Sakura: Kiraz Ağacı Nedir?

Sakura Kiraz AğacıSakura, kelimesi Latinceden gelen bir kelimedir. Bu kelimenin Türkçe karşılığı ise Kiraz çiçeği olarak bilinir. Genellikle Sakura, Prunus bitki ailesinden gelen birkaç ağacın çiçeğine verilen isimdir. Sakura ve ağacı Japon kültüründe çok büyük bir öneme sahiptir. Bir nevi Japonya’nın ulusal simgesi olarak görülür. Bu sebepten dolayı Japonya’nın logolarında ve tasarımlarında bu ağacı çok fazla görmek mümkündür.

Japonlar ve Kiraz Ağacı

Sakura Ağacı özellikle Son Samuray filminde oldukça fazla gösterilmiştir. Filmde samuray komutanı olan Lord Moritsugu Katsumoto’nun bahçesinde gösterişli çiçekler açmış olan sakura ağaçları görülür. Japonlar için çok önemli olan Sakura Ağacı, filmde de komutan tarafından ele alınır.

Japon tarihinde Kiraz ağaçları özellikle Japonların savaşçı ruhları ile bağdaştırılır. Hayatları boyunca ölümden korkmayan samuraylar, bu ağacın kendi ruhlarını ve karakterlerini yansıttıklarını düşünürler.

Sakura Ağacı Nasıl Barış Simgesi Olmuştur?

Sakura ağaçları Japonya tarafından doğal zenginlik olarak adlandırılır. Bu sebeple Kiraz Ağacına verilen önem bu ulus için çok farklıdır. Özellikle Japonlar Kiraz ağacını bir barış simgesi olarak da görürler. Japonlar çok önem verdikleri bu ağaca sadece 9 ülkeye dostluklarını geliştirmesi amacıyla hediye olarak göndermiştir. Japonların bu ağacı hediye olarak göndermelerindeki sebep ise evrensel dostluğu geliştirmektir. Japonya’da bu ağacın önemini vurgulamak için bir de Sakura Vakfı kurulmuştur. Bu vakıf sayesinde Japonlar bütün dünyada ağacın tanıtılması için çalışır. Ayrıca ağacın bir barış sembolü haline gelmesine de çaba harcarlar.

Sakura Ağacının Mevsimsel Özellikleri Nelerdir?

Sakura Ağacı mevsimsel özelliği fazla olan bir ağaçtır. Özellikle ağacın çiçek açma dönemleri mart ayı ile nisan ayı içerisindedir. Mart ayının ilk haftasında çiçeklerini açmaya başlayan ağaç nisan ayının sonuna kadar çiçek açmaya devam eder. Japonlar için ulusal bir öneme sahip olan Kiraz Ağacının çiçek açtığı dönemler ulus için de kutsal sayılır. Hatta bu mevsimlere Japonya’da “Sakura Durumu” adı verilir. Çünkü bu mevsimlerde Japonya’da hava durumu da oldukça iyi olur.

Kiraz ağacı oldukça renkli ve gösterişli bir ağaçtır. Ağacın ilk çiçek açmaya başladığı dönemlerde Japonya’ya gelen turist sayısında da bir artış gözlemlenir. Çiçekleri bir anda açana ağaç maalesef bir anda da çiçeklerini dökmeye başlar. Bu nedenle ağacın hızlı sönen bir tarafı da vardır.

SakuraTürkiye’ye Sakura Ağacının Gelmesi

Sakura Vakfı barış ve ülkeler arası dostluk için çeşitli ülkelerle temas halindedir. Özellikle ağacın farklı ülkelere dikilip dostluğun artmasına özen gösterirler. Bu amaç için İstanbul’da da 120 yıl Kiraz Ağaçları dikilmiştir. Bu ağaçlar Ertuğrul Firkateyni’nde şehit düşen 600 denizci anısına dikilmiştir. Ayrıca TEMA Vakfı tarafından da İstanbul Kozyatağı’nda 2005 yılında Kiraz ağacı dikilmiştir. Bu dikimler sayesinde Türkiye’de Sakura ağacının gelişimi sağlanmıştır. Her Nisan ayında ağaçlar rengarenk çiçekleri ile kişilere görsel bir şölen yaşatmaktadır.


Bu yazı İstanbul Go Okulu editörlerince yazılmıştır/çevrilmiştir. İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir