Uzaktan Eğitim Dertlerine Zihin Haritaları Çözümü

Zihin Haritaları İle Uzaktan Eğitim“Uzaktan eğitim sürecinde veli olmak nasıl?” diye sorulduğunda velilerin büyük bir çoğunluğundan olumsuz cevaplar geleceğini biliyoruz. Öğrencilerin ekran başında çok uzun saatler geçirmeleri, bizim veli olarak bu sürenin ne kadar verimli geçtiğini ölçemememiz, çocukların sosyal yaşantılarını neredeyse unutmuş olmaları, hareketsizlik, vs. gibi birçok neden bu olumsuzluğu destekler nitelikte. Peki bizler bu süreci çocuklarımız için nasıl daha verimli hale getiriyoruz? Bunun için ne gibi planlamalar yaptık bu zamana kadar? Hemen sayalım; online özel dersler, online müzik dersleri belki, ya da online sanat dersleri… Ayrıca “hadi kitap oku, hadi ödev yap” şeklinde uyarı yapan bizler. Hepsi sadece çocuklarımız için. Oysa tüm bunları daha planlı ve sempatik bir hale getirerek bilginin daha da kalıcılaşmasını sağlamak mümkün olsaydı, her şey daha da kolay olacaktı.

Zihin Haritaları Çözümü

Bu uzaktan öğretim deneyiminin de sonuna yaklaştığımızı düşünüyoruz. Tünelin sonunda ışık göründü. Sona yaklaşırken hepimizin en çok istediği şey, tünelden çıkarken en az hasarla çıkıyor olmak. Ama çocuğumuza ve kendimize çok şey katmış olarak çıkmak da mümkün. Örneğin Zihin Haritalarını öğrenmek ve bu metodu hem kendi yaşamımıza hem de çocuklarımızın akademik ve günlük yaşamına katmak çok başarılı bir adım olur. Peki neden Zihin Haritaları? Bir Zihin Haritası’nda bilgiler aynen beynin çalıştığı şekilde (doğrusaldan ziyade etrafa yayılan bir şekilde) yapılandırılır. Zihin Haritası, kafanızdaki bilgileri çıkarıp görünür ve elle tutulur hale getirir ve çağrışımları ve tetikleyicileri kullanarak bir fikri “düzenler”. Araştırmalar, beynin çağrışımlarla çalışmayı sevdiğini, bununla birlikte her fikri, anıyı ve bilgi kırıntısını onlarca, yüzlerce ve hatta binlerce farklı fikir ve kavramla ilişkilendirdiğini ortaya koymaktadır (Anokhin, 1973).

Zihin Haritaları yöntemi sol beyninizi (kelimeler, mantık, sayılar, doğrusallık) zihin gücünüzü çarpıcı derecede arttıran sağ beyninizle (eğriler, renkler, yenilikçilik, görüntüler, boşluk) bir araya getirir. Beyninizin her iki lobunu aynı anda kullanarak beyninizin potansiyelini en üst düzeye çıkarırsınız. Sol ve sağ beyin faaliyetlerini ne kadar çok birleştirirseniz beyin performansı da o oranda yüksek olur (Sperry, 1968). Tüm bu bilimsel araştırmaların ışığında ders çalışırken ve çalıştırırken Zihin Haritalarının faydasını ve bilgiyi daha kalıcı hale getirdiğini görebiliyoruz. O yüzden şimdi çıkarın renkli kalem ve kağıtlarınızı Zihin Haritası yapıyoruz!

Zihin Haritaları eğitimlerimizle ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.

Yazan: Aykut Açkalmaz


Bu yazı İstanbul Go Okulu editörlerince yazılmıştır/çevrilmiştir. İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir