Bilim İnsanları Kuantum Ölçeğinde Go Oynuyorlar

quantum go

Yapay zeka uzmanlarından sonra quantum bilimcileri de Go’ya merak saldı. Go oyununu merak ediyor ve öğrenmek istiyorsanız İstanbul Go Okulu’nun çocuk ve yetişkinler için düzenlediği Go eğitimlerine katılabilirsiniz. Bilgi için tıklayın.

Quantum Go Dünyası

Çinli bilim insanları kadim Go oyununa şaşırtıcı bir yenilik getirdi: Oyunu kuantum ölçeğine indirdiler.

Phys.org’a göre oyunun bu yeni versiyonunda, oyuncuların kullandığı siyah ve beyaz taşlar yerine dolaşık foton çiftleri bulunuyor. Her ne kadar oyunun bu hali kendi başına sıra dışı bir kuantum deneyi olsa da, araştırmacılara göre bu çalışma kuantum fiziği bazlı oyunlar çağının habercisi olabilir.

Kurallar

Go oyununun normal halinde oyuncular bir tahtadaki alanları ele geçirmeye ve rakibin taşlarını kendilerininki ile çevreleyerek rakip taşlarını esir almaya çalışırlar. İki taraf da sırayla hamle yaparken az taşla çok alanı kontrol etmeyi amaçlarlar. Aşırı basit kuralların aşırı karmaşık bir oyunu ortaya çıkardığı Go, bu sebeple birçok yapay zeka araştırmacısının hedefi olmuştur.

Geçen ay ArXiv önbaskı sunucusunda paylaşılan bir makalede tarif edilen bu yeni quantum versiyonunda ise, dolaşık fotonlarla beraber oyuna yeni bir karmaşıklık ve rassallık katmanı ekleniyor.

Go oyunu kurallarına daha detaylı olarak bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Quantum Go ve Aldatma

İki versiyon arasındaki temel fark, yeni versiyonda kuşatılmış bir fotonun bir başa fotonla dolaşık olup olmadığının önemli olması. Bir oyuncu tahtaya iki adet foton yerleştirdiğinde bu iki foton, bir başka foton onlardan birinin yanına yerleştirilene kadar dolaşık kalıyorlar. Dolaşık kaldıkları sürece de ele geçirilemiyorlar.

Kuantum fiziğinin aldatıcı tabiatı dolayısıyla bir oyuncu bir fotonun dolaşık olup olmadığını onu ele geçirmeye çalışana kadar anlayamıyor, bu da klasik Go stratejilerini kullanılamaz kılan yeni bir şans ve aldatma faktörü ekliyor ve oyun daha gizemli bir hal alıyor.

Kaynak: https://futurism.com/the-byte/played-game-go-quantum-scale
Çeviri: Melih Barsbey


Bu yazı İstanbul Go Okulu editörlerince yazılmıştır/çevrilmiştir. İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir