problem çözme becerileri

Problem Çözme Becerileri

Problem çözme teknikleri var olan birçok sorunun çözülmesine kullanılan yöntemler olarak biliniyor. Problem dendiğinde sadece akıllara matematiksel problemler gelmemelidir. İnsan hayatında aynı zamanda sosyal sorunlar da mevcut. Bu nedenle problem çözme becerileri hem matematiksel problemleri hem de sosyal sorunların çözümünde oldukça etkili sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Problem çözme becerilerini içeren birçok yöntem vardır ve birçok kişi bu yöntemi çeşitli nedenler ile öğrenmek ve uygulamak istiyor. Kimisi bir problemini çözmek için, kimisi çocuklarının eğitimlerinde daha başarılı olmasını istediği için problem çözme becerileri konusuna önem veriyorlar. Problem çözme becerilerinin geliştirilmesi için öncelikle problemin ne olduğunun tam olarak bilinmesi gerekiyor. Problem, bir hedefe ulaşmak için gerekli işlemler yapılırken bu işlemlerin hedefe ulaşmasını engelleyen unsurlar olarak belirtilebiliyor. Problemin baş göstermesi gerçek sonuçların elde edilmesini engellemesine neden oluyor. Bu durum da kişilerin hedeflerinin gerçekleşmemesine neden olduğu gibi problemlerin ortaya çıkardığı psikolojik etkenlerden de olumsuz etkilenmelerine neden oluyor.

Genellikle problemin ortaya çıkmasına neden olan etkenin uygulanan yöntemlerin teorik ile pratik aşamasında uyumlu olmamasından kaynaklanıyor. Problemlerin ortadan kaldırılması ve hedeflenen noktaya ulaşılması için problem çözme becerilerinin elde edilmesi gerekiyor.

Problem Çözme Becerilerinin Geliştirilmesi Yöntemleri

Problem çözme teknikleri her problem için aynı teknikler ile uygulanmıyor. Matematiksel problemlerin çözümünde kullanılan teknikler ile sosyal yaşamda var olan problemlerin çözümünde aynı tekniklerin kullanılması mümkün değil. Bunun için sorunların niteliklerine göre problem çözme tekniklerinin geliştirilmesi gerekiyor. Burada ortak olan nokta problem hangi konuda olursa olsun problemlerin üstesinden gelebilecek bir zihin kapasitesine erişmektir.

Böyle bir beceriyi elde etmek var olan tüm sorunların çözülmesinde zihin kabiliyetini kullanmayı sağlaması açısından önemlidir. Burada önemli olan konu beynin çözüm odaklı bir şekilde kullanılmasını sağlamaktır. Bu nedenle denilebilir ki problem çözme becerileri sadece matematik problemlerinin çözümünde değil aynı zamanda insan yaşamını zorlayan tüm sorunların çözülmesinde alt yapının oluşturulması anlamına geliyor.

Kalıcı Çözümler için Problem Çözme Becerileri

Var olan problemlerin çözümünde sadece formül ezberlemek özellikle matematik sorularının çözümlerinde geçici bir fayda sağlar. Ancak genel anlamda kalıcı çözümler üretmek için ise problem çözme becerilerini geniş çerçeveli bir şekilde öğrenmek gerekiyor.

Kalıcı çözüm bulmak için problem çözme becerilerini geliştirme açısından bir örnek vermek gerekirse balık yemenin karın tokluğunu sağladığı bilinen bir çözümdür. Ancak açlık probleminin kalıcı bir şekilde çözümü açısından yeterli değildir.

Problem olarak belirtilen bu yargının çözüm yolları ise açlığa sürekli çözüm bulmak için çalışarak sık sık balık tüketmek gerekir. Böylelikle açılık problemi için kalıcı çözüm bu şekilde tesis edilebilir. Bu konudaki bir başka çözüm ise olta alarak balık tutma tekniklerini öğrenip sık sık balık tutmak açıl sorununa kalıcı çözüm üretilen bir diğer çözüm yolu olarak gösterilebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir