Klasik Oyunlar ya da Klasik Masa Oyunları

Masa oyunları, tarihin her döneminde insanların eğlence kaynağı olmayı başarmıştır. Tarihi yazıdan daha eski arkeolojik buluntulara sahip olan klasik oyunlar, modern çağın da en popüler tercihleri arasında gösterilebilir.

Günümüzde eğlence sektörünün tüketiciye sunduğu sayısız seçeneğin yanı sıra klasik masa oyunları olarak görülen; go, dama, satranç ve tavlaya olan ilgi hala oldukça yüksektir. Hemen her evde bulunan ve klasik olarak kabul görmüş oyunlar ve özellikleri şu şekilde anlatılabilir.

Go Nedir? 

Go oyununun 4.000 yıllık bir geçmişi vardır. İlk olarak Çin’de oynanan Go, zeka geliştirici özelliğiyle imparatorların çocuklarını yetiştirmek için kullandıkları bir araç halini almıştır. Avrupa ve Amerika’da hak ettiği değeri gören oyun, ülkemizde her geçen gün daha popüler hale gelmektedir. Çin ülke yönetiminde ve Japonya’da etkili bir yaşam felsefesi olarak değer gören oyun;

  • 2 kişiyle
  • 19×19 boyutunda tahta üstünde
  • 180 beyaz ve 181 siyah taşla oynanır.

Go oyununu sadece anlık kazançlara odaklanan değil gelecek stratejisini doğru belirleyen kişi kazanır.

Go hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Dama Nedir? Nasıl Kazanılır?

Tavla ve satrançla benzer özellikler gösteren dama, Yunan savaşçı Palamed tarafından bulunmuştur. Bir dama tahtası ve 32 taşla oynanan oyun, pratik zeka ve kıvrak hamleler gerektirir. Damanın kendine has terimleri olması oyuncular arasında daha keyifli zaman geçirilmesini sağlar.

Oyuncunun taşı her zaman bulunduğu yerden daha ileri bir kareye hamle yapmalıdır. Dama olmaya yaklaşan oyuncu 7.sırada rakibini uyarır ve 8.sırada dama yapar. Çocukların beyin gelişiminde pozitif katkı sağlayan oyun, yetişkinlerin de boş zamanlarını kaliteli bir şekilde geçirmelerine aracılık eder.

Klasik masa oyunu satranç

Satranç modern zamanların en prestijli oyunlarından biri olmaya devam etmektedir.

Satranç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde son derece popüler olan satranç oyunu, adına düzenlenen turnuvalarla ön plana çıkmıştır. Yapılan hesaplamalar başarılı bir oyunda hamle sayısının 6 bine yaklaşabileceğini ortaya koyar. İlk 10 hamle içinde oynanabilecek versiyonlar belirlenmiş ve bilgisayara yüklenmiştir. Bu nedenle özellikle çocuklar satranç eğitimi alırken pratik yapmak için bilgisayarda oynayabilirler. Oyun sonunda kullanılan

* “Şah mat” sözleri, satranç oyununa Pers dilinden girmiştir. Kelimelerin anlamı “Kral öldü” demektir.

Dünya üzerinde satranç bilen insan sayısının 1 milyara yakın olduğu tahmin edilmektedir.

Türk Kültüründe Önemli Bir Yere Sahip Olan Oyun: Tavla

Adına şarkılar yazılmış olan tavla, Türk kültüründe özel ve önemli bir yere sahiptir. Oyunda kullanılan zar Farsçada; yek, şeş ve dubara gibi isimlerle anılır. İki kişi ve 30 taşla oynanan oyunda 21 zar kombinasyonu ve 4.500 hamle ihtimali vardır. Oyunda ustalaşmak kadar önemli olan bir diğer konuysa zar şansına sahip olmaktır.

Pullar toplanmaya başladıktan sonra oyunculardan birinin diğeri hiç zar almadan pulları toplaması haline mars adı verilir. Tavla setleri genel olarak 5 sayıdır. Klasik ve genel tavla oyunu dışında farklı kurallara sahip alternatifler de mevcuttur. Tavla dendiğinde ise ilk akla gelen türler; düz tavla ve kuşattır.

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir