mental aritmetik

Mental Aritmetik: Matematik dersi için güçlü destek

Matematik korkusuna son vermek için

Matematik bilimi, sadece eğitim öğretim dönemlerinde değil hayatın her alanında oldukça büyük bir öneme sahiptir. Matematik, belli formüllere bağlı bir bilim olmasından dolayı bu formüllerin iyi bilinmesi ile matematik biliminde başarılı olma durumu sağlanabiliyor. Bu nedenle eğitim ve öğretim döneminde birçok çocuk ve genç matematik korkusu yaşamaktadır.

Matematik dersi korkusu ise çocuk ve gençlerin matematikten soğumasına neden oluyor. Ancak bazı matematik yöntemleri çocuk ve gençlerde bu matematik korkusunu yenmesini ve matematik konusunda kendilerini geliştirmelerini sağlamaktadır.

Bu yöntemlerin başında gelen mental aritmetik çocuk ve gençlere matematiği sevdirmek ve pratik düşünmeyi sağlaması açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Son zamanlarda mental aritmetik konusunda eğitim alan birçok genç ve çocuk mevcuttur. Bu çocukların mental aritmetik ile matematik seviyelerinin yükseldiği gözle görülür düzeye ulaşmış durumdadır.

Kadıköy Mental Aritmetik sınıfı

İstanbul Go Okulu Mental Aritmetik sınıfı

İstanbul Go Okulu Mental Aritmetik kursumuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Mental Aritmetiğin Yöntemleri Nelerdir?

Mental aritmetikte temel amaç çocukların hızlı düşünmesini ve hızlı karar vermesini sağlamaktır. Bu nedenle mental aritmetik ile çocuklar belli bir süre içerisinde matematiksel ifadeleri çözebilecek noktaya gelmektedir. Bu durum da çocuk ve gençlerin hayal güçlerini, düşünme yetilerini ve aynı zamanda hızlı bir şekilde sağlıklı kararlar vermeleri açısından büyük önem arz etmektedir.

Mental aritmetikte sayısal değerlerin birbiri ile çarpımı, bölümü, toplanması ve çıkarılması gibi temel dört işlemin hiçbir materyal kullanılmadan zihinden yapılmasını sağlıyor. Belli bir eğitim neticesinde çocuklar birden fazla basamaklı sayıların birbirleri ile dört işlem yapabilecek noktaya gelebiliyorlar. Mental aritmetik eğitimleri hem dershane ortamında hem de bilgisayar üzerinden uzaktan erişimler ile yapılmaktadır.

Mental aritmetiğin öğrenilmesi aşamasında hem gerçek hem de sanal abaküslerden faydalanmak mümkün. Çocuklar ve gençler abaküs sistemi ile istedikleri basamak sayısındaki sayıları birbiri ile çarpabiliyor, bölebiliyor, toplayabiliyor ve çıkarabiliyor. Bu tekniğin öğrenilmesi özellikle büyük sınavlarda çocukların diğer rakiplerinin önlerine geçmesini sağlaması açısından büyük önem sahiptir.

Mental Aritmetiğin Yararları Nelerdir?

Mental aritmetiğin en önemli faydası çocuklara matematiği oyun haline getirilerek sevdirilmesini sağlamasıdır. Matematikten korkan ve uzak duran çocuk ve gençler mental aritmetik yöntemleri sayesinde matematiğe oldukça büyük ilgi duydukları görülmektedir.

Mental aritmetiğin bir başka önemli faydası ise aritmetik sayesinde sorunların hızlı çözümleri, bu çözümlerin mantık ile çözümünün sağlanmasını yarar göstermesidir. Mental aritmetik ayrıca okul çağındaki genç ve çocukların bu eğitimi almayan arkadaşlarından bir adım ileride olmalarını sağlaması neticesinde derslerinde daha başarılı oldukları gözlemleniyor.

Dünya genelinde birçok ülke mental aritmetiğin önemini anlayarak çocuk ve gençlerin eğitimlerini bu yolla sağlamaktadırlar. Yapılan araştırmalarda mental aritmetik eğitimi alan çocuklar ve gençler ile aynı yaş ve aynı eğitim seviyesinde olan ancak mental aritmetik eğitimi almayan bireyler arasında yapılan karşılaştırmalarda mental aritmetik eğitimi alan çocukların hem derslerinde hem de sosyal yaşantılarında daha başarılı oldukları gözlemlenmiş ve tespit edilmiştir.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir