İyi Liderliği Tanımlayan Sekiz Temel Nitelik

Başarılı bir lider nasıl olunur?

Bir lider nasıl bir lider olmalıdır?

Şirket liderleri bir krizle karşı karşıya. Çalışanların yaklaşık üçte biri yönetime güvenmiyor. Buna ek olarak, işverenlerin Y kuşağının ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor. Ortalama bir Y kuşağı mensubu üniversiteden mezun olduktan sonra 32 yaşına gelmeden dört kez iş değiştiriyor. Birçoğu da şu anki işlerinde desteklenmiş hissetmiyor.

Çoğu liderin çalışanlarında güven ve sadakat duygusu oluşturamadığı açık. Neyse ki durum böyle olmak zorunda değil. Loopring Vakfı’nın* kurucusu Daniel Wang’a göre iyi liderlik nitelikleri gösteren yöneticiler, ekiplerinin harika işler çıkarmasını sağlayabilir. Wang’la olan sohbetimizden iyi bir lider için en önemli sekiz özelliği sizler için seçtim.

1. Samimi coşku

Bir işletmenin ürünlerine ve misyonuna karşı duyulan coşku taklit edilemez. Çalışanlar samimiyetsiz bir amigoluğu bir kilometre öteden anlayabilir. Aynı zamanda, liderler gerçekten coşkulu ve tutkulu davrandığında bu coşku bulaşıcı bir hal alır. Örneğin, SpaceX projesinin ilk aşamalarında Elon Musk ile çalışan biri, projenin başarısının arkasındaki asıl itici gücün Musk’un uzay yolculuğu coşkusu olduğunu söylemiştir.

Wang, coşkulu olmanın endüstrideki mevcut kritik sorunları tanımlamaya ve çözmeye yardımcı olduğunu söylüyor. “Tüm yenilikler bu sorunlarla başlar ve kritik sorunların çözülmesiyle birlikte ürün ve hizmetler ile nihayete erer.” dedi.

2.Dürüstlük

Başarıların hakkını vererek, hataları kabul ederek veya önce güvenliği ve kaliteyi ilk sıraya koyarak olsun, büyük liderler her zaman dürüstlük sergilerler. An itibari ile eldeki proje için en iyi şey olmasa bile doğru olanı yaparlar.

Wang, “İnsanlar liderlerin dürüstlükten yoksun olduğuna dair kanıt gördüklerinde, bu durumun iyileşmesi neredeyse imkansızdır.” dedi. “Kaybedilen güvenin geri dönmesi zordur.”

3. İyi iletişim becerileri

Liderler, sorumlu oldukları insanları motive etmeli, yol göstermeli ve disiplin altına almalıdır. Eğer iletişim yetenekleri kuvvetli değil ise bunların hiçbirini başaramazlar. Hatta zayıf iletişim kötü sonuçlara da yol açabilir. Wang’a göre, bu becerileri geliştirmede başarısız olan liderler genellikle zayıf ve ikiyüzlü olarak algılanıyor. Dinlemenin iletişimin ayrılmaz bir parçası olduğunu hatırlamak da önemlidir.

4. Sadakat

En iyi liderler, gerçek sadakatin karşılıklı olduğunu anlarlar. Bu nedenle, bu sadakati ekip üyelerine fayda sağlayan somut yollarla ifade ederler. Gerçek sadakat, tüm ekip üyelerinin işlerini yapmak için ihtiyacı olan eğitim ve kaynaklara sahip olmasını sağlamaktır.

Liderler kriz ve çatışma anında ekip üyelerinin hakkını savunurlar.

Wang, “Büyük liderler kendilerini ekip üyelerine hizmet pozisyonunda görürler” dedi. “Liderliğin onlara sadık olduğuna inanan çalışanların, önemli olduğunda kendi sadakatlerini göstermeleri daha muhtemeldir.” dedi.

Liderlik karizma, sadakat ve coşku gerektirir.

Liderler kriz ve çatışma anında ekip üyelerinin hakkını savunurlar.

5. Kararlılık

İyi bir lider sadece konumundan dolayı karar alma yetkisine sahip değildir. Aynı zamanda karar verme riskini almaya isteklidirler. Eğer bir şeyler yolunda gitmezse, en başta kendilerini sorumlu tutmaları gerekeceğini bilerek risk alırlar. Ayrıca, kararlı olmayan patronlar genellikle etkisizdir. Fikir birliği oluşturma üzerinde çok fazla çaba sarf edilmesi olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Bir karar vermek yerine, birçok lider tartışmanın devam etmesine izin verir ve ardından kimseyi tatmin etmeyen paramparça bir karar verir.

6. Yönetsel beceri

Bir çok kuruluş, mevcut pozisyonlarında başarılı olan çalışanlardan lider yaratmaya çalışır. Çok iyi çalışanlar olarak ortaya çıkanların çoğu zaman önemli nitelikleri de vardır. Şirketin ürün ve hizmetleri hakkında güçlü bir anlayışa sahiptirler. Şirketin amaçlarını, süreçlerini ve prosedürlerini anlıyorlardır. Bunların hepsi önemlidir.

Öte yandan, birinin işinde iyi olması bir liderde ihtiyaç duyulan diğer yeterliliklere sahip olduğunu göstermez. Örneğin, ilham verebilir, motive edebilir, akıl hocası ve yönlendirici olabilir mi? Wang, beyzboldan örnek gösteriyor.

Neredeyse tüm antrenörler iyi bir lig oyuncusu kariyerine sahip olsa da, en fazla kazanan oyuncu mutlaka en başarılı antrenör değildir.

7. Yetkilendirme

İyi bir lider, çalışanlarını yetiştirme ve geliştirme yeteneklerine güvenir. Bu nedenle, özerk davranmaya sevk ettiklerini yetkilendirmek için isteklidir. Wang, bunun takım üyelerinin herhangi bir zorlukla karşılaştıklarında, durumla gerçekten yüzleşeceklerine güvenmekten kaynaklandığını söylüyor. Çalışanlar yetkilendirildiğinde, şirketin ve müşterinin de yararına olan kararları alma olasılıkları daha yüksektir. Bu, çalışanların biraz da olsa kuralların dışına çıkmasına izin vermek anlamına da gelmektedir.

8. Karizma

Basitçe söylemek gerekirse, insanlar sevdiklerinin öncülüğünü takip etmeye meyillidir. İyi liderler iyi bir konuşmacı, iletişim kurması kolay ve arkadaş canlısı insanlardır. Başkalarına içten özen gösterirler.

Wang, “Bir organizasyonun her seviyesindeki insanlar, onlarla ilişki kurmayı ve liderliklerini takip etmeyi kolay bulur.” dedi.

Bu niteliklerin her biri iyi liderlik için kesinlikle gereklidir. Onlar olmadan liderler tam potansiyellerini yaşayamazlar. Sonuç olarak, çalışanları en mükemmel performansı göstermeyeceklerdir. Bu nedenle kuruluşlar, mevcut ve gelişmekte olan liderlerde bu gerekli özellikleri tanımlamanın ve geliştirmenin en iyi yollarını öğrenmelidir.

Kaynak: www.forbes.com

*Loopring, kripto-token alışverişlerinde işlem gören, merkezi olmayan bir otomatik yürütme sistemi. Platform, işlem maliyetini düşürür ve kullanıcıları karşı taraf kaynaklı risklere karşı korur.


Bu yazı İstanbul Go Okulu editörlerince çevrilmiştir. İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir