Shogi Oyunu Türkiye’de

Japon Satrancı Shogi Türkiye'de: Şogi

Japon satrancı olarak da bilinen Shogi oyunu, Japonya’nın geleneksel ve en önemli oyunlarından biridir. Dünyaca tanınmış 3 dan profesyonel shogi oyuncusu Madoka Kitao 25 Şubat- 1 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul’da çeşitli eğitimler verecek ve seminerlere katılacak. Madoka Kitao’nun dört önemli shogi kitabı vardır ve Japonya devleti tarafından shogi oyununu dünya’ya tanıtma ve yayma misyonu kendisine verilmişir. Başta Almanya, Fransa, Polonya, Belarus, Rusya, Kanada ve ABD olmak üzere birçok ülkede shoginin altyapısının kurulmasında önemli rol oynamıştır. Ayrıca çocuklara shogi oyununu daha basit olarak anlatıp sevdirecek Dobutsu shogi oyununun tasarımcısı ve yaratıcısıdır.

İstanbul Go Okulu’nun eğitmen ve partnerlerinden olan Tenshi Jyuku kurucusu Mert Gürgüç tarafından Türkiye’ye davet edilen ve Marmara Eğitim kurumları tarafından misafir edilen Madoka Kitao 25 Şubat Pazartesi akşamı 19.30’da İstanbul Go Okulu Kadıköy Kızıltoprak merkezinde seminer ve eğitim düzenleyecek ve ilgilileri Shogi ile tanıştıracaktır. Kayıt için yerinizi ayırtın!

Adres: Bağdat Caddesi Nazlı Apt. No: 78/11 Kızıltoprak/Kadıköy (Florence Nightingale karşısı, QNB Finansbank üstü)
Konum: https://goo.gl/i55jz2
Bilgi ve kayıt için: 0216 550 9910 | 0212 249 9048 | 0535 952 8993

Shogi nedir?

Shogi Kitabı

Günümüzde Japonya’da 20 milyon kişinin oynadığı Shogi (Şogi), satranç oyununun Japon versiyonudur. Oyunun kökeni M.Ö. 3000 yıllarında oynanan ve 7. yüzyılda Çin üzerinden Japonya’ya gelen Chaturanga isimli oyuna dayanır. Shogi’nin günümüzde oynanan modern biçiminin 14. yüzyılda almıştır.

Karşı tarafın Şah’ını tuzağa düşürmeye dayalı oyun taraflardan birinin kazanması ile biter. Her iki tarafında kazanma şansının istatistiksel olarak eşit olduğu oyunda berabere kalınması durumu ender olarak görülür.

Shogi kuralları satranca benzese bile bazı temel yönlerden ayrılır. En büyük fark, tarafların karşı taraftan aldıkları taşları kendi lehlerine kullanabilmeleridir. Bu açıdan Shogi satrançtan daha karmaşık bir yapı içerir.

Shogi, Japonya’da çok bilinen ve popüler bir oyundur. İyi havalarda insanları dışarıda Shogi oynarken görmek mümkündür. Ayrıca Shogi yarışmaları ve televizyonda stratejilerine yönelik programlarda yapılmaktadır. Geleneksel bir oyun olmasına rağmen farklı bölgelerde farklı kuralları olabilir.

Kaynak www.bilgiustam.com

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir