üstün zekalı çocuklar

Üstün Zekalı Çocuklar ve Davranış Özellikleri

Okul çağındaki çocukların yaklaşık yüzde 3’ü üstün zekalıdır ve potansiyellerini geliştirmelerine yardım etmenin en iyi yolu hem öğretimi hem de sınıfı farklı şekillerde organize etmek olabilir. Üstün zekalı çocuklar IQ değeri 125’in üzerinde olan, son derece zeki birer öğrencidir. Bu çocukların zamanında tespit edilmesi, potansiyellerini geliştirme ve okulda başarılı olmalarına yardımcı olma konusunda fark yaratılabilir.

Çocuğunuzun Üstün Zekalı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Her ebeveyn çocuğunun özel olduğunu düşünür ve haklıdır da… Eğitim açısından bakıldığında, üstün yetenekli veya üstün zekalı çocuklar bir veya daha fazla alanda istisnai bir kabiliyete sahiptir. Üstün yetenekli çocuklar ifadesi çocukların çok küçük yaşlardan itibaren gösterebilecekleri çeşitli istisnai yetenekleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Üstün zekalılık ve yetenek, her çocukta farklı şekilde kendini gösterebilir. Bu belirtiler şöyle sıralanabilir;

Çocuğunuz çevresine erken ilgi duyuyorsa, son derece iyi gözlem becerileri varsa, kapsamlı bir kelime hazinesine sahipse, olağanüstü bir hafızası olduğunu düşünüyorsanız üstün zekalı olabilir. Diğer belirtiler ise erken ve akıcı konuşmak, erken okuma yeteneği, uzun süreli konsantre, olağan dışı veya kurnaz sorular sorma, fikirleri çabuk kavramadır.

Üstün Zekalı Çocukları Desteklemek için Ne Yapılabilir?

Çocuğunuzun özel bir yeteneği olabileceğini düşünüyorsanız, iyi bir desteğe ihtiyacınız var demektir. Üstün yetenekli bir çocuğun davranışı bazen çok zorlayıcı, yorucu ve hatta rahatsız edici olabilir. Bazı üstün yetenekli çocukların diğer çocuklardan daha az uykuya ihtiyacı vardır ve bu stresli olabilir. Çocuğunuzun üstünlüğünü kabul etmek çocuğunuzun mutluluğu ve gelişimi için önemlidir.

Yaşıtlarından İleri Düzeyde Olduklarını Unutmayın

Tüm küçük çocuklar gibi, yetenekli bir çocuk bir hafta bir şeyle ilgilenebilir ve bir sonraki hafta tamamen farklı bir şeyle ilgilenebilir. Çocuğunuza, yaşları büyük olan diğer çocuklarla olduğu kadar, yaşça daha büyük ​​düşünen diğer çocuklarla arkadaşlık kurmaları için yardım edebilirsiniz. Çocuğunuza karşı olumlu bir tutuma sahip olmak, ilgisini takdir etmek yeteneğini geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Çocuğunuza keşfetmesi ve oynaması için birçok fırsat sunmanız gereklidir. Kamuya açık sergiler, müzeler ve sanat galerileri, sanat, müzik, kültürel, dil veya spor odaklı küçük çocuklar için gruplar için çocuk merkezlerinde kendisine benzeyen çocuklarla arkadaşlık etmesini sağlayabilirsiniz. Kültür kulüpleri, çocuğunuzu büyütebilecek ve genel olarak gelişimine yardımcı olabilecek etkinlikler ve deneyimler sunar.

Öğretmenlerle Konuşun

Çocuğunuzun üstün zekalı olduğunu düşünüyorsanız öğretmenleriyle konuşabilirsiniz. Öğretmenler, çocuğunuzun ilgi alanlarını ve yeteneklerini bilmeleri ve onları iyi destekleyebilmelerine yardımcı olur. Ayrıca öğretmenler, daha sonra ne yapılması gerektiği konusunda size tavsiyede bulunabilir ve size yardımcı olabilecek kişilerin iletişim bilgilerini sağlayabilirler.

Üstün zekalı çocuklar için verilecek erken eğitim ileri ki yaşlardaki gelişimini etkileyecektir. Erken müdahalenin amacı, çocukları riske sokan engellerin veya koşulların etkilerini hafifletmek ve böylece bu çocukların ileride doğabilecek başarısızlığının önlenmesine yardımcı olmaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir