Kadınlara Moda Tavsiyeleri: Muhteşem Görünmenin Yolları

Bir pazar araştırma şirketi olan OnePoll şirketine göre kadınlar her yıl ortalama 140 saatlerini kıyafet, ayakkabı ve aksesuar alışverişine harcıyor. Bu süre her yıl bir haftadan daha fazla zamana denk geliyor!

İster her fırsatta butik mağazaları geziyor, ister yıllarca dolabınızın baş tacı olacak özel ürünleri seçmek için ara sıra alışverişe çıkıyor olun, bu yazıyla size kadın giyimi hakkında bazı bilgece öğütler vererek yardımcı olacağız.

Kadınlara Tarz Oluşturmak İçin Moda Tavsiyeleri: “Keşke Bana Bunları Öğretselerdi” Dediğim On Şey

Kariyer, ev ve aile yaşamı, arkadaşlara zaman ayırmak, ve her gün mutlaka uğraşmam gereken bin bir türlü şeyin arasında kendime zaman ayırmak giderek daha zor bir hale geliyor. Hele iyi görünmeye çalışmak mı? Hayatımda böyle bir çabaya hiç yer yok!

Fakat bu küçük on ipucu size dolabınızdan azami ölçüde yararlanmanıza ve birkaç dakikada giyinivermenize rağmen hazırlanmak için saatler harcamış gibi görünmenize yardımcı olabilir.

Temel Kıyafetlerinize Önem Verin

“Temel” rahatsız edici bir kelime, insanın aklına dolabın en sıkıcı ve yavan özelliklerini getiriyor. Fakat işin aslı şu ki, temel kıyafetler her tarz sahibi kadının dolabının kaideleridir ve kaliteli temel kıyafetler anında modaya uygun hale gelmenizi sağlayabilir.

Moda tavsiyeleri konusunda en önemlisi, temel kıyafetlerinizi alırken öncelikle bedeninize uymasına önem verin. Geriye kalan her şey ikinci sırada gelir. Bedeninize çok iyi oturan naçizane bir temel kıyafet koleksiyonu elde ederseniz, her durumda giyebileceğiniz güvenilir bir dolap kıyafete sahip olursunuz.

kadınlara moda tavsiyeleri

Moda Tavsiyeleri 2: Kırmızılı kadın olmaktan çekinmetyin.

Kırmızılı Kadın Olun

Yeryüzündeki her moda düşkünü cesur ve kiraz kırmızısı bir rujun gücünü kullanmayı bilir ve böyle rujlar asla modası geçmeyen birer kadın modası unsurudur.

Bununla beraber, çantanızda ne varsa alıp dudaklarınıza sürmeden önce cilt renginize en uygun kırmızı tonunu biraz araştırın. Parlak kırmızı bir ruj kıyafetinize biraz renk katmanın en hızlı ve kolay yollarından biridir ve hiç vakit kaybetmeden kendinize zaman ayırmışsınız gibi görünmenizi sağlar.

Şu Renkli Ayakkabılı Kız da Kim?

Herkes biraz renk katmanın çok sade gözüken bir kıyafeti canlandırmanın en iyi yolu olduğunu bilir. Fakat aynı prensibin ayaklarınıza kadar uzandığını da biliyor muydunuz?

İster babet, ister çizme, isterseniz apartman topuk giyiyor olun, renkli bir ayakkabı kıyafetinizi bir anda 0’dan 100’e çıkarabilir.

Kendi Kendinizin Acil Durumda Aranacak Kişisi Olun

Hiçbir şey gününüzü hazırlıklı olmadığınız bir moda krizi kadar berbat edemez. Bu kriz ister bir leke olsun isterse bir yırtık veya sökük -ya da çok sevdiğiniz ama bir daha giymeyeceğinize yemin ettiğiniz o vuran ayakkabılar yüzünden ayağınızın su toplaması- bir moda krizi gününüze çok kötü ket vurabilir.

Acil durumlarda kullanılacak yara bantları, leke çubuğu, ve iğne ipliğiyle gezen bir kız olun. Bu sayede yalnızca kendi moda krizlerinizi çözebilmekle kalmayacak, üstüne bir de sizden daha talihsiz moda krizi kurbanlarına da yardım edebilecek konuma geleceksiniz.

Doğayı Kucaklayın

Doğa etrafımızı çepeçevre sarar ve dolabınız için de muhteşem bir ilham kaynağı olabilir. Dolabınıza daha çok toprak rengi katın, ya da, doğal güzelliğinizi ön plana çıkaran bir aksesuar ekleyin, örneğin jeot küpeler gibi. Nasıl uygulayacağınız size kalmış ama tarzına doğa eklemek olmazsa olmaz bir yaklaşımdır.

Kot pantolon giymekFazla Giyinmek Diye Bir Şey Yoktur

Eğer siz de benim gibiyseniz, bir sosyal durum için nasıl giyinmeniz gerektiğine dair karar veremeyip bolca kıvranmışsınızdır. Orada başka kimler olacak? Onlar ne giyecekler? Böyle diye diye bir bakmışsınız ki dokuz kıyafet denemiş ama hala giyeceğinize karar verememişsiniz.

Her zaman etkileyici olmak için giyinin, ve unutmayın ki her sosyal toplantı muhteşem görünmek için bir fırsattır. Ayrıca gittiğiniz o yerde kot pantolonlu tek kadın olmak istemezsiniz değil mi?

Planlamaya Zaman Ayırın

Pazar akşamını her hafta için giyim planı yapma zamanı olarak ayırın. Hafta boyunca her gün ne giyeceğinizi bildiğinizde stresinizin ne kadar azaldığını bilseniz şaşarsınız.

Haftalık hava tahminlerine bir göz atın ve kıyafetlerinizi önceden belirleyin. Sabahları bolca zaman tasarrufu yapmış olursunuz ve “giyecek bir şeyim yok” tasasından da kurtulursunuz.

Sosyal Medyayı Kullanın

Aldığım en muhteşem giyim tavsiyelerinden birisi de, sosyal medyada geçirdiğim zamanı giyim planlama için kullanma tavsiyesiydi. Kadın giyimi konusunda ön planda olan kadınları bulup onları takip edin, özellikle de Instagram’da.

Onların tarzınızı kendi görünüşünüzde ilham almak için kulanın. Fazla zaman geçmeden yeni yeni fikirler elde etmiş ve bu fikirleri kendi dolabınıza uygulamaya başlamış olacaksınız.

En Azından Bir Tane Ağır Silahınız Olsun

Her kadının mutlaka etkileyici olması gereken günleri olacaktır, işte böyle bir gün geldiğinde o gizli silahınıza uzanırsınız: bütün başları size döndüreceğinizden emin olduğunuz o afetengiz kıyafet.

Bu silah belki onsuz yaşayamayacağınız özel tasarım bir parçadır, belki de ikinci elçiden aldığınız bir klasik elbise… Her ne olursa olsun, en iyi görünmeye ihtiyacınız olduğunda bu parçaya uzanın.

Aksesuarları Kabullenin

İster güzel bir eşarpla vurguladığınız bir renk, ister olmazsa olmaz bir gerdanlık, ya da babaannenizden kalma bir broş olsun, her zaman en az bir aksesuarınız olduğundan emin olun. Aksesuarlar sıradan görünen kıyafetlerinizi alışılmışın dışına taşımak için harika araçlardır ve bazen çok iyi sohbet malzemesi de olurlar. 

2019’da Heyecan Verici Akımlar Nelerdi?

Bu sene dolabınıza ekleyebileceğiniz bol bol yeni akım olacak. Hatta bu yeni görünüşlerin bazılarına sağda solda rastlamaya başlamış bile olabilirsiniz. Her kadın bu akımlardan en az bir tanesini dolabına eklemek isteyecektir.

Büyük Şapkalar

Eğer geçen yaz Instagram’ınızı şöyle bir açıverdiyseniz bile mutlaka kocaman, güzelim şapkalar giyen tarz kadınlar görmüşsünüzdür. İlk başta gelip geçici bir kıvılcım gibi göründüyse de, büyük şapkalar ciddi bir geri dönüş yapmış durumda ve dört bir yandan tasarımcılar bu yeni akıma kendi imzalarını eklemek için didiniyorlar. İlkbahar ve yaz boyunca bunları her yerde göreceksiniz.

Neon

Tasarımcılar ve akım belirleyiciler mevsimlerdir pastel renklere hapsolup kalmış durumlar, fakat 2019 rotaların yeniden düzeltileceği bir yıl olacakmış gibi duruyor. Elbiselerden şapkalara, çantalardan aksesuarlara, neon bu sene çok sert bir geri dönüş yapıyor.

Eğer kendinizi özellikle maceraya hazır hissediyorsanız, doğrudan bütünüyle neon bir kıyafet grubu oluşturun. Yok, eğer biraz daha emniyetli olmak istiyorsanız, neon bir gece çantası ya da bileklikle bu eğlenceli ve renkli akıma göz kırpın.

Kabartın Gitsin

İş kıyafetlere gelince, 2019 ilkbahar ve yazı cesur görünümlerden bolca nasibini aldı. Çok sayıda tasarımcının koleksiyonlarında ortak kullandığı bir öğe de kabarık omuzlardı. Büyük omuzlar yeni bir şey olmasa da, bu yılki yaklaşım o kutu gibi görünümden uzaklaşıp onun yerine daha bir yumaklık hissine odaklanıyor, çok sayıda tasarımcı da agresif şekilde omuzları dramatik, pofidik bir görünüşe sokmaya uğraşıyor.

Bu görünüm bu yıl listelerin de zirvesinde olacak. Bu yüzden ufukta bir düğün veya sosyal bir toplantı yoksa bile bu akımı gönül rahatlığıyla dolabınıza ekleyebilirsiniz.

Püsküller

Püsküller geri döndü bebeğim! Tom Ford’dan Coach’a ve hatta Oscar De La Renta’ya kadar bütün tasarımcılar 2019 ilkbahar yaz gösterilerine cesur, püskül ağırlıklı kıyafetlerle çıktılar. Püsküller dolabınıza cesur, uçarı bir tat katmanın en iyi yollarından biridir ve üstelik etkili olmaları için fazla abartmanıza da gerek yoktur.

Çoğu tasarımcı ve moda giyim markası kıyafetlerine ve aksesuarlarına biraz püskül esintisi eklemeyi tercih etti, bu sayede fazla abartıya gerek kalmadan bu tarzla rahatlıkla haşır-neşir olabilirsiniz.

Çok Sevilen Halka Küpelere Küçük Bir Güncelleme

Sene üstüne sene geçiyor, ama halka küpeler hem podyumların hem de gerçek hayatın en popüler aksesuarlarından birisi olmayı sürdürüyor. Bu sene tasarımcılar geleneksel halka küpeye yeni bir yaklaşım getirdiler ve halka yerine kalın hilaller kullanıyorlar.

Siz de bu kalın hilallere bir el atın ve ilkbahar ve yaz tarzınızı birkaç seviye yukarı taşıyın.

Açtırma Kutuyu Söyletme Turuncuyu

Bu sene her yerde göreceğiniz neon tonlarının yanı sıra bir başka cesur renk daha rönesansını yaşıyor: turuncu.

Tory Burchy’den tutun da yeniden sahalara dönen Escada’ya kadar podyumlarda turuncu rüzgarları esti. Eğer bu tasarımcıların yaklaşımları sizi ikna etmediyse, Pantone’de turuncular kervanına katıldı ve belli oldu ki turuncunun çeşitli tonları bu sene kadın giyiminde önemli yer tutacak.

Sıkı Pliler

Pliler 2018’de ve 2019’da podyumlara başarılı bir şekilde geri döndüler, tasarımcılar da fazla direnmedi ve en heyecanlı görünümlerine giderek daha sıkı ve daha dramatik pliler eklemeye başladılar. 

Özellikle mikro pliler yükselişe geçti ve bizi de pek mutlu etti. Mikro pliler vücut ölçüleri ne olursa olsun her kadının kalbini kazanacak dramatik ve akışkan silüetler oluşturabiliyor.

Açık Manşetli Gerdanlıklar

İnterneti çılgına çeviren bir yeni akım da açık manşetli gerdanlıklar oldu. Gerçi choker gerdanlıklar bir süredir varlıklarını devam ettiriyordu ama açık manşet gerdanlıklar onlara daha sofistike birer alternatif olarak sahalara indiler.

Bu seneki gösterilerde podyumlardaki mankenler altın ve gümüş renklerden başlayıp parlak ve renkli mineli çeşitlere kadar çok farklı açık manşetli gerdanlıklar kullandılar, yani her kadın bu eğlenceli yeni mücevherat akımından kendine uyan bir şeyler bulabilir.

Ölümüne Boya

Çoğunlukla Grateful Dead hayranlarının resmi üniforması olarak bilinse de, batik boya kıyafetler 2019’da ciddi bir geri dönüş yaptılar. Neyse ki bu sefer 60’ların bu klasik akımına kafanızda ilk canlanandan daha hafif ve şık bir yaklaşım sergilendi.

İsterseniz emniyeti bir kenara atıp iki parçadan oluşan cesur bir takım alabilirsiniz, ki bu görünüm Stella McCartney’in en son gösterisinde en popüler tarzdı. Ya da, kumsalda geçireceğiniz günler için daha sade ve bastırılmış bir maksi seçebilirsiniz. Hangisini seçerseniz seçin, 2019’da bu eğlenceli baskıdan bol bol göreceksiniz.

Akla Yatkın Şortlar

Geçtiğimiz yıl bisiklet şortların yılıydı ve bu akım sürerken eğlenceliydi, ama artık yerini daha makul ve pratik şortlara bıraktığı için biz de memnunuz. Her türden şort bu sene yeniden rönesansa girecek, ve güzelce tasarlanmış klasiklerden, mikrolara, hatta diz boyu şortlara kadar çeşitlerle karşınıza gelecekler.

Annenizin Babetleri Değil

Babetler hiç hak etmedikleri halde giyim kuşam konusunda sıkıcı insanların favori ayakkabıları olarak nam saldılar. Fakat bu durum babetlerinizi biraz tatlandırıp onları kıyafetinizin odak noktası haline getiremeyeceğiniz anlamına da gelmiyor.

Neyse ki çoğu tasarımcı da bu fikre katılıyor, ve bu sene tarz ve cesur çok sayıda yeni babet çeşitleri göreceğiz.

Taze Baskı

Baskıların 2019’da büyük etkisi olacak ve siz de onları kullanarak dolabınıza cesur bir tarz katabilirsiniz. Bu sene her türden baskıya yer ve zaman olacak, ve 2019 için hiçbir baskı çeşidi yılan derisi kadar avantajlı konumda değil.

Yılan derisi dolabınızdaki parçalardan biraz daha fazla verim almanızı sağlayabilir, yani az sayıda yılan derisi baskıyı gece gündüz, hafta sonu, her durumda giyebilirsiniz.

Fazla da Kafaya Takmayın

Bu yazdıklarımız 2019 senesi kadın giyimi için verebileceğimiz en iyi tavsiyeleri aktarmaya yeter. İlk bakışta dikkat edilecek çok şey varmış gibi gelebilir, ama bu sene tarz bir giyime ulaşmak aslında düşündüğünüzden daha kolay. Bu tavsiyeleri göz önünde bulundurun ve son akımları takip edin, dolap tercihleriniz rahatlıkla kafaları size döndürecek seviyeye gelecektir.

Yazan: Christiana Beaudin
Kaynak: www.newbornfeathers.com


Bu yazı İstanbul Go Okulu editörlerince yazılmıştır/çevrilmiştir. İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir