Evdoksia ile Tokat Erbaa’dan geleneksel ve ekolojik tarım ürünleri

Evdoksia ile birlikte ekolojik tarim

Berma Aydın: Ekolojik tarım girişimi Evdoksia kurucusu

Farm & Food & Feed

Permakültür eğitimi almış ve doğaya gönül vermiş Berma Aydın, reklam ve yayıncılık sektörünü geride bırakmış. Şimdi Evdoksia markası altında memleketi Tokat Erbaa’da geleneksel ve ekolojik tarım yöntemleriyle yetiştirilmiş gıda ürünlerini şehirli tüketicilere ulaştırıyor.
Berma Aydın’la röportajımız:

Evdoksia kurucusu Berma Aydın kimdir?

Tokat Erbaa’da geleneksel tarım uygulamaları ile uğraşan çiftçi bir ailenin üyesi, permakültür tasarımı eğitimi almış ve doğaya gönül vermiş bir kadın girişimciyim.
On yıl reklam ve yayıncılık sektöründe sanayicilerle birlikte çalıştıktan sonra, hızla artan ekolojik problemler ve iklim değişikliği gibi sebepler nedeniyle geleneksel ürünlerin ve sağlıklı gıdaların gittikçe artan önemi beni bu alana çekti. Halihazırda ailemin de tarımla uğraşmasını fırsat bilerek, 2017 yılında Evdoksia markası ile ürettiğimiz doğal ürünleri sizlerle buluşturmaya karar verdik.

Evdoksia adı nereden gelmektedir?

Kurumsal adımızı, zengin doğal kaynakları ve jeostratejik konumu nedeni ile binlerce yıldır farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan Tokat’ın kadim isimlerinden biri olan Evdoksia’dan aldık. Antik Yunancada “İyi, saygın ve itibarlı” anlamına gelen Evdoksia markası altındaki ürünler, bu bereketli topraklarda, geleneksel ve ilaçsız doğal tarım uygulamaları ile üretiliyor ve ailemin kadınları tarafından işlenerek sofralara ulaştırılmak üzere hazırlanıyor…

Evdoksia’nın amacını ve misyonunu nasıl tanımlayabilirsiniz?

Tokat Erbaa Bağları

Tokat Erbaa Bağları

Ekolojik tarım uzun zamandır gündemimizdeydi. İnsanı ve doğayı gözetmek fikrinden çıktığımız yolda, ürünlerimizi kurutarak saklama ve besin değerini kaybetmeden tüketiciye sağlıklı şekilde ulaştırma çabaları ile 2018 yılında Kuru’s markasını oluşturduk. Ürettiğimiz ürünler Tokat bölgesine ait yerel türlerden oluşmasının yanında geleneksel yöntemlerle üretilip el işçiliği ve özenle seçilerek hijyenik olarak ambalajlanıyor. Sizlere ulaşan her üründe, Anadolu uygarlıklarının yaşadığı bu toprakların hikayeleri gizlidir.
Doğayı koruyan, toprağı besleyen, temiz ve sağlıklı ürün esaslı küçük ölçekli üretici modelinden, kazancımızı daha iyi üretim modeline dönüştürebilmeyi, örnek bir permakültür çiftliği kurmayı hedefliyorum.

Halihazırda hangi ürünleri servis ediyorsunuz?

Ana ürünümüz bağ yaprağı. Narince üzüm bağlarımız var, mayıs , haziran ve temmuz aylarında salamura yapmak üzere yapraklarımızı topluyoruz ve zeytinyağlı ve etli sarma olmak üzere çeşitlerine göre basıyoruz. Sonra bağ bozumu zamanı geliyor. Narince üzümlerimizi sofralık üzüm olarak yerel pazarlarda satışa çıkarıyoruz. Bir kısmını da çok özel aromaya sahip üzüm pekmezi yapıyoruz.
Organik Asma Yaprağı

Organik Asma Yaprağı

Organik Üzüm Pekmezi

Organik Üzüm Pekmezi

Organik Elma Sirkesi

Organik Elma Sirkesi


Size nasıl ulaşabiliriz? Son sözlerinizi alabilir miyiz?

Evdoksia kullanıcı adıyla bizi Instagram ve Facebook üzerinden kolayca bulabilirsiniz. Evdoksia’nın tarih kokan topraklarından sofralarınıza düşen ışığı hep birlikte çoğaltmak dileğiyle. Afiyetle şifa olsun.
Farm food wine
0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir