Üstün Zekalı Öğrencilerin Anne-Babaları İçin 10 İpucu

Go oyunu, üstün zekalı çocuklara potansiyellerini kullanabilmeleri için geniş bir alan sunar.

Üstün yetenekli bir çocuk büyütmenin püf noktaları

Çocuğunuzun üstün zekalı bir öğrenci olduğu mu tespit edildi? Böyle bir durumda zaman zaman kendinizi oğlunuz veya kızınızla ilgili nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda yardıma muhtaç hissedebilirsiniz. Arkadaşlarınız çocuğunuzun başarılarına hayranlıkla bakarken ve bunun sizin başarınız olarak görürken, üstün zekalı bir çocuğu büyütmenin gerçek zorluklarını ancak siz bilebilirsiniz.

Üstün zekalı bir öğrencinin ebeveyni olmak bir dizi zorluk ve sınavla birlikte gelen bir sorumluluktur ve sizin bu zorlukları göğüslemeye hazır olmanız çok önemlidir. Üstün yetenekli bir çocuğun ebeveyni olmak bazen bulanık sularda yüzmek gibi olsa da, aşağıdaki 10 ipucu size yardımcı olacaktır:

1. Çocuğunuzu değerlendirmeye gönderin

Eğer şimdiye kadar göndermediyseniz, çocuğunuzu ilk fırsatta bir değerlendirmeye göndermeniz çok önemlidir. Bu değerlendirmenin tam olarak neleri içerdiğini öğrenmek için çocuğunuzun okuluna başvurabilirsiniz ve ardından değerlendirme işlemi için süreci başlatın. Bu süreçte çocuğunuzun öğretmenlerinden birinden alınmış bir tavsiye mektubuna ihtiyacınız olabilir veya çocuğunuzun ödevlerinden bazılarını sunmanız gerekebilir. Ayrıca, çocuğunuzun sözlü veya yazılı bir teste girmesi de gerekebilir.

Üstün zekalı öğrencileri tespit etmek için ülke genelinde kullanılan belirlenmiş standartlar yoktur; çocukların hangi şartlarda üstün zekalı kabul edildiğine dair okulunuzun bulunduğu bölgenin kendi standartları olacaktır.

2. Çocuğunuzun okulunun üstün zekalı öğrenciler için bir eğitim programı olup olmadığını araştırın

Çocuğunuz değerlendirme sürecinden geçtikten sonra onu özellikle üstün zekalı öğrenciler için hazırlanmış bir akademik programa yazdırma seçeneğiniz olabilir. Bu programlar bölgeden bölgeye değişmektedir. Bu eğitim programları genellikle üstün zekalı çocuklara, normal sınıflarda göremeyecekleri ileri-seviye dersler görme şansı sunmaktadır. Böyle bir tecrübe çocuğunuza aynı zamanda, kendisininkiler ile benzer ilgi alanları ve kişilikleri olan diğer üstün zekalı çocuklarla etkileşime girme şansı da sunacaktır.

3. Üstün zekalı çocuklar için müfredat dışı programları araştırın

Çoğu zaman okulların üstün zekalı çocuklara sunabildikleri kaynaklar ya sınırlı miktardadır ya da seviyelerinin altında kalmaktadır. Eğer sizin çocuğunuz için de durum buysa, hemen umutsuzluğa kapılmayın! Çocuğunuzun eğitimsel müfredatını destekleyecek çok sayıda kaynak mevcuttur, bunlar arasında üstün zekalı öğrencilere ve ailelerine hizmetler sunan kuruluşlar da bulunmaktadır. Hızlıca yapabileceğiniz bir internet taraması da üstün zekalı öğrenciler için çeşitli faaliyetler ve kaynaklar sunan kapsamlı internet sitelerine ve kurumlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Olaya farklı bir bakış açısıyla yaklaşın ve mevcut olanakları inceleyin, böylece oğlunuza veya kızınıza en uygun kaynakları sunabilirsiniz.

4. Beklentilerinizde gerçekçi olun

Üstün zekalı bir öğrencinin ebeveyni olarak, çocuğunuzun sıra dışı başarılara imza atmasına alışmak çok kolaydır. Her ne kadar kızınızın pek çok dalda başarılı olduğunu görmek heyecan verici olsa da, hayatın her alanında başarılı olmasını ummak pek de mantıklı değildir. Örneğin, 7 yaşındaki kızınızın sekizinci sınıftaymış gibi okuyabilmesi, sekizinci sınıfa giden bir öğrencinin duygusal olgunluğuna sahip olduğu anlamına gelmez. Kısacası küçük kızınız en sevdiği televizyon programını kaçırdı diye ağlamaya başlarsa şaşırmayın! Çocuğunuzun güçlü yanlarını kabullenip bunları övmeniz ne kadar önemliyse, biraz desteğe veya yardıma ihtiyacı olduğunda bunları sağlamanız da aynı derecede önemlidir.

Çocuğunuzun güçlü yanlarını kabullenip bunları övmeniz ne kadar önemliyse, biraz desteğe veya yardıma ihtiyacı olduğunda bunları sağlamanız da aynı derecede önemlidir.

5. Çocuğunuzun haklarını savunun

Üstün zekalı çocuklar

İstanbul Go Okulu çocuk Go atölyesi grubu

Ebeveyni olarak, çocuğunuzun en önemli savunucusu sizsiniz. Bu durum özellikle sınıf için geçerlidir. Üstün zekalı öğrencilerden çoğunlukla sınıftaki diğer öğrencilerle aynı işleri yapmaları beklenir. Hatta bazen daha az yetenekli öğrencilere rehberlik etmeleri istenir. Her ne kadar diğer öğrencilere rehberlik etmenin bazı getirileri olsa da, çocuğunuzun hak ettiği yönlendirmeleri ve ilgiyi alabildiğinden emin olmalısınız.

Çocuğunuzun öğretmenine, çocuğunuz için özelleştirilmiş bir ders planı uygulamanın mümkün olup olmadığını sorun. Örneğin, eğer çocuğunuz dil bilgisi ve edebiyat dersini diğer öğrencilerden yarım saat önce tamamlıyorsa, belki de bu vakti yaratıcı yazarlık ödevi yaparak geçirmesi faydalı olabilir. Çocuğunuz adına konuşmaktan çekinmeyin!

6. Yaratıcı ifadelere fırsat tanıyın.

Üstün zekalı öğrenciler genellikle çok yaratıcı olurlar. Çocuğunuzun çok canlı bir hayal gücü olabilir. Çocuğunuz görsel ve gösteri sanatlarından keyif alıyor olabilir. Çocuğunuzun yaratıcılığını gösterebileceği bir yöntem keşfedin. Belki mahallenizdeki hobi malzemeleri mağazasına gidip resim malzemeleri alabilirsiniz. Ya da bölgenizde bir çocuk tiyatrosu olup olmadığını araştırabilirsiniz. İhtimal o ki üstün zekalı öğrencinizin sanat dostu ortamlarda büyüyüp yeşerdiğini göreceksiniz.

7. Çocuğunuza sosyal yeteneklerini geliştirmesinde yardımcı olun

Üstün zekalı çocuğunuzun kişiliğinin sıklıkla sosyal ilişkileri üzerinde bir gerilim etkisi yarattığını fark edebilirsiniz. Kuvvetli bir adalet duygusu veya fikirleri tartışmaktan keyif almak gibi olumlu karakter özellikleri, yaşıtları tarafından olumsuz şeyler olarak algılanabilir. Böyle bir durumda, çoğu çocuk üstün zekalı öğrencileri patronluk taslayan ya da eleştirel kişiler olarak görebilirler. Çocuğunuzu diğerlerini dinlemeye veya kendisini başkalarının yerine koymayı teşvik ederek ona yardımcı olabilirsiniz. Bunu yapmanın bir yolu, çocuğunuzla çeşitli sosyal durumları rol yaparak canlandırmanızdır.

8. Çocuğunuzun zorluk yaşamasına fırsat tanıyın

Sanat için Sanat

İstanbul Go Okulu’nda yaratıcı drama dersi

Üstün zekalı çocuklarda sıklıkla görülen başka bir kişilik özelliğini ele alalım: Başarısızlık korkusu. Üstün zekalı çocuk her şeyi hızlı ve kolayca öğrenmeye alışmıştır. Ancak eninde sonunda kavramakta zorluk çekeceği bir şeyle (bir konu, bir enstrüman, bir ödev, vs.) karşılaşacaktır. Bu olduğunda, çocuğunuzu destekleyin ve cesaretlendirin, fakat vazgeçmesine izin verme dürtünüze karşı koyun.

Bir çocuğa zorluk çekme fırsatı verildiğinde iki şeyden bir tanesi gerçekleşecektir: Ya çocuk sonunda bir az veya çok bir başarı elde eder, ya da başarısız olur. Eğer başarılı olursa, çok çalışıp bir iş başarmanın tatminini yaşayacaktır. Eğer başarısız olursa, dünyanın sonunun gelmediğini ve sizin hala onu sevdiğinizi görecektir. Bunların her ikisi de kıymetli derslerdir!

9. Diğer ebeveynlerle konuşun

Sizinle “aynı gemide yol alan” diğer ebeveynlerle konuşmak her zaman faydalıdır. Diğer üstün zekalı öğrencilerin ebeveynleri paha biçilmez kaynaklar olabilirler.

Örneğin, eğer kızınız evinizdeki ve okul kütüphanesindeki tüm kitapları okuduysa, bir arkadaşınıza çocuklarınızın kitap değiş-tokuşu yapıp yapamayacağını sorun. Ya da bir başka ebeveynin, okulun kendi çocuğuna yetecek seviyede hizmet sunmasını sağlamada zorluk yaşadığını fark ederseniz, ona destek olun ya da siz benzeri bir durumda kaldığınızda başarılı olmanızı sağlayan bir yöntem önerin. Üstün zekalı öğrencilerin ebeveynleri birbirleri ile konuşarak ya da kaynaklarını paylaşarak birbirlerine destek olabilirler.

10. Çocuğunuzu cesaretlendirin

Evladınız dönüp de kendi çocukluğuna baktığında, en büyük hayranının siz olduğunu fark etmesini isteyeceksiniz. Her gelişim çağı kendi zorluğuyla gelir ama sizin sevginiz ve desteğinizle, üstün zekalı öğrenciniz büyüyüp yeşerecektir.

Yazar: Rick and Teena Kamal
Kaynak: https://www.specialneeds.com


Bu yazı İstanbul Go Okulu editörlerince yazılmıştır/çevrilmiştir. İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir