İsimleri nasıl hatırlarız?

tanışmak ve isim hatırlamak

Karşınızdakinin ismini hatırlamak istiyorsanız dikkatinizi karşınızdakinin ne giydiğinden önce ismine vermelisiniz.

Bir şeyleri hatırlamanın zorluğunu düşündüğümüzde, en zoru insan isimlerini hatırlamaktır. Üstelik yaşlandıkça bu işte daha da zorlanırız. Bunun doğal olduğunu ve yapacak bir şey olmadığını düşünebilirsiniz. İşin aslı ise herkes isimleri hatırlayabilir. İşte size formulü:

1. Adım: Öncelikle birisi adını söylerken dikkatinizi vermelisiniz. Eğer aklınız servis edilmekte olan lezzetli mezelerde, karşınızdakinin ışıldayan kolyesinde ya da birazda söyleyeceğiniz sözlerde ise işiniz elbette zor olacaktır. Yapmanız gereken karşınızdakinin adına odaklanmaktır! Eğer odaklanma problemi yaşıyorsanız ayrıca dikkat tekniklerinden de faydalanabilirsiniz.

2. Adım: Sırada, karşınızakine ismini sesli olarak tekrar etmek vardır. Karşınızaki size “Merhaba, ben Victoria.” dedikten sonra “Memnun oldum Victoria.” diyerek cevap verebilirsiniz. İsmi zihninizde işleme almanız ve sesli olarak tekrar etmeniz hatırlamanızı kolaylaştıracaktır.

Bağlantı kurun

3. Adım: Karşınızdakinin adı ve size anlamlı gelen bir şey arasında bir bağ kurun. Bu herkese açık bir bilgi (mesela Kraliçe Victoria) olabilir ya da size özel bir bilgi (kız kardeşimin adı da Victoria gibi) olabilir.

4. Adım: Karşınızdaki insan ve onun adı ile bağ kurduğunuz şey ile ilgili ortak bir zihinsel imaj oluşturun. Karşınızda duran Victoria’nın Kraliçe gibi giyindiğini ve taç giyindiğini hayal edebilirsiniz. Ya da kardeşiniz Victoria’nin henüz tanıştığınız Victoria’ya sarıldığını ya da onun sırtını sıvazladığını hayal edebilirsiniz. Hayaliniz ne kadar aptalca ya da sıradışı olursa hatırlaması da o kadar kolay olacaktır!

5. Adım: Tanıştığınız kişinin dış görünüşünde – bir takı, kıyafet, yüz ya da saç gibi- adını hatırlatacak bir şeyler bulmaya çalışın. Mesela Victoria gibi adı V ile başlayan birisinin giydiği V yaka süveter ya da V şeklindeki bir kolye size ismi hatırlatabilir. Alt dudak ve çeneyi birlikte “D” harfine benzetebilirsiniz.

Tekrar edin

6. Adım: Son olarak, ismi tekrar söyleyin. Sohbetin içerisinde ya da kendi kendinize tekrar edebilirsiniz. Önce ilk bir dakika içerisinde, sonra 5 dakika içerisinde ya da arkadaşınız sizden izin alıp masadan ayrıldığında. Eve dönerken ve ertesi sabah da tekrar etmelisiniz. Bir hafta sonra, bir ay sonra ve altı ay sonra tekrar ederseniz artık bu ismi çok uzun bir süre boyunca hatırlayabilirsiniz.

Yazan: Andrew E. Budson M.D.

Referans: Budson AE, O’Connor MK. Seven Steps to Managing Your Memory: What’s Normal, What’s Not, and What to Do About It, New York: Oxford University Press, 2017.

Kaynak: https://www.psychologytoday.com/


Bu yazı İstanbul Go Okulu editörlerince yazılmıştır/çevrilmiştir. İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir