileri için bir fırsat sunar.

  1. Özgüven

Bir evcil hayvanın bakımına yardımcı olmak çocuklarda bir başarı hissi oluşturur. Araştırmalar, evcil hayvanı olan çocukların olmayanlara göre daha yüksek özgüven seviyesi olduğunu göstermiştir.

  1. Fiziksel Aktivite

Bir köpeğinizin olması sizi genelde her gün yürüyüş yapmaya ve daha aktif olmaya teşvik eder. Bu nedenle köpek sahibi olan insanların günlük tavsiye edilen egzersiz seviyesine ulaşma ihtimalinin %54 daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.

  1. Sağlık Takviyesi

Evcil hayvanlarla etkileşimde bulunmanın her yaştan insanın sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Stresi azaltmaya, kan basıncını düşürmeye ve kalp hastalıkları riskinin azalmasına yardımcı olur. Çocukların sağlığı da evcil hayvanlardan oldukça olumlu etkilenir. Evcil hayvanı (özellikle kedi veya köpeği) olan evlerde yaşayan bebekler ve çocukların daha kuvvetli bağışıklık sistemleri olur, bu nedenle de kulak ve solunum yolu enfeksiyonu geçirme riskleri evcil hayvansız evlerdeki çocuklara göre daha düşüktür. Çocukların okula devam etme oranlarını inceleyen çalışmalar, evcil hayvanı olmayan evlerdeki çocukların daha çok devamsızlık yaptıklarını göstermiştir.

Bir evcil hayvana sahip olmanın çok sayıda faydası olmakla beraber, evinize bir kedi veya köpek yavrusu almadan önce avantajlarını ve dezavantajlarını iyice değerlendirmelisiniz. Evinizin konumuna, yaşam biçiminize ve aile üyelerinize uygun bir hayvan seçmeye çalışmalısınız. Bir evcil hayvanı sevmenin heyecan ve mutluluk verici olduğunu çocuğunuza göstermeniz çok önemlidir. Çocuğunuzdan görmek istediğiniz davranışları önce siz sergilemeli ve örnek teşkil etmelisiniz. Varlığınız ve rehberliğiniz çocuğunuzun özgüven kazanmasına ve evcil hayvanınızla oynarken, onu beslerken ve bakımını yaparken başarılı olmasına yardımcı olacaktır.

Tüye veya kürke alerjisi olanlar içinse pavuryadan tutun da kelebeklere, kertenkelelere ve balıklara kadar çok sayıda alternatif evcil hayvan mevcuttur!

Yazan: Deborah Tukua
Kaynak: https://www.farmersalmanac.com


Bu yazı İstanbul Go Okulu editörlerince yazılmıştır/çevrilmiştir. İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir