Stratejik Çerçeve Nedir?

Stratejik Çerçeve

Stratejik çerçeve tüm çalışanların aynı hedefe yönelmesini sağlar.

Organizasyonların strateji üzerine düşünürken yaptıkları en büyük hata “strateji”yi “plan yapmak” ile karıştırmalarıdır. Bunlar aynı şey değildirler. “Stratejik planlama” çelişkili bir ifadedir. “Stratejik planlama” ifadesi çoğunlukla işin püf noktasını kaçırır ve bu sebeple olası müşterilerimle çalışmaya başlamadan önce beklentileri netleştirmeye ve kavramları yerli yerine oturtmaya çalışırım.

Bir tanımla başlayalım

Strateji iş oyununu nasıl oynayacağınıza ve nasıl kararlar alacağınıza dair bir çerçevedir. Bu kararlar şirketinizin tüm çalışanlarının her gün alacağı tüm kararları içerir. Kapsamı sermaye yatırımlarından operasyonel önceliklere, pazarlamadan işe alıma, satış yaklaşımlarından markalaştırma politikasına kadar uzanır. Bu kararlara rehberlik edecek stratejik bir çerçeve olmadan organizasyon aynı anda farklı yönlere yol almaya başlar, çok çalışır ancak az sonuç alır, karını maksimize edemez, dağınıklık ve uyumsuzluk acısı çekmeye başlar.

Hangi değeri yaratacaksınız?

Stratejik çerçeve hangi müşteriler için karşılığında ödeme yapmak isteyecekleri hangi değerleri yaratacağınıza karar vermenizi sağlamalı ve hedef karlılığı gerçekleştirebileceğinizi garanti ediyor olmalı. “Strateji” uygulama için gerekli tüm sorulara cevap vermek zorunda değildir, bu sorulara “planlama” cevap verecektir. Ancak strateji hangi oyunun içerisinde oynadığınızı belirler ve bu oyunu nasıl kazanacağınızı beklediğinizi ortaya koyar. Dahası strateji hangi oyunu oynamadığınıza da karar verir, müşteriniz yalvarsa dahi hangi niyetlere sahip olmadığınızı belirler.

Ürünleri, servisleri ve hedef pazarı belirlemek sadece başlangıçtır. Stratejik çerçeve aynı zamanda yeterince kar edebileceğiniz değer hacmini yaratabilmek için hangi iş modelini seçtiğinizi belirler.

Stratejik planlamada iyi olmak için neye ihtiyacınız vardır?

Hangi temel beceriler başarınız için esastır? Bu sorunun cevabı nasıl bir satış ekibi kuracağınızdan operasyon ekibinizin uzmanlığına kadar birçok sorunun cevabını verecektir. Hangi sistemlerin başat olacağını belirlemek herkesin aynı hedefe koştuğundan ve kaynakların doğru harcandığından emin olmanız için önemlidir.

Yazar: Ann Latham
Kaynak: https://www.forbes.com/


Bu yazı İstanbul Go Okulu editörlerince yazılmıştır/çevrilmiştir. İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir