Çocuk gelişiminde dikkat ve odaklanma

Çocuk Gelişiminde Dikkat ve Odaklanma Üzerine

Çocukların ilgi alanları kısa süreli olarak hep değişmektedir. Sınıfta sabırlı bir şekilde oturmaları, öğretmenlerini dinlemeleri, öğrenmek için hevesli olmaları, soruları ve sorunları çözebilme yeteneklerinin olmasını her ebeveyn ister. Bu sayılanlar için, çocukların dikkatli olması ve odaklanabilmesi gerekir.

Hareketsiz bir şekilde oturabilmeyi öğrenebilmeli ve kendini vererek dersi ya da yaptığı aktiviteyi yapabilmelidir. Bunun için öğretmenlerin çocukların dikkatinin dağılmaması için çeşitli yöntemler kullanması ya da bulması gerekir.

Çocukların Dikkatini Arttırmak için Neler Yapılabilir?

Çocuklar ders çalışmayı kısa tutmak isterler. Uzun çalışma süreleri dikkatlerinin dağılmasına ve dersi anlamamasına neden olur. Bunun için uygun bir çalışma düzeni ayarlanmalıdır. Her gün düzenli ve uygun aralıklarla çalışmak hem dikkatini korumasını hem de dersi öğrenmesini sağlayacaktır.

Hareket içeren faaliyetlerde bulunmasını sağlamak gerekir. Çocuğun enerjini atması için dışarı çıkıp arkadaşları ile oyun oynaması sağlanmalı, spor aktivitelerine katılım göstermesini sağlanmalıdır. Beyin ve beden fonksiyonlarını birlikte geliştirmek için denge oyunlarına katılması çocuk için idealdir. Çocuğun sevdiği şeye yönelmesi onun için en iyisidir.

Spor ya da sanat hangisi ile daha mutlu ise o aktivite ile ilgilenmesi onun yararına olacak ve dikkatini vermesi konusunda olumlu sonuçlar yaratacaktır. Sözlerinizi tekrarlatarak işitsel, gözlerini kapatarak gördüklerini söylemesini istemeniz görsel dikkatleri konusunda dikkatlerini arttıracaktır.

Çocuk gelişiminde dikkat ve odaklanma her yaş grubuna göre değişimler göstermektedir. Bebekler çok kolay alışkanlık edinir ve öğrenirler. % ya da 6 yaş çocuklar için odaklanmanın 15 dakikayı bulduğu söylenmektedir. Dikkat ve odaklanma için çocuklara kısa süreli etkinlikler yaptırılmalıdır. Çocuklar yaşları ilerledikçe, hormonal değişimlerle karşılaştıkça da alışmak ve kontrol etmek biraz daha zorlaşacaktır.

Çocuklarda dikkat ve odaklanma

Çocuk Gelişiminde Dikkat Edilecek Yöntemler

Çocukların ilk öğretmenleri anne ve babalarıdır. Ebeveynlerin, çocuklarının topluma uyumlu birer yetişkin olmaları için öğrettikleri büyük önem taşır. İlk olarak tutarlı olmak önemlidir. Anne ve baba aynı dili konuşmalıdır. Tutarlı olunmadığı takdirde çocuk kafa karışıklığı yaşayabilir. Çocuklar anne ve babalarını örnek alarak yetişirler. Onların söyledikleri kadar, beden dilleri de büyük önem taşır. Çocukların özgüvenini sarsacak kadar büyük eleştirilerde bulunulmamalıdır. Ne kadar değerli oldukları hissettirilmeli, yeri geldiğinde övülmeli ve sevildiği hissettirilmelidir.

Çocuklara zaman ayrılmalı ve bir şey söyledikleri zaman sabırla dinlenmelidir. Çocuğun yapması gerekenleri bilmesi, sorumluluğunu öğrenmesi gerekir. Bu söylenilenler için, ebeveynler çocuklarıyla sürekli iletişim halinde olmalı, onlarında söz hakkı olduğu bilinmelidir. Ebeveynler dürüst, saygılı ve şefkatli oldukları zaman, çocuklarının da gelişme sürecinde öyle olduklarını göreceklerdir.

Dikkatin Dağılmaması için Evde Yapılabilecek Yöntemler

Bir ebeveyn çocuğunun ne yönde yeteneği olduğunu bilmelidir. Neye ihtiyacı olduğunu bilmelidir. İlgilendiği ne ise, çocuk ne ile uğraşıyorsa izlenmeli ve yaptığı iş bölünmemelidir. Dikkatinin dağılmaması için televizyondan uzak bir ortamda yaptığı işi yapması sağlanmalıdır. Sağlıklı beslenmek, düzenli ve tam bir uyku dikkat ve odaklanma için çok önemlidir. Zeka oyunları ve bulmacalara yönlendirilmelidir.


Bu yazı İstanbul Go Okulu editörlerince yazılmıştır/çevrilmiştir. İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir