Bir çocuğun yaşamında babanın önemi

Babalık ve ÇocuklukHer erkeğin bir evladı olabilir, ama baba olmak bir ömür süren bir yolculuktur. Babalar evlatların hayatlarında başka şeyler tarafından yeri doldurulamayacak bir rol oynar. Bu rolün çocuk üzerinde büyük etkileri olabilir ve büyüdüğünde nasıl birisi olacağını belirleyebilir.

Babalar ve Duygusal Gelişim

Anneler gibi babalar da çocuğun duygusal sağlığının gelişiminde önemli yere sahiptir. Çocuklar kuralların belirlenmesini ve uygulanmasını babalarından beklerler. Ayrıca hem fiziksel hem duygusal güven duygusu temini için babalarına güvenirler. Çocuklar babalarını gururlandırmak ister ve çocuklarına karşı ilgili bir baba içsel gelişim ve kuvvet kazandırır. Çalışmalar göstermiştir ki babaların şefkatli ve destekleyici davranmaları çocuklarının bilişsel ve sosyal davranışlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Ayrıca böyle babalar çocuklarına emniyet ve özgüven duyguları aşılar.

Babalar Başkalarıyla olan İlişkiler İçin Çıtayı Belirler

Babalarımız yalnızca içten içe kim olduğumuzu değil, büyürken kimlerle ilişki kurduğumuzu da etkiler. Bir babanın evladına nasıl davrandığı, onun diğer insanlarla olan ilişkisinde neleri aradığına da etki eder. Arkadaşlar, sevgililer ve eşler hep çocuğun babası ile olan ilişkisinden çıkardığı anlamlara göre seçilir. Bir babanın çocukları ile olan ilişkisinde gösterdiği davranış kalıpları, çocuklarının başkaları ile nasıl ilişkiler kuracağını belirleyecektir.

Babalar ve Kızları

Genç kızlar güven ve duygusal destek için babalarına bağımlıdır. Bir baba kızına, bir erkekle kurulacak düzgün bir ilişkinin neye benzediğini gösterir. Eğer bir baba sevgi dolu ve nazikse, kızı da sevgili bulacak yaşa geldiğinde erkeklerde bu özellikleri arayacaktır. Eğer bir baba güçlü ve yürekliyse kızı da bu karaktere sahip erkeklerle daha iyi anlaşacaktır.

Babalar ve Oğulları

Başkaları ile olan ilişkilerinin babalarının karakterini esas alarak geliştiren kızların aksine, oğlanlar kendilerini babalarının karakterine göre geliştirirler. Oğlanlar çok erken yaştan itibaren babalarının onayını almaya çalışırlar. İnsanlar olarak bizler etrafımızdakilerin davranışlarını taklit ederek büyürüz; dünyada bir şeyler başarmayı da bu şekilde öğreniriz. Bir babanın yokluğunda genç erkekler başka erkek rol modellerine bakarak davranış kurallarını ve dünyayla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmeye çalışırlar.

Bu yüzden bu gün babanıza onu sevdiğinizi ve varlığı için minnettar olduğunuzu söylemeyi unutmayın.

Kaynak: https://www.pediatricsoffranklin.com/


Bu yazı İstanbul Go Okulu editörlerince yazılmıştır/çevrilmiştir. İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir