Üstün zekalılar İzmir Kış Okulu

Üstün Yetenekli Çocuklar Neden Go Oynamalı?

Üstün yetenekli çocuklarla birlikte çalıştığımız 10 yılın sonunda Go’nun bu çocuklar için faydalarına birinci elden tanıklık etmiş olduk. Bu kazanımları kısaca özetlemeye çalışalım:

(Öncesinde “Go Nedir?” diye soranlar şu linke tıklayabilirler.)

Üstün yetenekli çocuklar bir konuyu tüketip küçümseme eğilimi taşırlar. Böyle yaptıkça da tevazu göstermeyi unuturlar ve bir konuda istikrarlı bir şekilde çalışmayı alışkanlık haline getiremezler. Ancak Go’da böyle yapamazlar. Go klasik oyunlar içerisinde en karmaşık olanıdır ve en mükemmel yapay zeka programlarının dahi erişemediği bir olasılık altyapısı üzerine kuruludur. Go’da derinleşmenin sonu yoktur. Go insan zekasının en büyük meydan okumalarından biridir.

Konsantrasyon, problem çözme ve analitik düşünme…

– Go oynamanın herkes için kanıtlanmış yararları vardır. Dikkat süresi uzar, güncel bellek güçlenir, problem çözme ve analitik düşünme becerileri gelişir. Üstünler de ne kadar yoğun Go oynarlarsa bu becerileri de o kadar çok kazanırlar. Bu konuyla ilgili iki yazıya göz atabilirsiniz:
Go oynamak beyni geliştirir mi?
Go’nun faydaları

– Go sadece bir oyun değil aynı zamanda bir gelenektir. Uzak Doğu öğretileri ile iç içe geçmiş olan bu oyunda bazı değerler iyi bir oyuncu olmaktan önce gelir. Go oyuncuları arasında paylaşmak, birlikte gelişmek, rakibe saygı göstermek ve sabırlı olmak çok önemlidir. Go oynarken bu değerleri de öğrenir ve Go oyuncuları ile bir araya geldikçe içselleştirirsiniz. Üstün zekalı çocukların duygusal gelişimi için bu çok önemli bir basamak teşkil eder.

Üstün Zekalılar Merkezi Yaz Okulu

Bilgi Üniversitesi Santal Kampüsü’nde gerçekleşen üstün yetenekli çocuklar yaz okulundan

– Go Uzak Doğu felsefesi ve strateji geleneği ile yakından ilişkilidir. Go oynadıkça oyuncu gerçek hayatta yani kişisel ilişkilerinde, iş dünyasında, politikada ya da savaşta dahi uygulayabileceği bütüncül bir stratejik bakış açısı kazanır. Esneklik, denge, çok yönlü düşünce ve verimlilik Go oynarken öğrenmek ve geliştirmek zorunda olduğunuz kavramlardır.

– Go çok geniş bir yaratıcılık alanı sunar. Klasik kabul edilen bazı hamleler dahi zaman zaman elden geçirilir ve yenilenir. Go tahtasındaki hareket alanı oyuncunun kişiliğini yansıtacak kadar engindir. Bu sebeple usta oyuncular öğrencilerinin karakterini oyunları üzerinden okuyabilirler. Go oynamak kişiliğinizi yansıtmanıza izin verir, bir kimliğiniz olur ve aynı zamanda bu kimliğinizi eleştirel gözle incelemek için de bir aynaya yani Go tahtasına sahip olmuş olursunuz.

Go: Evrensel bir kültür ve kimlik sahibi olmak.

– Go bireysel bir oyun gibi görünür. Bu doğru olsa da turnuvalar, atölyeler, birlikte yapılan çalışma ve sohbetler, oyun sonrası eğlenceler Go oyuncuları arasında bambaşka bir iletişim ve ortak payda imkanı demektir. Go sosyalleşmek için oyunculara yepyeni bir dil ve ortam sunar, onları bir topluluğun parçası haline getirir. 

13. Uluslararası İstanbul Go Turnuvası

13. Uluslararası İstanbul Go Turnuvası’nda yarışan öğrencilerimiz

– Go evrensel bir oyundur. Dünyanın hemen her büyük şehrinde bir Go kulübünü ziyeret edebilirsiniz. Uluslarası turnuvalarla birlikte birçok yeri gezebilir ve birçok Go oyuncusu arkadaşınız olur. Go size evrensel bir kimlik ve iletişim ağı kazandırır.

Kısacası Go bir oyundan daha fazlasıdır. O aynı zamanda bir gelenek, kişisel gelişim aracı, bir kimlik ve değerler bütünüdür.

Go hayatınızın her evresinde size çok şey katar, en çok da üstün yeteneklilere…

Yazan: Mehmet Emin Barsbey

Bu yazı İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

İstanbul Go Okulu çocuk atölyeleri için tıklayın. 

Bizimle iletişime geçmek için tıklayın. 

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir