Sıra Dışı Atölyesi

Sıra dışı dersinde, öğrencilerin sıra dışı düşünmelerini ve yapıcı üretici düşünmelerini sağlamak en önemli hedefimizdir. Bunun için yaratıcılığı ve yaratıcılığın dört temel boyutunu öğrencilere kavratarak onların daha başarılı ve kaliteli fikir üreten bireyler olmalarına katkı sağlamak hedeflenmektedir. Bu dört temel boyut şunlardır:
1. Akıcılık: Mümkün olduğu kadar çok sayıda düşünceleri, olasılıkları, sonuçları üretme yeteneğidir.
2. Esneklik: Farklı kategorilere giren düşünme üretme, sorun çözerken farklı türde yaklaşım veya stratejiler kullanma, yön ve verilen bilgiyi değiştirmeye istekli olma yeteneğidir.
3. Özgünlük: Akıllı, tek ve daha önce görülmemiş özgün tepkiler verme yeteneğidir.
4. Zenginleştirme(Detaylandırma): Düşünceleri, öyküleri ve resimleri genişletme, geliştirme ve ayrıntılar ekleme yeteneğidir.
Sıra dışı dersinde, öğrencilere yaptırılan etkinliklerle bu boyutları öğrencilerin fikir üretme çabalarında göz önünde bulundurmaları amaçlanmaktadır.
Dersin genel amaçlarına uygun olarak yaratıcılığın temel boyutlarını yansıtmaya imkan sağlayan fikir üretme etkinlik çeşitleri yaptırılır. Bu çeşitler, grup olarak fikir üretme yarışmaları, ortak ve farklı yönleri keşfetme, serbest çağrışım, ayrıntılı çizim, bağlantılı çizim, hikayeli çizim ve beyin fırtınası etkinlikleridir. “Dünyadaki tüm insanlar bir anda yok olsa, dünyanın geleceği nasıl olurdu?” sorusuna cevap aramak bu dersin örneklerindendir.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir