Doğru ve Mükemmel Hediye Almak İçin 9 İpucu

Doğru hediye almak için ipuçları

Mükemmel hediye almak kadar o hediyeyi nasıl sunduğunuz da önemli.

Yılbaşı, doğum günleri, yıl dönümleri neredeyse hepimiz için yılın en özel günleri olsa da bazen yılın en korkunç zamanı haline de gelebilirler. Konuyu biliyorsunuz: Hediye seçmek!

Eşiniz “hiçbir şeye ihtiyacım yok” dese de bu tabii ki doğru değil. Üzerine arkadaşlarınız, anne babanız, eşinizin ailesi ve daha bir sürü kişi daha var. İnsanlara ne hediye istediklerini sorabilirsiniz ve belki de size bunu açıkça söylerler ve ama bu, olayın tüm sihrini bozacak ve kişiselliğini öldürecektir. Diğer yandan marketteki indirim sepetinden, kimsenin evine sokmak istemeyeceği zevksiz bir masa örtüsü almak da çok parlak bir fikir değil.

Bu, herkes ama herkes için mükemmel hediyeyi bulmanızı sağlayacak garantili bir rehber. Bu konuda çok ciddiyiz. İnternet üzerinden hediye değişim etkinliklerimizde birbirini hiç tanımayan insanların yüz binlerce hediyeyi bir araya getirip gönderdiğine ve aldığına şahit olduk. Yani hediye almak konusunda deneyimli sayılabiliriz.

1. Hediyeyi bir etkinlik haline getirin.

Yaratıcı paketler yapın. Hediyenizi sıradan bir hediye paketinde vermek yerine, hediye deneyimini bir etkinlik olarak düşünün ve karşınızdakinin bundan zevk almasını sağlayın. Mesela eşinizin hediyesini saklayın ve bulması için onu bir hediye avına çıkarın. Aldığınız hediye kartını doğrudan vermek yerine, evinizdeki bir kitaba gizli bir mesaj saklayın ve bu mesajdan yola çıkarak hediye kartı kodunu bulmasını sağlayın. Veya hediyesini dev bir pelüş oyuncağın içine gizleyin ve hediyeyi çıkarmak için oyuncağı ameliyat etmesini izleyin. Ve asla ama asla, sadece hediye paketi açmanın yarattığı eğlenceyi hafife almayın. Küçük eşyaları tek tek sardığınızda, miktar yanında kalite getirebilir.

2. Kelimenin tam anlamıyla bir deneyim sunun.

Eşiniz Sefiller’i seviyor ama zaten kitabını okumuş, filmini izlemiş ve film afişini duvara asmış mı? Gösterisi için bilet satın alın. Hayatımda gördüğüm en iyi hediyelerden biri, hediye sahibini bir restorana gönderip ona “Uçan Spagetti Canavarı” menüsü aldıran ve sevgilisiyle birlikte atari salonunda oynayacağı oyun için önceden ödeme yapan gizem oyunuydu.

3. Karşınızdaki kişinin ilgilendiği her şeyin ve onun kim olduğunu tanımlayan şeylerin bir listesini yapın.

Uzun bir liste çıkarın ve mümkün olduğunca çok madde çıkarmak için en az iki dakika harcayın. Şimdi o listedeki küçük ya da büyük her madde hakkında beyin fırtınası yapın. Bu hediyelerin hepsini vermek zorunda değilsiniz ama normalde aklınıza gelmeyecek fikirler keşfedeceksiniz ve bunlardan birkaçını birleştirdiğinizde, karşınızdaki kişi size ne kadar özenli ve düşünceli olduğunuzu söyleyecektir. Depresyonla mücadele eden, bilim kurguyu seven ve erkek modasıyla ilgilenen bir adama, kendisine mükemmel şekilde uyarlanmış ve hayatını değiştirebilecek bir hediye verilmişti.

Pastırmayı seven birine, bir yıllık ayın gurme pastırması aboneliği hediye edilmişti. Muhteşem değil mi!

4. Geçmişe bakın.

Listenizdeki biri üniversiteden yeni mezun olmuş olabilir ve bu kişinin diploması için şık bir çerçeve alabilirsiniz. Hediye değişim programımızın katılımcılarından birine, bir yıl önce ölen köpeğinin tablosu hediye edilmişti. Yeniden çocuk olmalarını sağlayın. Kardeşi Nintendo 64’ünü satan bir katılımcıya, yeni bir Nintendo 64 hediye edilmişti.

5. Kendinize o kişinin neye ihtiyacı olduğunu sorun.

Ne dediğinizi duyar gibiyim. Ama yanılıyorsunuz. Mutlaka bir şeye ihtiyaçları vardır. Kilit nokta, geniş düşünmektir. Çok yoğun çalışan başarılı bir iş adamı neye ihtiyaç duyar? Muhtemelen zamana. İnsanların hayatlarını daha verimli bir şekilde yönetmelerine yardımcı olacak sayısız ürün bulabilirsiniz. Tanıdığınız başka insanlardan uzman ipuçları da isteyebilirsiniz. Kız kardeşiniz hemşirelik mi okuyor? Bir hemşire adayı hayatta kalma çantası hazırlayın! Daha genel bir seviyede düşünmek, o kişiyle ilgili her zamanki, dar bakış açınızın dışına çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Mükemmel hediye nasıl alınır?

Doğru hediyeyi bulmak için biraz dedektifliğe ihtiyacınız olabilir.

6. Biraz dedektiflik yapın.

Bir şey bulamazsanız, biraz dedektiflik yapın. Çoğu insanın bir sanal mağazada favori listesi vardır ve tam olarak istedikleri şeyi mucizevi bir şekilde onlara sormadan bulursanız, hem çok şaşıracak hem de sevineceklerdir. Facebook hareketlerinde ipuçları arayın. Kişi reddit kullanıyorsa, daha önce ne tür gönderi ve yorumlar paylaştığını görebilirsiniz. Hatta reddit mağazasında bir istek listesi bile olabilir.

7. Kendinizden bir şeyler katın.

Hediyenizi farklı bir şekilde kişiselleştirin; karşınızdaki kişiye göre değil, kendinize göre. Mesela küçük bir sanat eseri yaratın, bir şarkı yazın, ya da bir atkı örün. Daha da kişiselleştirilmiş bir hediye için, bunu yukarıdaki önerilerden biriyle veya birkaçıyla bir arada kullanın.

8. Onları güldürün.

Bir e-kitap okuyucu alıp boş boş vermeyin. Siyasetle ilgilenen arkadaşınıza e-kitap okuyucuyu verirken en sevmediği siyasetçinin otobiyografisinin içine gizleyin. Patatesi çok seven bir arkadaşınız mı var? Ona 20 kilo patates gönderin.

Hediye değişim programlarımızdan birine katılan Comedy Central blog yazarı Mike Pomranz, hediye verdiği kişiye yüz trilyon dolar göndermişti ama kullanımdan kalkmış bir Zimbabwe para biriminde.

9. İyilik yapın.

Peki, diyelim ki listenizdeki biri gerçekten ihtiyacı olan her şeye sahip. Pek inandırıcı değil ama olsun, çünkü ihtiyacı olan şeylere ulaşamayan bir sürü insan var. Hediye vereceğiniz kişinin çok önemsediği bir şey bulun ve bu amaç için bağış yapın. Daha önce eğitim gönüllüsü olarak mı çalıştı? Çalıştığı hayır kurumuna bağışta bulunun. Hayvanlara aşık mı? Bir hayvan barınağına yüklü bir bağış yapın. Gençlerin iyi bir eğitim alması için, kanserli çocukların ihtiyaç duydukları ilaçlara ulaşması için, kadına karşı şiddetle mücadeleye destek olmak için ve daha pek çok önemli amaç için çalışan binlerce sivil toplum örgütü var. Karşınızdaki kişinin önem verdiği bir amaç için, onun adına bir hediye verin.

Yazan: Kaela Worthen Gardner
Kaynak: https://www.huffpost.com/


Bu yazı İstanbul Go Okulu editörlerince yazılmıştır/çevrilmiştir. İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir