Olumlu Düşünmeyi Arttırmak İçin Dört İpucu

Olumlu düşünmek

Bardağın limonlu yanına bakmaya ne dersiniz?

Nasıl Pozitif Düşünebiliriz?

Pozitif ve daha iyimser olmak, diğer tüm beceriler gibi öğrenilebilecek bir beceridir. Pozitif düşüncenin sağlık açısından önemli faydaları vardır. Stresten arınmanıza, depresyonla mücadele etmenize ve daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir. Çalışmalar pozitif düşüncenin grip gibi hastalıklara karşı daha yüksek direnç geliştirmeye bile yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Yine de, “pozitif düşün” ifadesi o kadar gelişigüzel şekilde kullanılmaktadır ki, neredeyse bir klişe haline gelmiştir. Peki pozitif düşünce aslında ne demektir?

Pozitif düşünce, gerçekleri görmezden gelip aklınız bir karış havada yaşamanızı söylemez. Bunun yerine, hayata karşı daha kendine güvenli ve üretken bir yaklaşım benimseyen bir düşünce biçimine işaret eder. Bardağın dolu tarafını görme deyimi, insanın aynı duruma tamamen farklı iki şekilde nasıl bakabileceğini ifade eder. Bu doğrultuda, pozitif düşünce bir durum karşısında sadece kötüye odaklanmaktan ziyade içindeki iyi şeyleri görmeye çalışmak anlamına gelir.

  1. Pozitif Düşünce İç Konuşmayı Gözlemlemekle Başlar

İç konuşma, hepimizin kafasından hiç durmadan geçen o sonsuz düşünce akışıdır. İç konuşma birçok açıdan günlük hayatlarımızdaki deneyimleri analiz etmek ve işlemek için faydalı bir yol sunabilir. Pozitif düşünce bir adım geri atmamıza, korkularımızla baş etmemize ve özgüven oluşturmamıza yardımcı olabilir.

Fakat birçoğumuzun çok iyi bildiği gibi, bu iç konuşma yoğun bir kaygıya ve özgüven azalmasına da sebep olabilir. “Yeterince iyi değilim”, “Tam bir hayal kırıklığıyım” gibi gerçekçi olmayan, genelleyici ifadeler kişiyi olumsuz etkileyebilir ve kişiyi paralize ederek eylemsizliğe sürükleyebilir.

Negatif düşünceleri tersine çevirip pozitif düşünmeye başlamak bir gecede olacak bir şey değildir. Yine de, günlük düşünce egzersizleriyle pozitif bir iç konuşma geliştirmek, negatif düşünce kalıplarının yerine pozitif düşünce alışkanlığını yerleştirmeye yardımcı olabilir.

Daha şiddetli vakalarda, depresyon ve kaygı sorunları olan kişiler yüksek seviyede bir işlevsiz ve yıkıcı iç konuşma deneyimi yaşar ve bu da onların bakış açısını çarpıtır. Bu seviyede bir negatif iç konuşmayla karşı karşıya olan insanlar bilişsel terapist gibi bir profesyonelle yapacakları çalışmadan büyük fayda sağlayabilir.

  1. Güne Pozitif Olumlamalarla Başlayın

Dalai Lama’nın dediği gibi: “Sabah aklınızdan geçecek tek bir pozitif düşünce tüm gününüzü değiştirebilir.”

Olumlu düşünmek ve pozitif düşünce

Hayır. Gözlükler Dalai Lamai’nın değil.

Günün başında pozitif olumlamalar için kısa bir zaman ayırmak, günün geri kalanı için niyet belirleme işlevi görecektir. Peki pozitif olumlama nedir?

Pozitif olumlama, kendine güven ve iyimserlik telkin etmek amacıyla, genellikle yüksek sesle veya yazıyla tekrarlanan ifadelerdir. Her sabah kendiniz hakkında beş pozitif ifadeyi tekrarlamak için zaman ayırın. Olumlamalar şimdiki zamanda olmalı, sadece pozitif sözcükler içermeli ve bir gerçeği ifade etmelidir. “Yeterince iyiyim”, “Aklıma koyduğum her şeyi yapabilirim”, “Korkularımla yüzleşecek öz güvene sahibim”, “İyi kararlar verme konusunda kendime güveniyorum” veya “Sağlıklı ve mutluyum” gibi ifadeler örnek olarak verilebilir.

Her olumlamayı üç kez tekrar edin ve sonra sıradakine geçin. Bu pratiği tekrarlamak, zaman içinde alışkanlık haline gelmiş bir pozitif düşünce kalıbı geliştirmenizi sağlayacaktır.

  1. Her Gün Meditasyon İçin Zaman Ayırın

Hayatlarımızın bu baş döndürücü temposunda oturup meditasyon yapmak birçoğumuza imkansız görünebilir. Ancak meditasyon yapmak için Nepal’de iki hafta inzivaya çekilip hiç konuşmadan oturmanız gerekmez. Kanada’daki Waterloo Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, günde sadece 10 dakikanın stresle başa çıkmaya ve negatif düşünce kalıplarını tersine çevirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Insight Timer gibi ücretsiz indirilebilecek meditasyon uygulamaları, meditasyona başlamak için harika birer araç olabilir. Kaygılı düşünce kalıplarını yatıştırmanıza yardımcı olması için gün içinde meditasyon yapmak üzere bir zaman seçin (örneğin yatmadan hemen önce).

 

Sabah meditasyonu ve güneşin doğuşu

Instagram’a böyle fotoğraflar yüklemek için değil öncelikle kendiniz için meditasyon yapmalısınız.

  1. Negatif Düşünceleri Nelerin Tetiklediğine Daha Yakından Bakın

Pozitif düşünce sadece negatif düşünceleri bir kenara itmek ve duyguları bastırmak anlamına gelmez. Negatif düşünce kalıpları, içimizdeki çözülmemiş sorunları ve duygusal açıdan iyileştirmemiz gereken noktaları açığa çıkarabilir. Kendinden şüphe etme duygusunun belirli kalıplarla tekrar tekrar ortaya çıktığını fark ediyor musunuz? Negatif iç konuşmayı tetikleyen durumlar veya insanlar, hayatınızdaki değiştirmeniz veya geliştirmeniz gereken alanlara işaret edebilir.

Kaynak: https://www.goodnet.org

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir