Kore Dizileri Neden Bu Kadar Popüler?

Kore Dizileri: Goblin (2016-2017)

Goblin (2016-2017)

Aşağı yukarı son on yıldır, Güney Kore televizyon dizilerinin (Kore dizilerinin) popülerliği sadece Asya’da değil, tüm dünyada büyük bir hızla arttı.  Halryu (diğer adıyla Kore Dalgası) Kore ekonomisine milyarlarca dolar katkı sağladı. Dahası Güney Kore’nin yurt dışındaki imajını yükselişe geçirdi.

Bugünlerde, Japon turistler sevdikleri dizilerde gördükleri yerleri ziyaret edebilmek için Kore’ye ucuz tarifeden uçak kiralıyorlar. Çinli kadınlar Seoul’a uçarak en sevdikleri Koreli aktrislere benzeyebilmek için estetik operasyon geçiriyorlar. Los Angeles’ta bazı Amerikalılar (Kore ile hiçbir bağlantıları olmadığı halde) sırf Kore Dizileri izleyerek kendi kendilerine Korece öğrendiler. Karım ve ben bile, bu gibi programlardan çat pat Korece birkaç kelime kapmış durumdayız.

Peki bu Kore Dizilerini, Buenos Aires’ten Beijing’e, Manila’dan Manalapan’a kadar böylesine sevdiren nedir?

Daha geniş açıdan bakacak olursak, tüm Kore Dizileri tutuluyor değil, hatta bazıları izlemeye bile değmez. Her dizinin kendi fanatik hayran kitlesi olduğunu biliyorum ama benim fikrimce Kore Dizileri arasında işe yaramaz enkazlar da mevcut. Karım ve ben, başladığımız her dört ya da beş diziden sadece bir tanesine takılıp kalıyoruz; diğerlerindense üç-dört bölüm izledikten sonra vazgeçiyoruz. Herhangi bir diziyi izlemeye devam etmeye değip değmediğine karar verebilmek için bize o kadarı yetiyor. Şu ana kadar muhtemelen 15-20 civarında dizi izlemişizdir ve ben de bu dizileri bu kadar çekici yapan şeylerin bir listesini yapmaya karar verdim.

Kore Dizileri İzlemek İçin 10 Neden

 1. Kore Dizileri Parlak ve Renklidir

Renkler canlı ve göz alıcıdır, görüntü ise benim gördüğüm diğer her şeyden daha canlı ve daha nettir. Özellikle 2010 sonrasında çekilen dizilerde, yüksek çözünürlüklü HD kameraların etkin kullanımından dolayı bu durum daha da geçerlidir. 

 1. Kore Dizileri Ailevi Değerlere Önem Verir

Aşırıya kaçan veya iğrenç şeyler içermediklerinden ailece izlemek için çok uygundurlar.

Familiar Wife (2018)

Familiar Wife (2018)

 1. Sonunda Her Şey Yoluna Girer

Kadın kahraman ne kadar çok sıkıntının içinden geçerse geçsin, sonunda zafere ulaşır. Aşk galip gelir, bu hepimizin görmeyi istediği bir şeydir. Bazen, her nasılsa, kadın kahraman kendini “yanlış” adama bağlı bulur. Bunun neden böyle olduğundan çok emin değilim… Hikayeyi daha tahmin edilemez kılmak ve olayları hareketlendirmek için yönetmenin bir girişimi olabilir mi?

 1. Dizi Setleri Zengin ve Çekicidir 

Tüm seyirciler zenginlikleri dolaylı olarak da olsa deneyimlemeyi sever, Kore Dizileri ise onların bu isteğini memnuniyetle yerine getirmektedir. Kapalı ortam setleri şatafatlıdır ve dış ortam çekimleri ise, ister şehirde olsun ister kırsalda, en iyi manzaralara odaklanır. Ofisler ferah ve son teknoloji ile donatılmıştır, evler ise görkemlidir. Bazen karakterlerin geçim sıkıntısı çektiği resmedilmek istendiği zaman bile, evleri bakımlı ve kusursuzdur.

 1. Aktör ve Aktrisler Çekicidir ve Oyunculukları Şaşırtıcı Derecede İyi, Çok İyidir

Artık bazılarını tanımaya başladık ve onları en son hangi dizide gördüğümüzü hatırlamaya çalışmaktan keyif alıyoruz. Bizim için, hem kadın hem de erkek kahraman mutlaka çekici ve iyi oyuncu olmak zorunda. Aksi takdirde diziyi değiştiriyor ve başka bir şey bulmaya çalışıyoruz.

 1. Oyuncular Tarafından Giyilen Kıyafetler Güzel Tasarlanmış ve Stil Sahibidir

Kore’ye gitmiş olan arkadaşlarımın bana anlattığı üzere, Korelilerin müthiş bir stil anlayışı var. Ortalama bir Koreli erkek veya kadın hemen hemen her zaman iyi giyimli ve bakımlı oluyormuş. Buna inanabilirim. Genelde stillerin ve renklerin çok farkında olmam ama bu dizileri izlediğim zamanlarda, belirli bir renk tonunun ne kadar hoş olduğunu veya bir elbisenin aktrise ne kadar yakıştığını fark ederken buluyorum. Bununla beraber, aktörlerin giydiği takım elbiselerin ceketlerinin bizim standartlarımıza göre çok kısa ve dar olduğunu da belirtmem gerek.

 1. Hikayenin Konusu İyi Düşünülmüştür ve Muntazam Şekilde İlerler

Diziler 16 ila 50 arasında herhangi bir sayıda, birer saatlik bölümden oluşabilmektedir ve yazarların diziyi uzatma çabası ile beraber, kaçınılmaz olarak belirli bir miktar şişirme mevcuttur. Fakat yine de bitmek bilmeyen diğer pembe dizilere nazaran bu durum daha azdır.

 1. Kore Dizileri Çok Duygusaldır

  What's Wrong With Sectary Kim

  K-Drama: What’s Wrong With Sectary Kim

Pek çoğunda, beraber yaşayan aileler ele alınarak kaynana-gelin, baba-oğul, anne-kız ve kardeşlerin çatışmaları işlenmekte ancak sonunda hepsi çözümlenmektedir. Bölümler boyunca karakterlerin birbirleri hakkında duygularını ifade ettikleri sahneler serpiştirilir. Sıklıkla, insanların beraber akşam yemeği yediği ve etkileşim halinde olduğu sahneler olur. İlave bir hoşluk olarak da, kamera genellikle yiyeceklerin üzerinde oyalanarak, izleyicide koşa koşa gidip bir kase erişte çorbası veya yanındaki tüm garnitürleri ile birlikte ızgara et veya “ban chan” (aperatiflerin genel adı) yeme isteği uyandırır. 

 1. Kore Dizileri Bölümü En Heyecanlı Yerinde Bitirme Sanatında Ustadır

Her bölüm sizi merak içinde ve daha fazlasına hevesli şekilde bırakır. Daha eski, tamamlanmış olan Kore Dizilerini Netflix veya Hulu Plus üzerinden peş peşe izleyenler çoğunlukla dayanamayarak günde dört-beş bölümü bitirirler. Ancak, devam etmekte olan Kore Dizileri genellikle haftada sadece iki kez yayınlanmaktadır ve bir sonraki bölüm çıkana kadar sabırsızlık hissi yakanızı bırakmaz. 

Bölümler Kore’de hafta sonları yayınlanmakta, burada ise bir veya iki gün sonra altyazılar eklenmiş olarak tekrar yayınlanmaktadır. Şu anda eşimle Yüz Yıllık Miras (Hundred Year Inheritance) ve Seni Çağırıyorum, Altın (I Summon You, Gold) dizilerini izliyoruz ve her Pazartesi ve Salı günü yeni bölümleri hevesle bekliyoruz.

 1. Esas Karakter Hemen Her Zaman Kadın Kahraman Olur

Bunu duygusallığa yapılan vurgu, ailevi değerler, giyim kuşam ve moda ile de birleştirdiğiniz zaman, Kore Dizilerinin seyirci kitlesinin çoğunluğunu oluşturan kadın izleyicilere bu kadar cazip gelmesi hiç de şaşırtıcı olmuyor. 

İlave Not:

Thorn Birds Korean Tv Drama Series.Kore Dizilerinin de kendi kusurları vardır ve bunlara da hazırlıklı olmak gerekir. Pek çok dizide, kahraman tam bir pislik olarak başlar ve kadın kahramana berbat davranır; ancak daha sonra, aşık oldukça davranışları düzelir. Neyse ki, bu durum artık seyrekleşiyor. Karakterler genellemelere oldukça uygundur ve kayınvalideler çoğu zaman kötücüldür. Bazen, en sonunda her şey affedildiğinde, böyle olsun istemezsiniz ve kayınvalidenin layığını bulmuş olmasını arzularsınız (Haha). “Espri anlayışı” da genellikle ince değildir ve sonuçta kişi kültürel farklılıkları anlayışla karşılamalıdır. Ne de olsa, bunlar çekici tarafların gölgesinde kaybolan ufak kusurlardır ve bu dizilerin de bu kadar popüler olmasının sebebi budur.

Kore filmleri ise Kore Dizilerinden çok daha farklı olarak, “ne çıkarsa bahtına” havasındadır. Hikayenin geçtiği yerler daha gerçekçi ve kirli, şiddet daha görsel ve genel hava daha karamsardır. Bazıları çok iyi, romantik komedilerin çoğu saçma, çok azı ise mutlu ve neşelendiricidir.

Kaynak: https://eclectic24.wordpress.com


Bu yazı İstanbul Go Okulu editörlerince yazılmıştır/çevrilmiştir. İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir