Nasıl Düzenli Olunur ve Düzenli Kalınır?

Düzenli olmak ve kalmak mümkün

Eğer bir şeyleri hatırlamak istiyorsanız, onları yazılı hale getirin

Düzenli Olmanın 25 Yolu

İşte size evde, işte ve diğer her şeyde hayatınızı nasıl organize edeceğinizi gösterecek ipuçları. Tüm bunları yapmak bir angarya gibi gözükebilir, ancak düzenli kalmak uzun vadede hayatı kolaylaştırır.

1. Bir Not Defteri ile Hayatınızı Nasıl Düzenleyebilirsiniz?

Her şeyi yazın ve hafızanıza güvenmeyin. Çoğumuzun bir şeyleri hatırlamakta zorlandığı konusunda hepimiz hemfikiriz. Eğer bir şeyleri hatırlamak istiyorsanız, onları yazılı hale getirin ya da Evernote gibi dijital bir not defterine kaydedin. Hatta bunu sabah rutininizin bir parçası haline getirebilirsiniz.

Her sabah oturun ve yapmanız gerekenleri not edin. Bir defteri haftalık yemek programı hazırlamak ve yemekleri hazırlamak için, rutin bir görevi takip etmek için, bir market listesi, alışveriş listesi veya görev listesi yazmak için kullanabilirsiniz.

Yapılacaklar listelerinizi, günlük ve aylık görevlerinizi, alışveriş listelerinizi ve diğer bilgilerinizi bir yerde yazılı olarak tutmak, kafanızı çarptığınızda ve kendi adınızı unuttuğunuzda bile istediğiniz zaman geri dönüp bakmanıza olanak tanır.

Hayatınızı bir defterle nasıl düzenleyeceğinizi öğrenirken, temel bilgilerle başlayın. Yapmak istedikleriniz için en uygun defteri bulun. Bunlar seçim yapabileceğiniz günlükler, defterler ve rehberli aylık ajandalar olabilir.

O zaman defterinizi nasıl yapılandıracağınıza karar vermenin zamanı geldi. Her şeyi yeni organizasyon ihtiyacınızı destekleyecek şekilde yapılandırın. Önce yapılması gerekenleri optimize edin, sayfalarınızı farklı zamanları temsil eden bölümlere ayırın veya mantıklı olacağını düşündüğünüz yerlerde sütunlar ve madde işaretli listeler kullanın.

Not defterinizi yanınızda taşımayı unutmayın. Hayatınızı düzenlemeye çalışırken ihtiyaç duyduğunuzda elinizin altında olması iyidir. Kolayca erişilebilir olmalı ve tüm notlarınızı ve listelerinizi çeşitli yerlere not etmek yerine tek bir yerde tutmalıdır.

2. Her Şeyin Yedeklerini Yapın

Bilgisayar dosyalarınızı ve önemli belgelerinizi yedekleyin ve araba ve ev anahtarlarınızın kopyalarını alın. Bir tanesini dışarıda çok belirgin olmayan bir yere saklamanızı öneririz. Ön paspasın altını herkes kontrol edebilir!

Önemli evraklar

Kimliklerinizi, pasaportlarınızı ve banka bilgilerinizi tarayın, ardından hepsini bilgisayarınızda güvenli bir klasöre koyun.

Kimliklerinizi, pasaportlarınızı ve banka bilgilerinizi tarayın, ardından hepsini bilgisayarınızda güvenli bir klasöre koyun. Mali kayıtlarınızın, doğum belgelerinizin, tapularınızın ve sigortanızın orijinal ve fotokopilerini tek bir klasörde, tercihen bir kasada saklayın.

3. ‘Yerine Koyma’ Uygulaması

Şefler mutfak içinde ve dışında son derece düzenli insanlardır. Sırları nedir? Her şey için bir yerleri vardır.

Giysilerini, ambalaj kağıtlarını, el işlerini ve temizlik malzemelerini ayırır ve bunları etiketli kaplarda veya evdeki dolaplarda saklarlar. Mutfakta, çalışma alanlarını iyi organize etmek için eğitilirler, böylece her şeyleri düzenli olur ve tüm malzemelerin tam olarak nerede olduğunu bilirler.

Bunu yapmak zaman alacaktır, ancak bir süre sonra, evinizdeki her şeyin bir evi olduğunda ihtiyacınız olanı bulmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Başka bir örnek; kalemlerinizin ve kurşun kalemlerinizin bir kalemliği var mı? Yoksa masanıza dağılmış ve çekmecelere mi atılmış durumdalar? Peki ya el işi malzemeleriniz? Bu malzemeler için özel bir alanınız var mı, yoksa yapıştırıcıya ihtiyacınız olduğunda kendinizi çılgınca bir arayış içinde mi buluyorsunuz?

Her şeyi kaplara ayırın, bu kapları etiketleyin ve onlara bir yuva bulun.

4. Fotoğraflarınızı Tarayın ve Yedekleyin

Çocukluk fotoğraflarınızın son kopyasını kaybetmekten mi endişeleniyorsunuz? Sehpanızın üzerindeki hantal resimli kitaplardan bıktınız mı? Yerden tasarruf etmek ve bu değerli anıları kaybetmediğinizden emin olmak için resimleri taratın. Hatta bunları dijital baskı merkezinde taratabilirsiniz.

Tüm fotoğraf ve videolarınızı içinde barındıran, yerden tasarruf sağlayan bir flash bellek ile üstesinden geleceğiniz dağınıklığı bir hayal edin.

5. Düzenli Olarak Toplayın ve Dağınıklığı Giderin

Düzenli kalmanın en iyi yolu, günün belirli saatlerini dağınıklığı gidermek ve temizlik yapmak için ayırmaktır. Bunun büyük bir zaman dilimi olması da gerekmez, günde 15 ila 30 dakika yeterlidir.

Dağınıklığı giderirken, kendinize her bir eşyayı gerçekten kullanıp kullanmadığınızı sorun. Eğer kullanmıyorsanız, onlardan kurtulun! Tüm depolama alanlarınızı kullanın ve ister atılacak, ister bağışlanacak ya da satılacak olsun, dağınıklığın gitmesi için bir alan belirleyin.

Gitmek istediğiniz yol satmaksa, Dolap gibi ikinci el alış satış platformu fazla eşyalardan kurtulmanın ve bu süreçte biraz para kazanmanın basit ve kolay bir yoludur.

20/20 kuralına uymak da yardımcı olur. Gerçekten ihtiyacınız olan bir şeyden kurtulursanız, bulunduğunuz yerden 20 dakikadan daha kısa bir sürede 20 dolardan daha az bir fiyata yenisini alabilirsiniz. Bu, insanların çoğu için geçerlidir.

Dolayısıyla, gerçekten ihtiyacınız olan bir şeyi satmış olsanız bile, kolayca ve ucuz bir şekilde tekrar satın alabileceğinizi unutmayın.

6. Gözde Noktaları Temiz Tutun

Her ev ve ofiste dağınıklığın yoğun olduğu bir nokta vardır. Olağan şüpheliler lavabo, yemek masası, kiler, komodin ve yatak odası çekmeceleridir. Bu yerleri not edin ve günlük olarak düzenleyin.

Dağınıklık nerede saklanır?

“Dağınıklığın” olduğu yeri bulun ve onu oradan çıkarın!

Toz almak, dergileri istiflemek ve antika eşyaları yeniden düzenlemek ilk başta sıkıcı görünebilir. Bunlar rutininizin bir parçası haline geldiğinde, bunları yaptığınızı fark etmeyeceksiniz bile.

7. Geri Dönüştürün ve Bağışlayın

Dolabınız açılmamış çantalar ve hala etiketleri üzerinde olan kıyafetlerle mi dolu? Kitaplığınız okunmamış kitaplarla mı dolu?

Muhtemelen, her ne ise okumadıysanız, giymediyseniz veya kullanmadıysanız, muhtemelen hiç kullanmayacaksınızdır. Bunları bir hayır kurumuna bağışlayın ya da ikinci el satış sitelerinde satın. Bir çok bağış merkezi bulabilirsiniz ve bu bağışlar sizin karmaşanızı azaltırken ve ayrıca iyi hissetmenizi sağlarken, başkalarının da faydasına dokunacaktır.

8. Bir Şey Satın Almadan Önce Bir Şeyi Bağışlayın veya Atın

Bu deneyi deneyin: Bir şey satın almadan önce, eski veya kullanmadığınız bir şeyi atın veya satın.

Ya da gerçekten berbat bir istifçiyseniz, atacak başka eşya bulamayana kadar günde 1 eski şeyinizi atın. Bunu bir ay boyunca yapın. Bu şekilde hayatınızda daha az dağınıklık olacağını garanti ediyoruz.

9. Son Kullanma Tarihlerini Kontrol Edin

Son kullanma tarihi geçmiş konserve ürünler ve ilaçların sadece tadı kötü olmakla kalmaz, aynı zamanda son kullanma tarihlerinin geçeği bir süre olduysa zararlı da olabilirler. Dolaplarınızdaki dağınıklığı en aza indirmek ve yeni malzemeler için yer açmak için bunları hemen atın.

10. Temizlik ve Düzenleme Görevlerini Delege Edin

Eğer bu bir ekip çalışmasıysa evinizi düzene sokmak daha kolay olacaktır. Yapılacaklar listenizi gözden geçirin ve eşinize ve çocuklarınıza devredebileceğiniz görevleri bulun. Her aile üyesi için bir sorumluluk listesi oluşturun ve bunu onlara dağıtın. Her şeyin yapıldığından emin olmak için listeyi her hafta onlarla birlikte gözden geçirin.

Çocuklarınıza nasıl organize olacaklarını öğretin, böylece her gün arkalarından toplamak zorunda kalmazsınız. Eşiniz için bu belki de çimleri biçmek ya da televizyonun ve dizüstü bilgisayarların arkasındaki kabloların birbirine dolanmadığından emin olmaktır.

Delegasyon, tüm ailenin öğrenebileceği harika bir proje yönetimi biçimidir. Her bireyin kendi ödevleri ve günlük görevleri olduğundan emin olun. Bu günlük görevler üretkenliği artırabilir ve sağlıklı bir günlük rutini teşvik edebilir.

11. Merkezi Bir Aile veya İş Bilgi Merkezi Oluşturun

Ekibinizin veya ailenizin her üyesinin yeni güncellemeleri, programları, önemli tarihleri, randevuları ve görevleri girebileceği ve her üyenin görebileceği Google Takvim gibi senkronize bir takvim uygulaması kullanın.

Bu tür bir görev yönetimi programların çakışmasını önler ve herkesin birbirinin faaliyetlerinden ve nerede olduğundan haberdar olmasını sağlar. Bunu büyük bir beyaz tahta veya yapışkan notlar kullanarak da yapabilirsiniz.

Dağınıklıktan kurtulun

Nasıl düzenli olunur? Atmadan sürekli yeni şeyler olursanız eşyalarınızla başa çıkamazsınız…

12. Eşyaları Hemen Kaldırın

Eşyalarınız için özel bir alan yaratmak için harcadığınız tüm çaba, bunu gerçekten uygulamazsanız boşa gidecektir. Çocuklarınız varsa, eşyalar bazen birkaç saat gibi kısa bir sürede hızla birikebilir.

Eşyalarınızı kullanmayı bitirdikten hemen sonra kaldırarak evinizin (ve hayatınızın) sakin ve düzenli ortamını koruyun. Bu uygulama sadece birkaç dakikanızı alır, ancak daha sonra size temizlik için çok zaman kazandıracaktır.

13. Şifreleri Güvenli Bir Uygulamada veya Çevrim Dışı Olarak Saklayın

Şifreler gizliliğinizi ve güvenliğinizi korumada çok önemlidir. Ne yazık ki, her şey için aynı parolayı kullanmak kötüdür, çok sayıda farklı parolaya sahip olmak ise güvenlidir ancak hatırlaması zordur.

LastPass gibi diğer tüm parolalarınızı güvence altına almak için tek bir parola oluşturmanıza olanak tanıyan bir uygulama kullanarak parolalarınızı ve hassas verilerinizi merkezileştirin.

14. Kullanmadığınız Aboneliklerden Çıkın

Bir dizi haber bültenine, bloga ve diğer çevrim içi yayınlara abone olduysanız, ancak üç ay içinde bunlardan gelen tek bir e-postayı bile okumadıysanız ya da uygulamayı kullanmadıysanız aboneliğinizi iptal edin. Zaten muhtemelen içeriklerinin hiçbirini okumayacaksınız.

Hazır başlamışken, okunmamış dergi, katalog ve önemsiz posta aboneliklerinizi iptal edin. Bunlar sadece para ve yer israfıdır, özellikle de bunları okumuyorsanız.

15. Envanter Çıkarın ve Fazla Stok Yapmayın

Ev temizliği ve tuvalet malzemelerinin bir envanterini çıkarın, böylece hem ürünler bitmeden stoklarınızı yeniler hem de fazla stok yapmazsınız.

Fazla stok yapmanın iyi olduğunu düşünebilirsiniz, ancak yeterli depolama alanınız yoksa, tüm bu ekstra malzemeler sadece değerli alanınızı boşa harcıyor demektir. Aynı ipucu ofis malzemeleri, konserve ürünler ve tuvalet malzemeleri için de geçerlidir.

16. Depolanan Gıda ve Bozulabilir Malzemeleri Etiketleyin

En son ne zaman dondurucunuzda tanınmaz halde olan bir saklama kabına koyulmuş yiyecek buldunuz? Bazen sadece pişmiş yiyecekler değil; meyve suları, çeşniler ve sandviç ezmeleri de fark edilemeyebiliyor, ta ki bir gün o gizemli yeşil yapışkanın ne olduğunu merak edene kadar.

Buzdolabınızdaki tüm ürünlerin üzerine son kullanma tarihi, adı, miktarı veya boyutu ile birlikte bir etiket koyarak gıda israfını en aza indirin.

17. Temizlik için Programlar Oluşturun

Temizliğinizi günlük, haftalık ve aylık bir programa göre düzenleyin. Her şeyi tek seferde temizlediğiniz bir “temizlik günü” geçirmek son derece yorucudur.

Görevleri eşit olarak dağıtın, örneğin bulaşık yıkama günlük olarak yapılabilir; süpürme haftalık olarak planlanabilir ve pencerelerin temizlenmesi aylık olarak yapılabilir.

18. Bir Görev Yönetimi Uygulaması Edinin

Akıllı telefonunuza Trello veya başka bir görev yönetimi uygulaması indirin, böylece rastgele oluşan ayak işlerini ve görevleri unutmazsınız.

Görev yönetimi aynı zamanda büyük bir projeyi daha küçük, daha yönetilebilir görevlere ayırmanın iyi bir yoludur. Daha iyi organizasyona ek olarak, görevlerin uygun şekilde önceliklendirilmesine de yardımcı olur.

19. Bir Hafta Sonu Yapılacaklar Listesi Oluşturun

Yapmak istediğiniz aktivitelerin bir listesini tutun, böylece sıkıcı hafta sonlarında ne yapacağınızı düşünerek zaman kaybetmek yerine yapılacaklar listenize başvurabilirsiniz ya da sadece pes edip evde TV programlarının tekrarları izleyebilirsiniz.

20. Ertelemekten Kaçının

Bir şey yapmak için beklerseniz, görev daha zor görünecektir. Organizasyon, günlük hayattan biraz stres almanın iyi bir yoludur, böylece işler daha az talepkar hissettirir.

Hayatınızda düzenlemek istediğiniz bir şey düşünün ve onu yazın. Ardından bunu ne zaman bitirmeniz gerektiğine dair bir program ve plan yapın. Ve sonra da yapın! Şimdi yapabileceğiniz işleri ertelemeyin. Daha az stresli bir yarın için bugün organize olun.

21. Ucuzlukçu Alışverişinden Kaçının

İhtiyacınız olmayan bir şeyi ucuza aldığınızda iyi bir şey yapmış olmazsınız.

Düzenli olmaya çalışırken yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri çılgın ucuzlukçu alışverişine çıkmaktır. Bu sadece eve daha fazla dağınıklık getirir.

Ucuzlukçudan bol indirimli ama gereksiz alışveriş yapmak yerine, neye ihtiyacınız olduğunu önceden yazmayı deneyin. Hemen satın alırsanız veya belirli sayıda ürün alırsanız daha iyi bir fırsat vaat eden reklamlardan kaçının.

Sadece indirimde olması, ona gerçekten ihtiyacınız olduğu anlamına gelmez. Sadece daha sonra düzenlemeniz gereken daha fazla dağınıklığa dönüşecektir. Bir alışveriş listesi yolunuzu bulmanıza yardımcı olur.

22. Zihninizi Düzenleyin

Hayatınızdaki maddi şeyleri düzenlemek hakkında çok konuştuk, peki ya zihni düzenlemek? Günlük tutmak bunu yapmanın harika bir yolu ve basit bir şeydir. Tüm duygu ve düşüncelerinizi organize etmek için kolay bir yol sağlar.

Günlük tutmanın ayrıca hafızayı geliştirdiği, ruh halinizi iyileştirdiği, üretkenliği tetiklediği, travmanın üstesinden gelmeye yardımcı olduğu ve daha hızlı iyileşmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

23. Zamanınızı Düzenleyin

Daha iyi bir organizasyona ek olarak biraz huzur mu istiyorsunuz? Zamanınızı düzenlemeyi deneyin. Yaptığınız her şey için bir rutin oluşturun.

Zamanınızı düzenlerken, günlük görevlerinizi etkili bir şekilde tamamlamanın yollarını arayın. Hedeflerinizi doğru bir şekilde belirlemek buna bir örnek olabilir.

Ulaşılabilir ve ölçülebilir hedefler belirleyin ve ardından görevlerinizi tamamlamak için bir zaman sınırı koyun. Gerekli olmadığı düşünülen tüm görevleri kaldırın.

24. Dijital Hayatınızı Düzenleyin

Kullanmadığınız ya da fayda sağlamadığınız sosyal medya mecralarından çıkın!

Evinizi ve zihninizi düzenledikten sonra, dijital hayatınızı düzenlemek için çalışmaya başlamanın zamanı geldi. Hayatınızı düzenlemek için sosyal medyada artık takip etmek istemediğimiz kişiler hakkında ne yapmalıyız?

Sosyal medya platformlarınıza girin ve hayatınıza değer katmayan insanları takipten çıkarmaya başlayın. İyi bir sosyal medya temizliği size kendinizi iyi hissettirebilir ve hatta uygulamalardaki zamanınızı azaltabilir. Böylece bu uygulamaları daha çok bir öğrenme kaynağı olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca Instagram’dan veya çok fazla zaman ayırdığınız diğer sosyal medya araçlarından vazgeçmeyi de düşünün.

Bir işletmeniz varsa, kendinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek veya tamamlamanız gereken belirli bir görevle ilgili ipuçları sunabilecek kişileri takip edin.

25. Konmari Yöntemini Uygulayın

Düzenli yaşamdan bahsederken, Marie Kondo tarafından yaratılan KonMari Metodu’ndan bahsetmeden bu konuya gerçekten giremezsiniz. Bu yöntem sadece evinizi değiştirmeye odaklanmaz; daha çok hayatınızı nasıl değiştirebileceğinize odaklanır.

“Hayat ancak evinizi düzene koyduktan sonra gerçekten başlar.” – Marie Kondo

Toparlandığımızda, dağınıklığı giderir ve evimizi düzene sokarız. Eşyaları bulundukları yerden ziyade kategorilerine göre toplarız. Bir eşya artık keyif vermiyorsa, onu atarız ve yolumuza devam ederiz.

Nasıl Düzenli Kalınır?

Artık bu işi yaptığınıza göre, nasıl düzenli kalacağınızı ve kötü alışkanlıklara geri dönmekten nasıl kaçınacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Her zaman en önemli olana odaklanın ve düzenli kalmak için bu kolay adımları izleyin.

Takip Edin

Her şeyi gözden geçirdiyseniz ve bağışlamanız ya da atmanız gereken şeyler varsa, bunları yerine getirin. Eşyaların orada durup toz biriktirmesine izin vermeyin.

Zorlu dağınıklık giderme sürecinden zaten geçtiniz, bu yüzden sonuna kadar devam edin. Bağışlarınızı bırakın ve çöplerin çöp kutusuna gittiğinden emin olun.

Bilinçli Alışveriş Yapın

Alışveriş yaparken, sepete attığınız her ürün hakkında gerçekten düşünün. Gerçekten ihtiyacınız olan bir şey mi? Ani satın alımlardan kaçınmak için yola çıkmadan önce bir liste yapın ve buna sadık kalın.

Organizasyonel Sisteminizi Güncel Tutun

Günlük tutma ve kendiniz ve aileniz için merkezi bir organizasyon sistemi oluşturma konusundaki ipuçlarımızı takip ettiyseniz, üretkenliği ve organizasyonu geliştirmeye devam etmek için bunu takip ettiğinizden ve güncel tuttuğunuzdan emin olun. Her konuda gerçekçi olun ve her şeyi yolunda tutun.

Herkesin uyması gereken günlük bir iş programı oluşturun, temizlik zamanı için her günün sonunda on dakikalık bir zamanlayıcı ayarlayın ve kullandıktan sonra her şeyi kaldırmayı bir alışkanlık haline getirin.

Boş Alanları Doldurmayın

Evinizdeki ve zihninizdeki tüm boş alanları doldurmayın

Son olarak, düzenledikten sonra boş alanınız kalırsa, onu doldurma ihtiyacı hissetmeyin. Bu, birçok insanın düzenleme yaparken yaptığı kolay bir hatadır. Kutularınızı boş bırakın ya da gerektiğinde yeni eşyalar için yer bırakın.

Sonuç

Bu görevlerden hangisini yapmaya karar verirseniz verin, hayatınızı tek seferde tamamen düzenleyemeyeceğinizi unutmayın. Bu organizasyon becerilerini edinmek uzun ve hiç bitmeyen bir süreç olabilir, bu nedenle sabırlı olun.

Sadece şimdi organize olmaya karar verin, sonra hayatınızda bir düzen görene kadar bebek adımları atın. Çok geçmeden bunu bir alışkanlık haline getirecek ve stres düzeyinizi azaltmaya başlayacaksınız.

Her şey başarısız olursa ve hayatınızı düzene sokmak için hala yardıma ihtiyacınız varsa, profesyonel bir organizatörden yardım almaktan çekinmeyin. Profesyonel bir organizatör eşyalarınızı sınıflandırmanıza ve dijital depolama çözümleri oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Kaynak: https://www.keepinspiring.me


Bu yazı İstanbul Go Okulu editörlerince yazılmıştır/çevrilmiştir. İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir