Öfke Kontrolü Kitabı

Öfke kontrolü

Böyle bir insan olmadan önce son çıkış: Öfke kontrolü eğitimi

Sorun öfkede değil öfke kontrolünde

Öfke Kontrolü kitabının yazarı Mehtap Kayaoğlu sahadan gelen bir psikoterapist. Kitabı sohbet tadında ve kendi tecrübelerinden, tanık olduğu vaka bilgileriyle birlikte yazmış.

Öfkenin korku, üzüntü, heyecan, mutluluk gibi doğal ve normal bir duygu olduğunu, problemin öfkenin yönetilememesinde, doğru ifade edilememesinde ve şiddete dönmesinde olduğunu yazıyor.

Öfkeyi nasıl kontrol edebiliriz? Öfkemizi nasıl doğru ifade edebiliriz?

Getirebileceği büyük felaketlerin yanından öfkenin de bazı faydaları olduğunu ve bu sebeple kişinin bunu farkında olmasa da kullanıyor olabileceğini yazıyor.

Öfke ne işe yarıyor?

  1. Etrafınızdaki insanları, “sizi çok fena zorladıkları” konusunda uyarır!
  2. Karşınızdaki kişiyi “çok fazla zorladığınızı” anlamanızı sağlar!
  3. İtici bir güçtür!
  4. Motivasyon aracıdır!

Öfke Kontrolüİnsanlar bazen bu gibi faydaları nedeniyle öfkeyi haklı çıkarırlar ve kullanmaya devam ederler. Halbuki kontrol dışı öfkenin zararları çok daha sarsıcıdır.

Kayaoğlu zararlar konusunda uzun bir liste sunuyor.

Öfkenin zararları:

  • Öfkeyle vücudumuza aşırı stres yüklenir, tüm organlar zorlanır ve hastalıklar ortaya çıkar. Sadece organlar değil hormonlar da dengesizleşir.
  • Biz öfkelendikçe çevremizdeki insanların da bize karşı tolerans seviyesi düşer. İstenmeyen birisi haline gelmeye başlarız. Yalnızlaşmaya başlarız.
  • Kararlarımızı daha isabetsiz ve sonradan pişman olabileceğimiz şekilde alırız. Pişmanlık duygusu yakamızı bırakmaz. Çaresizlik hissi sık sık öfkeli insanı bulmaya başlar.
  • Hiddetli insanların hayattan aldıkları zevk ve tat genel olarak daha düşüktür.
  • Öfkeli insan çoğu zaman zaman kaybeder ve performans düşüklüğü yaşar. Potansiyelini öfkeye heba eder.
  • Şiddete döndüğü noktada sosyal çevresinden ve hukuki boyutta ceza ile karşı karşıya gelir. Hayatı zindana dönebilir.
Kızgın kediler

Yazar kitabında kızgın kedilerden hiç bahsetmemiş

Öfkeli insanların bazı tipik özellikleri olduğu gibi öfkenin kendisinin de bazı tipik özellikleri olduğunu söylüyor yazar. Hiçbir öfke yaşadığı “an”ı temsil etmez ve geçmişle ilişkilidir. Hiddetli insanların alıngan olması ve olayları kişilleştirmesi. Kişinin “Kontrolü kaybediyorum” kaygısı ve kendisini tehdit altında hissediyor olması. Ve hiddetli bireyin öfkeyi yaşam tarzı haline getirmiş olması gibi.

Peki bunun çaresi yok mudur?

Öfke Kontrol Yöntemleri

Bunun için düşüncelerimizi kontrol etmeye başlamamız ve kendimize pozitif telkinde bulunmamız. Kendimizi kontrol edemeyeceğimiz durumlara sokmadan erken tedbir almamız. Nefes ve gevşeme egzersizleri ile kendimizi rahatlatmamız. Problem çözme ve kendimizi doğru ifade etme yöntemlerini çalışmamız gerektiğini anlatıyor. Bu önemli başlıkları kitabında detaylandırıyor.

Yine de sorunlarımıza çare bulamazsak, hayatımızı zora sokmadan uzmandan destek almak kaçınılmaz diyor.

Birkaç nirengi noktasına değindiğim okuması kolay bu kitabı kendisinden ya da yakın çevresinde bu sorunu yaşayan herkese tavsiye ederim.

Keyifli okumalar.


Bu yazı İstanbul Go Okulu editörlerince yazılmıştır/çevrilmiştir. İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir