verimlilik

Verimlilik Yöntemleri

Öğrencilerin hangi yaşta olursa olsun derslerinde belli bir başarı sağlamasının birçok koşulu vardır. Bu koşulun başında verimlilik konusu geliyor. Derslerde sağlanacak olan verimlilik başarının en temel şartı olarak dikkat çekiyor. Bu nedenle verimlilik unsurunun sağlanması da birtakım şartların yerine getirilmesi ile mümkün oluyor. Verimlilik unsurunun kaliteli bir şekilde yerine getirilmesi durumunda öğrencilerin her derslerinde hem de sınavlarda başarı gösterme ihtimalleri oldukça yükseliyor. Bu nedenle birçok uzmanın bu konuda dile getirmiş olduğu yöntemlerin uygulanması ile öğrenciler hem strese girmiyor hem de pozitif bir şekilde başarı elde ediyorlar. Verimlilik olgusu öğrencilere ne kadar erken uygulatılır ise başarı ivmeleri tüm eğitim öğretim dönemlerinde geçerli oluyor.

Verimliliği Artırmanın Yöntemleri

Verimliliği artırmanın birçok yöntemi vardır. Ancak temel yöntem ezbercilikten uzak bir eğitim yönteminin geliştirilmesidir. Öğrenciler ezbercilik yöntemini derslerin ağır ve yoğun olmasından tercih etmiş olsalar da ezbercilik sistemi öğrencilere geçici başarılar elde etmelerini sağlıyor. Çünkü ezbercilik nedeni ile elde edilen bilgiler belli bir süre sonra unutuluyor. Ezbercilikten uzak, öğrenmeye eğilimli yöntemlerin benimsenmesi elde edilecek başarının geniş bir zaman dilimine yayılmasını sağlıyor. Bu da öğrencilerde hem başarı olgusunun gelişmesini sağlıyor hem de öz güvenlerinin yerine gelmesine olanak sağlıyor. Verimliliği artırmanın bir başka önemli planlı ve programlı bir çalışma disiplini elde etmektir. Planlı ve programlı bir şekilde günlük olarak çalışmak başarının çok daha kolay bir şekilde gelmesini sağlıyor.

Planlı ve Programı Çalışarak Verimliliği Artırmak

Öğrenciler için ders çalışmak sıkıcı gelen bir durum olarak görülüyor. Bu nedenle öğrenciler günlük çalışma yerine sınava yakın bir tarihte çalışmayı tercih ediyorlar. Ancak bu durum özellikle sınav haftası geldiğinde öğrencilerin birden fazla sınav olmasından dolayı zamanlarını doğru kullanamamalarına ve zamanı yetiştirememelerine neden olabiliyor. Bu da başarı ihtimalini oldukça düşürüyor. Verimliliği artırmanın en etkili yolu sınavlardan günler öncesi planlı ve programlı bir şekilde çalışmaktır. Günlük olarak çalışma yöntemi öğrencilerin her an verimli olmalarını sağladığı için sınavlara da her an hazır olma durumlarını ortaya çıkarıyor. Planlı ve programlı bir şekilde çalışmak neticesinde başarıyı getirdiği gibi öğrencilerin öz güvenlerinin de oluşmasını sağlıyor.

Araştırma ile Verimliliği Artırmak

Bir konunun sırf başarıya giden bir engel olarak öğrenilmesi gerektiği konusundan ilgili konunun hayatın her alanında lazım olabileceği düşüncesine geçiş verimliliğin en önemli şartlarından birisidir. Bu düşünceye sahip öğrenciler herhangi bir konu ile ilgili detaylı bir araştırma içerisine girerek kendilerini çok yönlü bir şekilde geliştirebiliyorlar. Araştırmanın sağlamış olduğu bir başka önemli fayda da öğrencilerin ilgili konu hakkında kısıtlı kaynak içerisinde kalmasını engelleyerek çok daha geniş ve detaylı bilgiler elde etmelerine olanak sağlamasıdır. Çalışma yöntemlerini bu usuller çerçevesinde yerine getiren öğrencilerin eğitim öğretim dönemlerinde verimlilik konusunu en üst seviyeye çıkardıkları görülüyor.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir