Başarılı liderlerin farklı düşünmek için kullandığı yedi yöntem

farklı düşünmek

Farklı düşünmek için hangi yollardan geçmek gerekir?

Yüksek düzeyde başarılı olan kimseler diğer herkesten farklı düşünürler.

İyi haber ise şudur: Bu alışkanlık kolayca öğrenilebilir.

İyi düşünürler her zaman farklı düşünmek becerilerinden dolayı talep görürler. Çünkü muhteşem bir şey muhteşem bir düşünceyle başlar ve değerli herhangi bir şeyin kaynağı muhteşem bir düşünürdür.

Muhteşem düşünürler mükemmel liderlerdir. Problemleri nasıl çözeceklerini bilirler, potansiyelleri nasıl ortaya çıkaracaklarını bilirler ve imkansız görüneni nasıl başaracaklarını bilirler.

Zirvedeki kimseler diğer herkesten farklı düşünürler ve yine herkesten daha çok şeyi başarabilirler.

Güzel haber ise başarılı düşünme süreçleri öğrenilebilir ve geliştirilebilir. Aşağıda daha iyi bir düşünür olmaya giden yolda yedi öneri bulabilirsiniz.

1) Stratejik düşünmeyi geliştirin

Stratejik düşünürler zor olan şeyleri basitleştirebilirler, belirsizliklere hazırlanırlar ve hata paylarını minimuma indiren bir plan geliştirebilirler. Stratejik düşünme sizi harika bir planlayıcı yapar, böylelikle bugün olduğunuz yerden yarın olmak istediğiniz yere doğru gelişebilirsiniz.

2) Sorgulayıcı bir düşünme tarzı edinin

Başarılı liderler zamanlarının çoğunu bildikleri ve bilmedikleri şeyleri sorgulayarak harcarlar. Bir soru sorduğunuzda karşılığında bir bilgi alırsınız ve bilgi sizi daha etkili kılar. Etkili olmak için herkesin tartışılmaz gördüğü gerçekleri sorgulamalısınız. Ve sadece bunu yaparak dahi inovatif ve yaratıcı olmayı başarabilirsiniz.

3) “Büyük resmi” gören bakışı keşfedin

Büyük resme bakan düşünürler başka insanların görmediklerini görmeye hazırdırlar. Bir durumu tüm yönleriyle ve çevresiyle birlikte tartarlar ve konuyla ilişkili olabilecek diğer değişkenleri hesaba dahil ederler. Başka kimsenin yapmadığı gibi noktaları birbirine bağlarsanız, doğru zamanda doğru fırsatı yakalamaya her zaman hazır olursunuz.

her şey birbirine bağlıdır

Farklı düşünmek için büyük resmi görmeli ve noktaları birleştirmelisiniz!

4) Odaklanmış düşünmeye yer açın

Odaklanmış düşünme zamanında engellere ve kesintilere izin verilmez, böylelikle açık bir zihinle tamamen elinizdeki konuya odaklanarak düşünmek mümkün olur. Düşüncenizi odakladığınızda, zorluklara, hedeflere ve sonuçlara dikkatinizi daha iyi verebilirsiniz ve düşüncelerinizde berraklık sağlayabilirsiniz.

5) Risk alma eğilimli düşünceyi kullanın

Üst düzeyde başarılı liderler büyük düşünürlerdir ve diğer herkesten daha büyük hayal ederler. Sınırlarınızı nasıl aşacağınızı öğrendikçe ve kimsenin cesaret edemediği adımları attıkça bir risk-alıcı olarak takdir toplarsınız. Risk alma cesareti gösterdikçe daha fazlasına cesaret etmiş olacaksınız ve böylelikle nihayetinde daha fazlasını alabileceksiniz.

6) Müşterek düşünceye güvenin

İşbirliğine açık düşünürler başka insanların ne düşündüklerini merak ederler çünkü böylece kendi fikirlerini geliştirme imkanına kavuşurlar. Her şeyi bildiğimizi düşünmek insana kendisini iyi hissettirse de, en çok sonuç getiren düşünme biçimi tek başına yapılan değil ortaklaşa yapılan düşünmedir.

7) Süzülmüş düşünceyi pratikle geliştirin

Harekete geçmeden önce düşünmeye zaman ayırın, konuşmadan önce dinleyin, cevap vermeden önce anlayın, reaksiyon vermeden önce empati yapın. Eğer düşüncelerinizi değerlendirmeye zaman ayırırsanız bu size farklı perspektifler kazandırır. Duygusal olarak angaje olmadan gerçekte nelerin olup bittiğini anlamak için ihtiyacınız olan bant genişliğini düşüncelerinizi süzmeye zaman ayırarak sağlayabilirsiniz. Düşüncelerinizi elden geçirdikçe, kendi dışınıza çıkarak, olaylara başka bir gözle bakabilmeye de başlarsınız.

Başarılı liderler hemen her zaman başarılı düşünürlerdir. Bugün bu alışkanlıkları edinmeye başlayabilir ve başarıyı doğal bir sonuç olarak alabilirsiniz.

Kaynak: https://www.inc.com/

Ortaklaşa düşünce

“Ben her şeyi bilirim.” demek mümkün olabilir mi? Değilse eğer diğerlerini dinlemeye daha çok vakit ayırmak gerekir.


Bu yazı İstanbul Go Okulu editörlerince yazılmıştır/çevrilmiştir. İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir