Miai - Go oyununda Miai

Miai: Hedefe giden iki yol

Her yol Bağdat’a çıkarsa

Go’da aynı amaca hizmet eden iki alternatif hamleye miai denir. Bu amaç bir grubun yaşaması, yalnız bir taşın kendisine bir zemin yaratması, iki grubun bağlanması ya da puan değeri taşıyan birbirine denk iki noktadan birine oynanması olabilir. Yani rakibiniz miai olan noktalardan birine oynasa bile siz diğer noktaya oynayarak amacınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Şimdi birkaç miai örneğine bakabiliriz:

Miai 1

Şekil 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şekil 1
Şekil 1’de köşeye sıkışmış siyah grubun yaşaması için A ve B noktaları miai’dir. Bir başka deyişle yaşam ve ölüm açısından bu noktalar birbirine denk noktalardır. Beyaz oyuncu A’ya oynarsa siyah B’ye, B’ye oynarsa da siyah A’ya oynayarak hayatta kalabilir.

 

Miai - Go oyununda iki seçenek

Şekil 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şekil 2
Şekil 2’de yine yaşam ve ölümle ilgili bir problem var. Şekilde A ve B noktaları bu durumda simetrik görünmüyor. Ancak iki göz mantığı çerçevesinde siyah A’ya ya da B’ye oynayarak ikinci bir göz elde edebilir ve hayatta kalabilir. Dolayısıyla tahtada daha büyük bir hamle varsa siyah şimdi A’ya ya da B’ye oynamadan büyük olan hamleyi yapabilir. Çünkü beyaz oyuncu tek bir hamleyle iki kritik noktayı birden ele geçiremez. Beyaz A’ya oynarsa siyah B’ye, beyaz A’ya oynarsa da siyah B’ye oynayarak cevap verebilir.

 

Şekil 3

Şekil 3

Şekil 3
Miai sadece yaşam ölüm pozisyonları için geçerli değildir. Şekildeki üçgen işaretli taşlar belirli bir bölgeyi hakimiyeti altına almış durumda, dolayısıyla bu taşların güvende olduğunu söyleyebiliriz. Kare ile işaretlenmiş grubunsa beyaz taşların arasında yaşama şansı bulması zor görünüyor. Ancak bunun için endişelenmelerine gerek yok çünkü gerektiği zaman A ya da B noktasından grubunu diğer taşlara bağlayabilir. Burada miai noktaları bağlantı işlevi görüyor.

 

Miai 4

Şekil 4

 

 

 

 

 

 

 

Şekil 4
Miai oyunun açılış devresi(fuseki) için de söz konusu olabilir. Şekil 4’te A ve B noktaları üçgen işaretli yalnız siyah taşın bir zemin kazanması ve kendini güvene alması için iki alternatif(miai) sunuyor. Eğer bu iki nokta birden beyazın eline geçebilseydi siyah taşın yaşaması için zorlu bir maceraya atılması gerekirdi. Tabi siyah taşı feda etmek de bir tercih ancak bu durumda sadece bir taş değil büyük bir bölge beyazın eline geçmiş olur.

Yazan: Mehmet Emin Barsbey

Not: Bu yazı Akıl Oyunları Dergisi Yaz 2012 sayısında yayınlanmıştır.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir