Aradığınız Fırsatı Bulabilmeniz İçin 4 Öneri

Fırsat yakalamakSektörlere değil, fırsatlara bakmalısınız. Fırsat bir şeyi yapabilmeniz için bazı koşulların bir araya gelmesi demektir. Çoğunlukla orta sınıf problemlerini çözmek için iş bakar. Evet bir işe ihtiyacınız var, ancak aynı zamanda bir fırsata da ihtiyacınız var. MIT ve Harvard’da kıdemli öğrenciler “fırsat” kelimesinin ne anlama geldiğini dahi bilmiyorlar, sadece önümüzdeki yaz için iş arıyorlar. Gerçek şu ki, iyi bir fırsat problemlerinizi çözebilir. Fırsatınızı bulabilmeniz için size 4 ipucu sunuyorum:

1. Fırsatları için etrafınıza bakın.

Bir fırsatı görmeden önce, bir fırsat için bakınıyor olmalısınız. Bu kulağa çok basit gelebilir ancak pek çok insan fırsatları kovalamaktan vazgeçmiş durumda. Bundan dolayı şöyle bir deyiş dahi ortaya çıkmış: “Yüzünüze cepheden çarpmadıkça, bir fırsatı fark edemezsiniz.”

Fırsatlar hemen olduğunuz yerde olabilir, yeter ki onlara karşı kör olmayın.

2. Araştırmak ve okumak için istekli olun.

Bilginin güç olduğunu söylerler ki bu doğrudur. Bilgi olmadan bir fırsatı yakalayamazsın. İstediğiniz her şeyi elde etmekten, sadece bir bilgi parçası kadar uzaktasınızdır. Sizinle ve ciddi anlamda zenginlikle aranızdaki tek şey doğru bilgidir. Beni orta sınıfa mahkum eden tüm tuzakları ve gecikmeleri yaşadım ancak daha sonra bunun ötesine geçebilmek için kendimi sürükleyebildim ve size bunun nasıl yapılabileceğini sahip olduğum bilgi sayesinde anlatabilirim.

3. Sınırlarınızı zorlamalısınız.

Konforlu olduğunuz alandan ayrılmalısınız. 25 yaşından sonra anne ve babayla yaşamak işe yaramayacaktır, üzgünüm. Fırsat demek yaşadığınız şehrin hatta ülkenin sınırları dışına çıkmak demek olabilir. Belki de, sadece belki de, yeni bir pasaporta ihtiyacınız vardır.

Kritik nokta şu: Fırsat olduğunuz yerde olmayabilir çünkü şu anda küçük bir havuzda büyük bir balık olabilirsiniz.

4. İrtibatlar kurun.

İstediğiniz her şeye bir başkası sahip. Doğru kontaklar demek kontratlar demektir. Kaynaklarınız ne kadar geniş? Daha fazla insan tanıdıkça, daha fazla fırsat size gelecektir. Başarılı network pazarlamacılarının çok para yapmasının nedeni de budur, olasıklarını artırırlar.

Sıradaki fırsatınız henüz tanımadığınız birinde olabilir. Dışarı ve çıkmalı ve onlarla tanışmalısınız.

Peki sizin ihtiyacınız olan fırsat nedir?

Bu 4 basamak da hayatidir, fırsatları aramak, okumak ve araştırmak, başka bir yere gitmek ve kontaklar kurmak ve hepsi de çaba gerektirir. Bununla ilgili birkaç sözüm daha olacak:

  • Herkes baklava gibi bir karına sahip olmak ister ama pek az insan buna zaman ayırır.
  • Herkes patron olmak ister ama pek az insan bunun için sorumluluk alır.
  • Herkes milyoner olmak ister ama bunun için 1.000$ bile harcamaz.
  • Benim buna ekleyeceğim: “Herkes aradığı fırsatı bulmak ister ancak pek az kişi…”
    Peki sizin mazareteniz nedir?

Yazar: Grant Cardone
Kaynak: https://www.entrepreneur.com/


Bu yazı İstanbul Go Okulu editörlerince yazılmıştır/çevrilmiştir. İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir