Masa Oyunlarının Sağlığınıza 10 Önemli Faydası

Klasik bir masa oyunu: Go

Go oynamak konstarasyon becerisini artırır ve problem çözme becerilerini geliştirir. Fotoğraf İstanbul Go Okulu Go eğitimlerinden alınmıştır.

Dolabınızın üzerindeki bir kutuda tozlanmakta olan o eski masa oyunları, koronavirüs pandemisi döneminde sosyal mesafe kurallarını uygularken zihninizi aktif ve sağlıklı tutmanın anahtarı olabilir. Masa oyunları rekabete dayalı oyun tarzları ile insanları bir araya getirip eğlendirir. En popüler masa oyunları Go, Satranç, Dama, Monopoly, Scrabble, Mangala, Koridor gibi oyunlardır. Bununla beraber masa oyunları aslında eğlenceden fazlasını sunar. Bu oyunlar her yaşta sağlığınızı pek çok açıdan olumlu yönde etkilemektedir.

Health Fitness Revolution ekibi size sağlık ve esenlik dilerken, bir yandan da evde geçirdiğiniz süreyi daha eğlenceli hale getirecek sağlıklı bilgiler sunabilmek için yoğun şekilde çalışmaktadır. İşte aşağıda sizin için derlediğimiz, masa oyunlarının sağlığınıza 10 önemli faydası:

 • Eğlenin ve iyi hissedin

Masa oyunlarını oynamanın bir yan etkisi de gülmektir. Gülmenin vücuttaki endorfinlerin seviyesini artırdığı ve bu kimyasalların da mutluluk duygusu doğurduğu gösterilmiştir. Gülmeyi ve eğlenceyi paylaşmak empati, şefkat ve güven duygularının gelişmesini sağlayabilir.

 • Aileyle zaman geçirin

Evinizde olsanız bile ailenizle kesintiye uğramaksızın baş başa oturmanın imkansız olduğunu düşünebilirsiniz, zira evdeki herkesin farklı planları vardır ve bu planlar bazen insanları farklı yönlere iter. Fakat çocuklarınızla veya arkadaşlarınızla oyun oynamak bir yandan beraber zaman geçirirken bir yandan da öğrenme becerilerini geliştirmek için harika bir fırsattır. Ailece yenen bir yemekten sonra bir masa oyunu oynamak, ailenizdeki bireylerle yakınlaşmanın ve aile bağlarınızı kuvvetlendirmenin harika bir yoludur.

Çocuklarınızın bir masa oyunu oynamasına izin vermek onlara problem çözme becerileri gibi temel bilişsel becerilerini geliştirmelerinde yardımcı olur.

 • Hafıza oluşturma ve bilişsel beceriler

Çocuklarınızın bir masa oyunu oynamasına izin vermek onlara problem çözme becerileri gibi temel bilişsel becerilerini geliştirmelerinde yardımcı olur. Masa oyunlarında özellikle hipokampus ve prefrontal cortex fayda görmektedir. Bu alanlar beynin karmaşık düşünce üretmekten ve hafıza oluşturmaktan sorumlu kısımlarıdır. Masa oyunları, ilerleyen yaşlarda dahi beynin bilişsel ilişkilendirmeler kurma becerisini korumasına ve hatta yeni beceriler kazanmasına yardımcı olur.

 • Masa oyunları stresi azaltır

  Gülme ve eğlenme gibi olumlu duygu ve düşünceler, vücudunuzda stresle mücadele eden ve bağışıklık sisteminizi güçlendiren bazı kimyasallar salgılanmasını sağlar.

  Zihinsel hastalık riskini azaltır

Masa oyunları oynamanın en önemli faydalarından biri de, demans ve Alzheimer gibi hastalıklar nedeniyle bilişsel gerileme yaşanması riskini azaltmasıdır. Zihninizi meşgul etmeniz, onu çalıştırdığınız ve daha kuvvetli hale getirdiğiniz anlamına gelmektedir. Kuvvetli bir beynin gücünü kaybetme riski daha düşüktür.

 • Tansiyonu azaltır

Gülmenin ve artan endorfin miktarının yanı sıra, masa oyunları tansiyonunuzu da sağlıklı seviyede tutmanıza yardımcı olur. Salınan endorfinler kasların gevşemesini ve kanın daha rahat dolaşabilmesini sağlar, bu durum da kan basıncınızı düşürür. Yüksek tansiyon damar hasarı, kalp rahatsızlıkları ve inme gibi rahatsızlıklar ile ilişkilendirilmiştir.

 • Tepkilerinizi hızlandırır

Kendinize Go, satranç, dama veya Monopoly gibi bir masa oyunu alırsanız, zaman içinde evde kaybolan ve bir türlü bulunamayan (araba anahtarı gibi) eşyaları bütün evi aramadan bulmaya başladığınızı fark edebilirsiniz. Kanada Toronto Üniversitesi bilim insanları iki grup insanın bir nesneyi arayıp bulma kabiliyetini değerlendirmiştir. Bu çalışmanın sonuçları düzenli olarak bilgisayar oyunu oynayan kişilerin, nesneleri oyun oynamayan kişilere göre çok daha hızlı bulduklarını göstermiştir.

 • Stresi azaltır

Masa oyunları oynamak vitesi biraz düşürüp rahatlamanın harika bir yoludur ve çok sağlıklı bir oyalanma biçimidir. Casual oyun geliştiricisi bir firma olan RealNetworks tarafından yapılan bir ankete katılanların %64’ü oyunları rahatlamak ve gevşemek için, %53’ü ise gerginliği azaltmak için oynadıklarını ifade etmişlerdir.

 • Bağışıklık sisteminizi geliştirir

Araştırmalar olumsuz düşüncelerin, depresyonun ve stresin hastalıklarla başa çıkabilme kabiliyetinizi azalttığını göstermiştir. Masa oyunlarının ayrılmaz birer parçası olan gülme ve eğlence gibi olumlu duygu ve düşünceler, vücudunuzda stresle mücadele eden ve bağışıklık sisteminizi güçlendiren bazı kimyasallar salgılanmasını sağlayarak bu olumsuz etkileri engeller. Basit bir masa oyunu beyin hücrelerinizde “hayatta kalma” genlerinin gelişmesine ve faal hale gelmesine neden olarak, bu hücrelerin daha uzun süre yaşamasına ve hastalıklarla mücadele etmesine yardımcı olabilir.

Masa oyunları çocukların mantık ve çıkarım becerilerini geliştirmelerini, eleştirel düşünce ve uzamsal akıl yürütme kabiliyetlerini artırmalarını sağlar.

 • Çocuk gelişimi

Masa oyunları terapi işlevi görebilir.

Masa oyunları çocukların sağlık ve beyinlerinin gelişmesinde çok önemli rol oynar. Masa oyunları çocukların mantık ve çıkarım becerilerini geliştirmelerini, eleştirel düşünce ve uzamsal akıl yürütme kabiliyetlerini artırmalarını sağlar. Çocukları farklı türlerde masa oyunları oynamaya teşvik etmek onların sözcük kullanma ve iletişim kurma becerilerini geliştirdiği gibi, onlara daha uzun süreler boyunca konsantre olarak odaklanma kabiliyeti de kazandırabilir.

 • Terapi tedavisi

Masa oyunlarının çoğu taşları alıp oynatmak için ince motor becerilerine gerek duyar. Bu hareketler hem koordinasyon hem de el becerisi gerektirir. Bu temel becerileri geliştirecek faaliyetleri düzenli olarak yapmak çocuklar, zihinsel veya fiziksel engelliler, yaşlılar ve ağır kazalardan sonra iyileşme döneminde olanlar için çok önemlidir. Masa oyunları böyle mesleki terapi tedavilerine dahil edildiklerinde çok faydalı oldukları gibi, özel eğitim sınıflarındaki öğrencilerin kas ve sinir fonksiyonlarını geliştirmesine de yardımcı olur.

Kaynak: https://www.healthfitnessrevolution.com/top-10-health-benefits-board-games


Bu yazı İstanbul Go Okulu editörlerince yazılmıştır/çevrilmiştir. İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir