Sirtaki Atölyesi Anadolu Yakası'nda Kadıköy Kızıltoprak'ta

Sirtaki Kursu

@Bağdat Caddesi, Kızıltoprak/Kadıköy
@Mecidiyeköy

Yetişkinler için

Her Çarşamba ve Perşembe akşamı Kadıköy Kızıltoprak’ta

Her Salı akşamı Mecidiyeköy’de

Kadıköy Adres: Bağdat Caddesi Nazlı Apt. No: 78/11 34726 Kızıltoprak/Kadıköy

Mecidiyeköy Adres: Büyükdere Cad. Garaj Sok. Andsoy Apt. No:4/8 K:4 Fulya Mah. Mecidiyeköy Meydan Şişli/İstanbul

Bilgi ve kayıt için: 0216 550 9910 | 0535 952 8993

Sirtaki İstanbul hakkında

Sirtaki dansı aracılığı ile keyifli vakit geçirerek bir takım olarak hareket etmenin ahengini fark ediyoruz. Bu farkındalıklarımızı hayatımıza birer olumlu değer olarak dahil etmek, derslerimizin tüm süreçlerinde yer alıyor. Derslerimizde sirtaki müzikalitesini, bu güzel dansın nasıl oluştuğunu, Yunanistan’ı, genel anlamda kültürü ve özelde de sirtaki kültürünü paylaşacağız.

Sirtaki Dansı Nedir?

Sirtaki Yunanistan kökenli popüler bir danstır. Aslen 1964 yılında, müzikleri ünlü Yunan müzisyen Mikis Theodorakis tarafından yapılan Zorba filmi için Hasapiko dansının yavaş ve hızlı versiyonları bir araya getirilerek oluşturulmuştur. Bu dansın ve müziğinin ayırıcı bir özelliği giderek hızlanmasıdır. Çok yavaş Hassapiko adımlarıyla başlayan dans gittikçe hızlanarak hareketli bir Hassaposerviko bölümüyle biter.

Dansın koreografisi, Yunan müziğinin en popüler parçalarıyla icra edilmek üzere tasarlanmaktadır.
Sirtaki geniş kitleler tarafından sevilmiş ve çok sayıda Yunan halk dansları topluluğunun repertuarına dahil edilmiştir.

Yunanistan, dünyada halk danslarının ilk çağlardan beri değişmeden varlığını sürdürdüğü nadir yerlerden biridir. Dans, Yunan halkının yaşamında her zaman önemli bir rol oynamıştır. İnsanların hislerini ve günlük yaşantılarını ifade ettiği bir araç olarak her dansın anlattığı bir hikaye vardır.

Zorba Filmi

Zorba 1964 ABD – İngiltere – Yunanistan ortak yapımı drama filmdir. Özgün adı Alexis Zorbas olan film İngilizce konuşulan yerlerde Zorba the Greek (Tr: Yunan Zorba) adıyla gösterilmiştir.

Senaryosu Nikos Kazancakis’in aynı adlı romanından Mihalis Kakoyannis tarafından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda da Mihalis Kakoyannis yer almıştır. Kakoyannis aynı zamanda Anthony Quinn’le beraber filmin yapımcılarından da biridir. Baş rollerinde Anthony Quinn, Alan Bates, Lila Kedrova ve Irene Papas’ın yer aldıkları filmin müzikleri Mikis Theodorakis’e aittir. Zorba 1965 yılında 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiş bunlardan 3’ünü alabilmiştir.

Zorba filminde Sirtaki Dansı

Sorularınız ve kayıt için bizimle irtibata geçebilirsiniz.