ayı kapanı

Snapback

Taş esir etmenin cazibesine kapılmadan önce: Ne zaman ve nasıl?

Tüm okuyucularımızın bildiği üzere, Go’da tek amaç taş esir etmek değildir. Oyunda çoğu zaman esir edilen taşlardan ziyade ele geçirilen alanlardan puan kazanırsınız. Dolayısıyla tek nefesi olan bir taş ya da grup gördüğümüzde panik içerisinde o taşı esir etmeden önce düşünmekte fayda var: Tahtada bu taşı esir etmekten daha önemli bir alan ya da nokta var mı?

Bu genel bakışı kaybetmemek kaydıyla oyunun herhangi bir anında getireceği puan ya da sağlayacağı stratejik avantaj nedeniyle bir taşı ya da grubu(tahtadaki tek başına bir taş da grup sayıldığı için artık sadece gruplardan bahsedeceğim) esir etmek isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda nefesleri saymanız, bağlantıları görebilmeniz ve olabildiğince doğru ve uzun bir şekilde gelecek hamleleri okumanız gerekir. Bu çalışmayı yapmanız her durumda kaçınılmaz olsa da işinizi kolaylaştıracak bazı taş esir etme teknikleri vardır. Bu tekniklere “Snapback” ile bir giriş yapmak istiyorum.

Snapback:
Bazen büyük bir grubu ele geçirmek için bir ya da birkaç taşınızı gözden çıkarabilirsiniz. Bunun en bilinen uygulamalarından biri snapback’tir. Rakibe bir taş ikram edersiniz, ancak rakip o taşı esir ederse birden kendi grubunun tek nefesi olduğunu fark eder. Ve şimdi siz fedakarlığınızın sonucu olarak daha büyük bir grubu ele geçirebilirsiniz.

Şekil 1

Şekil 1

Şekil 1

Üçgen işaretli siyah taşların tek nefesi var. İlk bakışta bu taşları kare işaretli beyaz taşı esir ederek kurtulabileceğimizi düşünebiliriz.

snapback_2

Şekil 2

Şekil 2
Ancak üçgen işaretli taşlar beyaz taşı esir ettikleri halde halen bir nefese sahiptirler. Dolayısıyla şimdi beyaz oyuncu üç siyah taşı da esir edebilir. Şekil 1’e tekrar bakacak olursak buradaki siyah taşların kurtarılma şansı olmadığını söyleyebiliriz.

Yazan: Mehmet Emin Barsbey

Not: Bu yazı Akıl Oyunları Dergisi Yaz 2012 sayısında yayınlanmıştır.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir