Mandala Atölyesi

Mandala Kursu ve Atölyesi

Mandala kursu 3 Aralık 2019 Salı günü itibariyle her Salı düzenli devam eder.

Çocuklar İçin: 17.30 – 18.30
Yetişkinler için: 19.00 – 21.00

Tek ders ücreti: 125 TL
Aylık (4 ders) kayıt ücreti: 380 TL

Gruplar en fazla 6 kişiden oluşur.

@Bağdat Caddesi, Kızıltoprak/Kadıköy

Mandala Kursu Adres: Bağdat Caddesi Nazlı Apt. No: 78/11 34726 Kızıltoprak/Kadıköy

Bilgi ve kayıt için: 0216 550 9910 | 0535 952 8993

Mandala Atölyesi Hakkında

Mandala atölyesi keyifli ve rahatlatıcı vakit geçirirken aynı zamanda iç dünyanızı keşfedeceğiniz bir sanat terapisi yöntemidir.

Mandala çalışmaları doğu kökenli bir meditasyon aracı olarak kullanılmakla birlikte kişilerin konsantrasyonunu artıran, özellikle çocuklar için dikkat eksikliği gibi konularda faydalanılan bir yöntemdir. Anne-baba ile birlikte yapılan mandala çalışmalarıyla aile içi iletişimi güçlendirirken çocuğunuzun yaratıcılığına ve gelişimine de katkıda bulunmuş olacaksınız.

Yetişkinlerin MANDALA yapması şu günlerde gündemde ve uygulamayı öğrenen bireyler bundan bir türlü vazgeçemiyor. Neden mi?

Çağımız insanı koşulları gereği analitik düşünmekte ve sol beyin ağırlıklı çalışmaktadır. Yaratıcılığı yansıtan sağ beyin ise bu nedenle pasif kalmaktadır. Sol beyin tekrarı sevmez, ve MANDALA gibi tekrara dayalı öğretilerde sol beyin, “burada benlik bir durum yok.” der ve devre dışı kalır. İşte bu noktada sağ beyin devreye girer, yaratıcı tarafımız beslenmeye ve ruhumuz rahatlamaya başlar. Çalışan insanların Mandalayı günün her vakti yapmaları mümkün. Stresli bir gün sonrası, ağır bir toplantının ardından, sunum öncesi; kısacası her zaman pratik bir meditasyon türüdür MANDALA.

Mandala EğitimiMandala’nın çocuklarda ne gibi bir etkisi vardır?

Günümüzde çocuklardan bir çok şey yapmasını isteyerek onları çeşitli stres faktörüyle karşı karşıya getiriyoruz. İşte bu noktada çocuklara “Ben senin için şu an buradayım ve seninle güzel bir şeyler yapmak istiyorum” demekten daha güzel bir şey düşünülemez. Mandala boyamak yoluyla sakinliğe ulaştırır, rahatlatan bir etki yapar. Bu çalışmadan sonra grup çalışmasında, uyum sağlamada olumlu etkiler görülür. Çocukların stresi azalır, çocuklar daha uyumlu hale gelirler. Mandala çalışması dıştan içe veya içten dışa boyanır. Önemli olan sırayı bozmamaktır.
Yaşamımıza arzuladığımız düzeni getirmek için çalışmalar yaparken, olayın keyifli yönlerini yaşamakta da fayda vardır.

Çocukken farkında olmadan defter kenarlarına yaptığımız süslerin de aslında bir MANDALA OLDUĞUNU biliyor muydunuz? Öyleyse içinizde mevcut olan bu güzel duyguyu canlandırmaya, MANDALA çizmeye ne dersiniz?

Mandala Nedir?

“Manda” enerji-öz, “La” ise kap anlamına gelmekte ve bizim öz enerjimizi yansıtmaktadır. Bir merkez noktası belirlenerek başlanır MANDALA çizilmeye ve bu merkez noktasına ise bindu adı verilir. Merkezde daima kişi vardır. Ortaya çıkan resim ise kişinin öz benliğinin, o an ki ruh halinin yansımasıdır.

Tüm mandala desenleri dairesel bir form içindedir. Daire, bütünlüğü simgeler. Bir ucu sonsuza, diğeri de bedenimiz ve aklımıza kadar uzanır.

İnanışa göre Mandala bize istediğimiz şeyi yaşantımıza çekmemizde mıknatıs görevi görür ve bu yolla sağlık, mutluluk, huzur ve bolluk bilinci hep bizimle kalır. MANDALA’nın  amacı insanın acısına onu aydınlanmaya ulaştırarak son vermek ve hakikate ilişkin doğru görüşe ulaştırmaktır.

Mandalalar kendi içinde Mistik MANDALA ve Geometrik MANDALA olmak üzere ikiye ayrılır.

Genellikle daire veya kare şeklinde olan ve her şeyin mistik merkezini sembolize eden mandalalar meditasyon nesnesi olarak kullanılabilmektedir.

Hinduizm’de Siva ve Sakti’nin kozmik dansını, Budizm’de Buda Diyarını veya Buda’nın vizyonunu simgeleyen mandalalar bulunmaktadır.

Ayrıca renkli kum tanecikleri ile Budist rahipler tarafından yapılan, Dua Mandalaları vardır. Üzerine evrenin ve bütünün hayrına olacak şekilde niyet yüklenmiş kum MANDALA haftalarca süren titiz çalışma sonrası bir nefesle üflenerek dağıtılır ve evrene niyet gönderilir. Buradaki bir diğer öğreti ise, insanı madde bağımlılığından uzaklaştırmaktır. Bu eylemle dünya malının gelip geçici olduğu, dünya malının dünyada kalacağı hatırlatılır. Daha sonra bu kumlar toplanır. Kumların yarısı denize dökülür ve kalan yarısı ise evlere bereket bolluk amacı ile dağıtılır.

Mandala yapılırken önce kare, daire, üçgen gibi içleri boş olarak çizilmiş geometrik şekiller oluşturulur. Bu oluşmuş şekiller desenleme esnasında kullanılacak hücrelerdedir.

Mandala 12 asıl renge sahiptir. Bu renklerin açık ve koyu tonları kullanarak artırılmaktadır. Mandala’da hem nesne hem de renk uyumu vardır. Bu da hem zihne hem de ruha hitap ettiğinin en güzel örneğidir. Oluşan şekil ve renk tonlamaları kişinin o an içinde bulunduğu ruh durumunu temsil eder. Kağıda dökülen bu ruh hali ile zihni meşgul eden durum, kişi ve olaylarda rahatlama gözlenmiştir.

Mandala Kursu Kadıköy Bağdat Caddesi'nde

Mandala Kursu Kadıköy Bağdat Caddesi’nde

Eğitmen: Banu Yılmaz Hakkında

 • Pek çok alanda uzmanlığı olan eğitmenimiz Ekolojik Okur-Yazar, Eğitimci (İngilizce, Çevre Koruma, İşaret Dili),
 • Öğrenci Koçu, Reiki Master  ve Mandala Eğitmenidir. Davranış Bilimleri Mezunu ve Adalet Meslek Yüksek Okulu öğrencisi olan Banu Yılmaz,
 • Kültür Bakanlığı onaylı seramik sanatçısıdır, 2011-2015 tarihleri arası Kadıköy Belediyesi’ne ait Sanatkarlar Sokağı’nda çalışmalar da yapmıştır.
 • Uzun yıllar NTV ve 6 News haber kanallarında görev almış ve Eğitiminin büyük bir kısmını İngiltere’de tamamladığı dönemde
 • The Prircess Alice Hospice – Londra sivil toplum kuruluşunda gönüllü çalışmıştır.
 • 2016 yılında Yetişkinlere İngilizce Öğretiminde Yaklaşım ve Metotlar AB projesine dahil olmuş, Oxford Üniversitesi’nden eğitim almıştır ve
 • Marmara Üniversitesi Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretilmesi programını tamamlamıştır.
 • Su Hayattır, Mandala ile AN da Kal ve Yetişkinlere İngilizce Öğretiminde Yaklaşım ve Metotlar başlıklı kitapların yazarıdır.
 • Maltepe 2B Cezaevi, Kartal Çocuk Yuvası, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi, 50. Yıl Ferudün Tümer Orta Okulu,
 • Kadıköy Belediyesi Etüd Merkezi  ve Yaz Okulu, BÜMED MEÇ Okulları, Feneryolu Gönüllü Evi, Kadıköy Belediyesi Engelli Merkezi,
 • TAK Tasarım Atölyesi, Beyaz Düşler Rehabilitasyon Merkezi, Beyoğlu Belediyesi Turabi Kütüphanesi gibi birçok kurum ve organizasyonda eğitimler vermiştir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir