üstün yetenekli çocuklar

Üstün Yetenekli Çocuklar

Eğitim alanında üstün yetenekli çocuklar için özel eğitimler verilmektedir. Kurum bünyesinde özel eğitmenler ve hocalar tarafından gerçekleştirilen dersler, seçmelidir. Çocukların ilgi ve yetenekleri baz alınarak yönlendirmeler yapılmaktadır. Birden fazla dersi seçmek ve katılım sağlamak da mümkündür. Derslerin ortak noktası zeka geliştirici ve sosyal bir ortamda gerçekleşiyor olmasıdır.

Çocuklar için Hızlı Okuma Dersi

Üstün yetenekli çocuklara özel ilk ders hızlı okuma dersidir. Hem hızlı hem de anlayarak okumanın teknik bilgileri öğrencilerle paylaşılır. İlk okul üçüncü sınıftan lise öğrenimine kadar birçok yaşta çocuk, bu derslere aktif olarak katılabilir.

Söz konusu uygulamalar iki şekilde tatbik ediliyor. Grup derslerinde 4- 5 kişilik sınıflarda hızlı ve kavrayarak okuma dersleri düzenlenir. İhtiyaç duyulduğu takdirde aynı dersler bire bir de verilmektedir. Amaç çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak ve anlayarak okumasını kısa sürelerde sağlamaktır.

Go Atölyelerinde Yeni Dersler

Satranç oyunundan çok daha grafit ve zor olduğu bilinen go oyunu için özel atölyeler mevcuttur. Go oyunun tüm hamleleri, oyun stilleri ve teknikleri öğretilmektedir. Aynı zamanda bu zihin açıcı oyunun turnuvalarına katılım da sağlanmaktadır. Amaç hem sosyal bir ortamda rekabeti öğretmek hem de Go oyunu sayesinde analitik düşünmeyi perçinlemektir.

Söz konusu ulusal turnuvalar ve kamplar yılda bir kez yapılmaktadır. Go oyununun yanında etik değerler de kavramsal ve uygulamalı olarak öğretiliyor. Karşı tarafa saygılı ol ve rakibe karşı alçak gönüllü olmak gibi evrensel değerler, çocuklara özel bir disiplinle arz edilir.

Go oyunu ağır oynanan ve yüksek düşünce gerektiren bir oyundur. Bu nedenle öğrencilere dolaylı olarak sabırlı olmak ve acele karar vermemek gibi manevi ve davranışsal erdemler de aktarılır.

Çocuk Atölyelerinde bir Diğer Seçenek: Satranç Kursu

Bir diğer seçenek satranç atölyesidir. Go oyunundan önce satrançtaki üstün yetenekler gözlemlenmektedir. Bazı ebeveynler ise satranç oyununu Go oyunundan önceki aşama olarak değerlendirmektedir. Burada çocukların ilgi gösterdiği oyunları bilmek ve ona göre yönlendirme yapmak da önemlidir. Satranç atölyeleri geniş bir yaş kitlesine hitap ediyor. 7 yaşındaki çocuklar için başlayan atölye kayıtlarına 18 yaşındaki gençler de katılabilir.

Şan ve Piyano Dersleri

Üstün yetenekli çocukların katılım göstereceği etkinlikler sadece oyunla sınırlı değildir. Sanat ve kültür destekli programlara da çok uygun fiyatlarla katılım sağlanabilir. Şan ve piyano derslerinin kayıtları açıktır. 6 yaş üstü çocukların tamamı hem şan hem de piyano dersi alabilir. Haftada bir saat olmak üzere piyano hocalarının özel ilgisiyle dersler verilmektedir. Nota bilgisi gibi teorik eğitimlerden sonra piyano üzerinden uygulamalı çalışmalar yürütülüyor.

Son Seçenek: Origami Atölyesi

Yeteneklerin geliştirilmesi için açılan bir diğer kurs origami atölyesidir. Tamamen el becerisine dayalı olan origami dersleri her hafta pazar günleri verilmektedir. Telefon ya da internet üzerinden kayıt yaptırmak ve derslere vakit kaybetmeden katılmak mümkündür.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir