Japon Sumire Nakamura en genç profesyonel Go oyuncusu oluyor

Sumire Nakamura

Sumire Nakamura en genç profesyonel Go oyuncusu unvanını ele geçirmek üzere

“Kazandığımda mutlu oluyorum.”

Japonya’nın Osaka bölgesinde ilkokul öğrencisi olan Sumire Nakamura 1 Nisan itibariyle yani henüz 10 yaşındayken profesyonel Go oyuncusu olacak.

3 yaşında Go oynamaya başlayan Sumire Nakamura, yedi yaşına geldiğinde Japonya’daki ulusal turnuvalarda mücadele eden bir oyuncuydu.

Önceki rekor, 2010 yılında profesyonel oyuncu olduğunda 11 yaşında olan Rina Fujisawa’ya aitti.

Cumartesi günü bir basın toplantısına katılan Osaka’lı küçük kız şunları söyledi: “Kazandığımda mutlu oluyorum. Ortaokula devam ederken bir unvan kazanmak istiyorum.”

Japonya Go Federasyonu Nakamura’yı uluslararası turnuvalarda Çinli ve Koreli oyuncularla yarışmak üzere genç oyuncuların eğitileceği bir eğitim programına kabul etti.

Sumire’nin babası Shinya Nakamura da profesyonel bir Go oyuncusu ve 1998 yılında ulusal bir unvan kazanma başarısına ulaşmış.

Go Nedir?

Nakamura Sumire: Profesyonel Go oyuncusu

Japonya, Çin ve Güney Kore’de profesyonel Go oyuncusu olmak oldukça zor süreçler sonucunda mümkün. Profesyonel Go oyuncusu unvanını alan oyuncular ise özel bir prestije ve saygınlığa sahipler.

Go’nun binlerce yıl önce Çin’de ortaya çıktığı düşünülüyor ve oyun şu anda Doğu Asya ülkelerinde yaygın olarak oynanıyor. İki oyuncunun yarıştığı oyunda oyuncular 19×19 bir tahtaya siyah ve beyaz taşları sırayla yerleştiriyor.

Oyuncular oyunu kazanmak için rakibin taşlarını kendi taşlarıyla çevreleyerek tahta üzerinde daha büyük bir alanı kontrol etmeye çalışıyorlar.

Kurallar satranca göre daha basit olmakla birlikte oyuncuların genel olarak satrançtaki 20 hamle seçeneğine kıyasla 200 kadar seçeneği oluyor.

Oyunu kimin kazandığının belirlenmesi oldukça zor olabiliyor ve en iyi oyuncuların çoğu oyunu içgüdülerine dayanarak oynuyor.

Profesyonel Go oyuncularının büyük bir kısmı kariyerlerini Go’da derinleşmeye ve ustalaşmaya adıyorlar.

Kaynaklar:

https://www.bbc.com/news/world-asia-46773504
https://tr.sputniknews.com/asya/201901071036969398-japonyada-9yasindaki-cocuk-go-oyuncusu/

Bir başka haber önerisi: 

Suriye’deki çatışmalarla ilgili yorumda bulunan siyaset analisti Anatoliy El Murid, Suriye’de yaşananları Japon strateji oyunu Go’ya benzetti.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201706091028827719-suriye-yasananlar-japon-go-oyunu-gibi/


Bu yazı İstanbul Go Okulu editörlerince yazılmıştır/çevrilmiştir. İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir